X
X

Kontakt z obsługą portalu

kod
Wyślij mail
portal ślubnyZALOGUJ SIĘ
Wyślij
Wtorek, 1 Września 2015

Katalog firm

MIEJSCA NA WESELE SUKNIE ŚLUBNE I INNE ATRAKCJE ŚLUBNE DEKORACJE ŚLUBNE FOTOGRAFIA ŚLUBNA I WIDEOFILMOWANIE GARNITURY ŚLUBNE I INNE KONSULTANT ŚLUBNY OBRĄCZKI I BIŻUTERIA OPRAWA MUZYCZNA WESELA PIERWSZY TANIEC ŚLUB ZA GRANICĄ, PODRÓŻ POŚLUBNA PREZENTY ŚLUBNE SAMOCHÓD DO ŚLUBU SKLEP INTERNETOWY TORTY WESELNE URODA USŁUGI GASTRONOMICZNE, WYNAJEM I INNE WINA I WÓDKI WESELNE WIECZÓR PANIEŃSKI I KAWALERSKI ZAPROSZENIA ŚLUBNE I OPRAWA GRAFICZNA

Jak Wam się podoba nowa odsłona PobieramySię?

ślub i wesele
atrakcje weselne
archiwum ankiet  

Szukaj:
linia

Jesteś tutaj: Strona główna / Artykuły ślubne i weselne / Ślub i wesele

Porady: Ślub i wesele

Nauki przedmałżeńskie

Nauki przedmałżeńskie

15 stycznia 2008 | komentarze: 60

Jeśli decydujemy się na ślub kościelny lub konkordatowy, musimy dopełnić nieco większej liczby formalności, niż w przypadku ślubu cywilnego. Jesteśmy m.in. zobowiązani do odbycia tzw. nauk przedmałżeńskich.

Chyba wiele par na dźwięk tych słów reaguje dość nerwowo. O naukach przedmałżeńskich krążą bowiem niezliczone opowieści, napełniające obawą, a czasem wywołujące niemal panikę. Spróbujmy zweryfikować najczęściej powtarzane plotki, skonfrontujmy je z rzeczywistością i przyjrzyjmy się bliżej owym „tajemniczym” naukom.

Gdzie, jak i kiedy?

    Nauki przedmałżeńskie organizowane są w większości parafii. Narzeczeni nie są zobowiązani do odbycia ich w tej, w której zawierać będą związek małżeński – co więcej, mogą skorzystać z nauk organizowanych poza miejscem swojego zamieszkania, w zupełnie innym mieście. Nauki mogą mieć charakter spotkań cotygodniowych (trwających łącznie przez dwa lub trzy miesiące) lub weekendowych – przypominających nieco zjazdy na studiach zaocznych. Coraz częściej można się spotkać także z naukami przedmałżeńskimi „skróconymi”, które trwają przez 3-4 dni i w tym czasie ich uczestnicy realizują materiał całego kursu.

Kiedy zapisać się na nauki? Rekonesans warto przeprowadzić odpowiednio wcześniej, na około pół roku przed ślubem (a nawet na 8-9 miesięcy przed). Taki zapas czasu pozwoli nam sprawdzić terminy i czas trwania kursów przedmałżeńskich w różnych parafiach i wybrać te, które najbardziej nam odpowiadają. Warto też podpytać znajomych, którzy uczestniczyli już w naukach i poznać ich opinie na temat tych kursów, w których brali udział.
    
Może się także okazać, że odbywanie kursu nie jest w ogóle konieczne – warunkiem jest posiadanie odpowiedniego zaświadczenia z religii (ostatnia klasa liceum). Jeśli takim zaświadczeniem dysponujemy, warto przedstawić je w parafii w której chcemy brać ślub i spytać, czy zwolni nas ono z konieczności odbycia kursu (zwykle okazuje się, że tak). Warto jednak pamiętać, że jeśli tylko jedno z narzeczonych wspomniane zaświadczenie posiada, to kurs i tak okaże się konieczny – przyszły małżonek lub małżonka będą zobowiązani do zapisania się na nauki.

Kurs

Jeśli zdecydujemy się już na konkretne nauki przedmałżeńskie, zwykle będziemy zobowiązani do uiszczenia opłaty za ich odbycie. Nie są to wygórowane kwoty, zazwyczaj za osobę płaci się około 30-50 zł, choć zdarzają się także droższe kursy (zwykle wyjazdowe - „skrócone”). Po dopełnieniu formalności rozpoczynamy nauki.
    
Zazwyczaj kurs przedmałżeński ma charakter luźnych „pogadanek” pomiędzy prowadzącym, a uczestnikami kursu. Tematyka jest oczywiście związana z małżeństwem, wiarą i wzajemnymi relacjami narzeczonych. Omawiane są także aspekty „życia w rodzinie”, co zwykle najczęściej deprymuje uczestników nauk. Dość obszernie poruszana jest bowiem kwestia związana z naturalnymi metodami planowania rodziny, a na większości kursów przyszłe panny młode zobowiązane są także do prowadzenia „kalendarzyka”. Zazwyczaj to właśnie ta część kursu wywołuje największe opory wśród uczestników – nie jest to jednak reguła. Na niektórych kursach prowadzący realizują „trudny” temat w sposób dość lekki, starając się zredukować do minimum tremę uczestników, wskazując na różne aspekty wspólnego życia i niezwykle subtelnie poruszając kwestię małżeńskiej alkowy. Odpowiednie podejście do kursantów, możliwość dyskusji i wymiany poglądów, niewątpliwie mają wpływ na ogólne wrażenia i ocenę nauk przedmałżeńskich.    

Czemu służy kurs?
Zasadniczo pełni on rolę przygotowania narzeczonych do małżeństwa, ma na celu uświadomienie obowiązków, jakie przyjmą na siebie w chwili złożenia przysięgi i zarysowania różnych sytuacji, z jakimi przyjdzie im się zetknąć w czasie wspólnego życia. Odpowiednie podejście do realizacji tego celu może sprawić, że nauki przedmałżeńskie będą kojarzyć nam się raczej z rozważaniami na temat małżeństwa, niż z wbijaniem do głowy regułek. W praktyce bywa jednak różnie, niemniej jednak pewnym optymizmem napawa fakt, że w ostatnich latach coraz łatwiej znaleźć osoby, dla których nauki przedmałżeńskie były ciekawym i wartościowym doświadczeniem, a nie przysłowiową „drogą przez mękę”. Widać zatem, że można trudne tematy realizować w ciekawy i subtelny sposób, a także zmobilizować narzeczonych do refleksji nad własnym związkiem i swoją wiarą – a o to przecież w dużej mierze chodzi.    

Warto też zauważyć, że podczas kursu możemy przygotować się też do innych sakramentów, o ile wcześniej ich nie przyjęliśmy – np. do bierzmowania. Jeśli jesteśmy w takiej sytuacji, spytajmy wprost prowadzącego czy zechce poświęcić nam nieco więcej czasu i równolegle przygotowywać do przyjęcia dodatkowego sakramentu. Zazwyczaj taka prośba nie spotyka się z odmową – realizujemy po prostu dodatkowy program nauk i kończymy je indywidualną rozmową z prowadzącym, który sprawdza naszą wiedzę i gotowość do przyjęcia dodatkowego sakramentu.


Zakończenie nauk przedmałżeńskich

Po realizacji całego programu kursu jesteśmy gotowi do przedłożenia stosownych zaświadczeń w parafii. Ich rolę pełnią specjalne książeczki, w których osoba prowadząca nauki zaznaczała realizowane podczas kursu tematy. Nie ma żadnych egzaminów, które trzeba dodatkowo zdawać – wystarczy obecność na zajęciach.
    
Z otrzymanymi zaświadczeniami udajemy się do parafii i informujemy o odbyciu nauk przedmałżeńskich.

Reasumując – nauki przedmałżeńskie wcale nie muszą być „złym koniecznym” (a w taki sposób przez wiele par są postrzegane). Jeśli rzeczywiście zależy nam na ślubie kościelnym z uwagi na złożenie przysięgi w obliczu Boga i jesteśmy osobami poważnie traktującymi wiarę, z kursu przedmałżeńskiego możemy wynieść wiele cennych informacji. Przecież ślub kościelny to nie tylko biała suknia, welon i czerwony dywan, po którym przyjdzie nam stąpać. I chyba m.in. właśnie tę prawdę mają nam uświadamiać nauki przedmałżeńskie. 


<-- Poprzedni artykułNastępny artykuł -->

A co o tym myślą inni?

Komentarze (60):


2014-09-26: Ernest
Czadowe katechezy przedmałżeńskie we Wrocławiu. www.pomagamyinnym.pl. Naprawdę miło i miło. Dobra inwestycja i ludzie z pasją prowadzą te zajęcia

2014-06-14: Michał
Mam pytanie gdzie w najbliższym czasie można odbyć nauki przed małżeńskie?Jestem z Tarnowskich Gór.

2014-06-14: Michał
Mam pytanie gdzie w najbliższym czasie można odbyć nauki przed małżeńskie?Jestem z Tarnowskich Gór.

2013-07-30: Kasia
dla zainteresowanych zostawiam kontakt nauki-przedmalzenskie@wp.pl robilam go zaocznie bardzo szybko bezproblemowo i nie nudzialam sie :) wszystko mozna sie dowiedziec i ustalic terminy ale mysle ze zaoczny jest najlepszy

2013-01-16: Aga
Ja uważam, że nauki są bardzo ważne. My mielismy spoko księdza i panią doktor od naturalnych metod. Nie rozumiem, dlaczego ludzie psioczą że muszą tam chodzić. My trafilismy na takich ludzi na kursie, że naprawdę dla nich była potrzebna wiedza na poziomie podstawówki. I współczuję księżom, bo muszą to co mówić jakoś uśrednić. W związku z tym wykształceni uznają, że było prymitywnie, bez wykształcenia że nudy i nie wiadomo o co chodzi.
Poza tym wiele osób zapomina że ślub w kościele to sakrament, a nie tylko fajne wnętrze, które będzie dobrze wyglądało na zdjęciach. Narzekają na księzy że ci wymyślają jakieś kursy. A jak na niektórych sie patrzy, to te kursy powinny z rok potrwać, to może coś by do nich trafiło. I te smichy chichy z NPR. A prawda jest taka, że gdyby o tej metodzie kilka celebrytek opowiedziało, to byłoby modne, bo takie ekologiczne. A że kościół to pochwala, to od razu można się pośmiać. 99 proc. ginekologów nie uczy kobiet wiedzy o swoim ciele jak właśnie NPR. To nie jest idiotyczny i zawodny kalendarzyk, tylko naukowa metoda stworzona przez lekarzy. Nie ma chemii, jest poznanie siebie.
oczywiście, nie jestem naiwna, że wszyscy prowadzący te kursy są wspaniali. Ale to że nie każdy nauczyciel mówi cudownie, nie znaczy że nauka jest bez sensu. Jedyna rada szukać dobrych kursów, poleconych przez innych. Szukajmy fajnych kursów, tak jak szukamy dobrych szkół językowych czy szkół prawa jazdy:)
I wszystkiego dobrego wszystkim narzeczonym:)))

2012-07-18: nina
Szukam w kielcach fajnego kursu przedmałżeńskiego?

2012-04-24: Magda
Przez skype??? Zdalnie to mi moze fotograf przeslac zdjęcia bo tak robił z http://mfinity.pl - fajny fotograf

2012-04-03: dylu
ja proponuje nauki przez skype, jak nie ma sie czasu to jest to bardzo fajna mozliwość, poza tym można się dogadać co do konkretnej godziny. Jeżeli ktoś ma jakieś pytania proszę kierować na maila dylu00@wp.pl

2012-03-13: asianti11
Weekendowe nauki przedmałżeńskie odbywają się w nowiutkim Centrum Wiara i Kultura w Hebdowie około 25 km od Krakowa.
Więcej informacji na stronie Centrum http://www.wiaraikultura.pl/

2012-03-12: Marta
Do Kuba87 - gdzie odbywały się te nauki i jak długo to trwało (ile dni, godzin), gdzie można się zapisać? W moim mieście też można uczestniczyć w tej imprezie ale za 500 zł od pary... Czy ktoś z forumowiczów wie, gdzie można odbyć takie nauki w województwie kujawsko-pomorskim? W miarę możliwości proszę o odp na maila wesolamarta@gmail.com

2012-02-19: Kuba87
Dzisiaj skończyliśmy nauki, było fajnie prowadziło małżeństwo z 40 letnim stażem. Opowiadali tylko o własnych przeżyciach w 11 rozdziałach, po każdym robiliśmy test i wymienialiśmy się ze swoją połówką i rozmawialiśmy jakie mamy oczekiwania na dany temat od życia i siebie. Był ksiądz i po wypowiedzi małżeństwa prowadzącego wtrącał fragment z biblii. Poruszali problemy na które byśmy nie wpadli że trzeba poruszyć. Tematu naturalnego planowania rodziny nie było jako takiego, tylko opowiedzieli godzinkę jak to działa i w ilu stopniach jest skuteczne. Pojechaliśmy z nastawieniem neutralnym ale teraz jesteśmy mile zaskoczeni i polecamy weekendowe kursy. Jeśli ktoś jest anty od samego początku to wiadomo że nie będzie mu się podobać i będzie obrażony na wszystko. Kosztowało to 200 zł. z dwoma noclegami i pełnym wyżywieniem.

2012-02-06: Alina
Nauki przedmalzenskie dla mnie to głupota gdyz co moze powiedzieć ci ksiądz na temat małżeństwa gdy sam nie ma zony?! Pozatym i tak musimy iść na nauki bo proboszcz w naszej parafi tego wymaga!? Jesteśmy za granica i będziemy je robić tu gdzie mieszkamy znajomi byli i trafili super ks na poczatku powiedzial ze nie bedzie nas pouczak bo i tak wiecej wiemy od niego ;) zero sprawdzania obecności, spotkania z ludźmi po przejściach i z grupami np aa. A co do pieniędzy powiedział na samym koncu co łaska . A niejak nie którzy wpisowe 50 € to sie nazywa interes a nie pomoc blizniemu!!

2012-01-27: magdalena
Nauki przedmałżeńskie to głupota. Jak ktoś chce się zabezpieczać naturalnie, to sobie o tym poczyta np. w necie, poczyta książki. Jeśli ktoś nie będzie chciał, to nikt go nie przekona.

Mój mąż zapytał małżeństwo prowadzące nauki czy dowiemy się czegoś o rozwiązywaniu konfliktów w małżeństwie itp a oni, że bardziej stawiają na NPR..no super, nie spodziewałam się, że dla kościoła seks to jedyna istotna sprawa w małżeństwie;/

2011-10-03: Maria
Polecam kursy w Fundacji Centrum Psychoedukacji i Mediacji, na warszawskim Marymoncie.
Nauki przedmałżeńskie w tym miejscu prowadzi ksiądz i osoby świeckie, żyjące w małżeństwie, co wg mnie dodaje wiarygodności.
Na treści składają się rozważania słów przysięgi małżeńskiej, oraz ćwiczenia psychoedukacyjne.
Polecam szczególnie parom, w których jedna ze stron jest niewierząca. Tak było w moim przypadku, a mój obecny mąż był bardzo zadowolony. Podczas tych spotkań poznaliśmy się jeszcze lepiej :)
Za plus uważam to, że nie pracuje się tylko w parach narzeczeńskich, w związku z czym doświadczenia wymieniają się między osobami.
Gorąco polecam!
Najbliższe terminy:
22,23 października 2011 r.
10,11 grudnia 2011 r.
informacje na stronie: www.centrum.marianie.pl

Po kursie dla narzeczonych wracam tam na inne kursy, np. Warsztaty umiejętności wychowawczych :D

2011-08-19: Jeremis Bielsko-Biała
Spotkania weekendowe 2011 w Bielsku-Białej i w okolicach: www.dlarodziny.eu oraz spotkania.dla.narzeczonych.pl. Pozdrawiam!

2011-08-16: Katy
Polecam skrócone nauki przedmałżeńskie w Łodzi u Księży Jezuitów, info w Kościele pw. Najświętszego imienia Jezus na ul Sienkiewicza 60. Daty kursów są wywieszaane na tablicy. Ewentualnie mailowo bkosztyla@gmail.com
Lub dla jeszcze mniej wytrwałych jednodniowe katechezy w Warszawie lub w Konstancinie - jeziornej, ale uwaga bardzo ciężko z zapisem, tak dużo chętnych z całej Polski
http://www.slub.aidg.pl/index.php?opti on=com_content&view=frontpage&Itemid=72

2011-07-28: Kasia
Polecam nauki

http://www.katechezyprzedmalzenskie.pl /

plusem jest to że bardzo szybko ( sobota chyba do 17:00, a niedziela do 15:00). Bez żadnych mszy itp.
ksiadz.andrzej@gmail.com

2011-07-12: narzeczona
Gdzie można odbyć katechezę przedmałżeńska w szybkim czasie okolice lublina może ktoś potrafi mu pomóc byłam u księdza w styczniu były nie potrzebne teraz okazały się potrzebne i to bardzo jak bym wiedziała to bym chodziła a teraz to chyba nie organizują .

2011-06-28: Familiolog
15. lipca w województwie Pomorskim w miejscowości Siemirowice odbędą się jednodniowe Nauki przedmałżeńskie. Będą one obejmowały Katechezy z księdzem oraz spotkanie ze specjalistą z Poradni rodzinnej.
Zgłoszenia pod numerem telefonu: 509 098 443

2011-06-02: mario
polecam nauki przedmałzenskie w Zabrzu w parafii pod wezwaniem WNIEBOWZIECIA NAJSWIETSZEJ MARII P ANNY polecam za jakosc szybkosc i za darmo ponadtto dowiedzialem sie duzo przydatnych rzeczy , rowniez miła atmosfera .

2011-04-04: bart
moja jedna uwaga, hmm te nauki to jest dla mnie porażka
przychodzi taki ksiądz, który nie miał wogóle nawet albo dłuższej styczności z kobietą, a tym bardziej nie był w małżeństwie albo taka pani psycholog bo i z tym się spotkałem i co ona może mi powiedzieć? nic nie powie każda sytuacja jest inna, a człowiek rozumny powinien wiedzieć jak się w niej zachować i co zrobić...

2011-03-04: m
nauki

2010-12-07: Bielsko-Biała
Polecam dwudniowe nauki w Bielsku-Białej
tel. 33 8229913

2010-12-05: Mariusz
Potwierdzam, bylismy tam 2 miesiace temu. BYło naprawde super. koszt 80 zl od osoby w tym obiad. MIła atmosfera konkretnie,przyjemnie.

2010-10-19: Narzeczony
Polecam 1-dniowe katechezy. Sprawnie i konkretnie. http://www.slub.aidg.pl/ polecam

2010-10-04: B-Real
ja właśnie chodze na nauki ;)
i nawet nie jest aż tak zle jak sobie wyobrażałem :)


2010-07-22: JordaN
Witam.
Drodzy czytelnicy jestem z Poznania i pilnie potrzebuję załatwić nauki przedmałzeńskie.
Jestem jednym słowem w patowej sytuacji;/
Jeśli potraficie mi pomóc proszę o informację :jordanb@wp.pl

2010-04-26: Bratkowa
Nasz kurs dla zakochanych był super i nic nie kosztował. Dla Warszawiaków polecam parafię św. Jakuba na Ochocie i kurs "Zanim powiesz ja biorę Ciebie" prowadzony przez Państwa Grabowskich :)) Nowa edycja zaczyna się zawsze w październiku i nie trzeba być już zaręczonym- my zaręczyliśmy się po :D

2010-04-26: Bratkowa
Acha. I faktycznie nie było kalendarzyka, bo jest przestarzały tylko nowsza metoda, sprawdzona :)) Przedstawiona w ramach "dogrywki" przez młode małżeństwo: On- 5 rok medycyny, Ona informatyk :))

2010-04-17: Sebastian
polecam "Wieczory dla Zakochanych" organizowane przez dominikanów we Wrocławiu. My byliśmy na nich i jesteśmy bardzo zadowoleni. Doświadczone małżeństwa z dobrą "gadką" ciekawie poruszały ważne kwestie małżeństwa. Były i zadania domowe i rozmowy z narzeczoną(ym) baaardzo pomogły nam lepiej się poznać i zrozumieć (na te nauki chodziliśmy przed zaręczynami). Zmuszały też do rozmów na tematy o których wcześniej narzeczeni w ogóle między sobą nie mówią.
Zwięźle i konkretnie omówiono metody NPR podano literaturę, którą teraz sobie czytamy żeby lepiej poznać nasze ciała (głównie kobiety). Ciekawie to wygląda póki co i sensownie, (te wykresy temperatury i śluzy). Układa się w całość i wygląda, że stosowanie NPR nie będzie wielkim problemem.
Pozdrawiam i powodzenia wszystkim życzę i radzę wybierajcie miejsca kursów o dobrej renomie by się nie zrazić do KK i NPR.

2010-03-11: beata
u nas w kosciele nauki zaczely sie w wielki post i tak juz minely 3 soboty jeszcze jedna przed nami i nauki zaliczone. Ksiadz ktory je prowadzil mial naprawde super podejscie. Prowadzil to pol zertem pol serio takze bylo omawiane wszystko co powinno ale tez nie brakowalo smiesznych histori. A zajecia z malzenstwem tez okazaly sie nie najgorsze wszystko idzie wytrzymac jesli komus zalezy!!! Ja wspominam nauki bardzo dobrze :) to nie jest nic strasznego jak opisujecie!!!!

2010-02-25: mon
do shope chyba nie chodzisz do kosciola skoro wypisujesz takie glupoty.. pewnie wierzaca ale nie praktykujaca..jakie to teraz modne...

2010-02-25: mon
do ''musze ale nie chce'' od 30 do 50 zł. Jeżeli tak bardzo nie chcesz to powodzenia, bo chodzenie tam na siłe niczego nie da..

2010-02-25: mon
do narzeczona: gratuluje ci inteligencji, tez chcialabym byc tak inteligentna kobieta jak ty... i ty wyszlas za maz? heh:)

2010-02-11: drwal
jesli jestescie tacy madrzy i uwazacie sie za takich inteligentow to czy nielepiej wziac slub cywilny i nie zawracac dupe ksieza.taniej latwiej bez narzekania bez problemow nie trzeba sluchac"glupszych".po co sie stresowac jak z tym tyle problemow.nie pomysleliscie o tym przeciez uwazacie sie za inteligetnych.narmalnym ludziom jak cos nie pasuje i jest z tym tyle problemu nie korzysta sie z tego

2010-02-04: ente
do Kolezki:
Kierując się Twoją logiką: czy sędzia ma prawo wydać wyrok na zabójcę? Chyba nie, bo przecież nie ma pojęcia o zabijaniu... To tak jakbyś mówił, że w wymiarze sprawiedliwości powinni pracować tylko przestępcy. Na przykład łapownicy :]
Współczuję Ci takiej strategii życiowej, mam nadzieję że chociaż Twoje małżeństwo będzie uczciwe.

2010-01-20: musze ale nie chce
czy prawda jest ze za nauki przedmalzenskie trzeba placic? ile to sie ceni? no.........malo tego ze na sile to jeszcze za kase........

2010-01-18: shope
hehe, narzeczona... Dzieki za informacje - i wspolczuje Ci takiego prania mozgu. No i calkowicie sie z Toba zgadzam - Kosciol to przestarzala instytucja, ktora wszystko robi nadal tak jak w latach 50tych, w dodatku z nalecialosciami sprzed lat 200, kiedy to, jak slusznie tu zauwazono, palili ludzi. Blah.

2010-01-07: ania
szkoda ze za przeczytanie tego wsystkiego nie wystawiaja zaswiadczenia...

2009-12-07: narzeczona

Śluz i termometr
- czyli koszmar nauk przedmałżeńskich


Gdy odbierasz zaświadczenie o ukończeniu katechez, małżeńska para prowadzących składa Ci gratuluje. I dobrze – bo trzeba się wykazać nie lada cierpliwością, by wysłuchiwać kilkunastu godzin banałów i nie wybuchnąć złością gdy próbują wtłaczać Ci wiedzę na poziomie klasy 4 szkoły podstawowej. Innymi słowy osoby na sali – często z wyższym wykształceniem bądź studentów traktuje się jak głupków! Jako osoba z wyższym wykształceniem nie zgadzam się z tym, by traktowano mnie i mojego narzeczonego w sposób stereotypowy i na poziomie uwłaczającym naszej osobistej godności. Ktoś może zapytać: skoro było tak źle to dlaczego Pani nie wyszła bądź nie zadała pytania? I dochodzimy do sedna: otóż pieniądze za kurs pobierał ksiądz na samym początku. Oczywiście zaświadczenia wydaje się następnego dnia po ostatnich naukach. Każdy na sali milczy, przeklinając jedynie w ubikacjach i na zewnątrz. Bo najważniejsze jest zaświadczenie – by ten koszmar nie musiał śnić się dwukrotnie! Para małżonków – oboje katecheci – nie zadali sobie trudu by choć raz odwołać się do słuchających i zachęcić do zadawania pytań, czy tęż zapytać czy są jakieś wątpliwości lub czy ktoś ma odmienne zdanie i dlaczego. Rozumiem, że opanowali monopol na Prawdę a ucząc w szkole wyznają zasadę, że nauczyciel jest mądry a reszta niekoniecznie. I uwaga powołują się tylko na WIARYGODNE źródła! A więc kilkadziesiąt razy pada: z naszego doświadczenia, mówi się, wiadomo jest, że, nasi przyjaciele…itd. Raz w przeciągu 2 dni nauk pada odwołanie do źródła – encykliki Humanum Vitae Pawła VI.

W sali katechetycznej przy Kościele Dobrego Pasterza zasiadło w ostatni weekend 25 par – w różnym wieku – od 18 do 50.

Decydując się na ślub w kościele katolickim każda para narzeczeńska musi odbyć nauki przedmałżeńskie zwane katechezami - bądź w cyklu czterotygodniowym bądź weekendowym. Wybierając nauki w Krakowie miałam nadzieję, że wysłucham ciekawych wykładów psychologa, seksuologa, ginekologa, księdza. Niestety para małżonków zastąpiła wszystkich specjalistów – mówiąc na każdy z tematów zarezerwowanych dla powyżej wymienionych specjalizacji na poziomie klasy 4. By nikt mi nie zarzucił antyklerykalizmu i nie pojawiły się glosy iż bezpodstawnie atakuje Kościół katolicki, od razu zaznaczam, że jestem osobą wierząca i praktykującą, mającą przeszłość w ruchach katolickich młodzieżowych oraz finał Olimpiady Teologicznej. Nie zaliczam się więc do grupy tych, którzy jechali na nauki z przymusu.

Stłuczki, grawitacja i facet mięśniak!

Cykl wykładów dla osób przygotowujących się do sakramentu małżeństwa zaczął się od definicji miłości – oczywiście na poziomie rozumienia potocznego. Następnie każdy musiał wyciąć serce i wypisać zalety ukochanego a swoje wady. Gdybyśmy siedzący na sali mieli problem z rozumieniem słuchanych – jakże skomplikowanych – treści para małżeńska ilustrowała je scenkami. I tak długopis położony na krześle okazało się, że popchnięty spada na podłogę! Nieważne jaka energia działa potencjalna czy kinetyczna (prowadzący wymienił je dwie i nie wiedząc w końcu która przyjął nazywać wszystko grawitacją). Miało to obrazować, że zawsze jest przyczyna i skutek! Wow!
Kolejna scenka opisująca różnice psychoseksualne w sferze koncentracji i uczuć: pan stanął na krześle i wykręcał kratkę wentylacyjną podczas gdy pani ściągała go z tego krzesła. Wniosek: mężczyzna myśli jednotorowo; kobieta ma podzielną uwagę a jej myślenie opiera się na intuicji, a nie na czystej logice i dlatego ściąga z krzesła owego pana. Przypominam, że dalej jesteśmy na kursie dla narzeczonych, a nie w sali szkolnej. Co nas jeszcze różni z ich doświadczenia: otóż to, że mężczyzna stara się myśleć (drodzy Panowie jeśli nie zdawaliście sobie z tego sprawy to niestety ale nie myślicie!:) Co więcej mężczyzna koncentrując się na jednej rzeczy ( tu także scenka) nic nie słyszy, nic nie widzi. Bez nawiązania kontaktu wzrokowego i zostawienia obok niego nastawionego minutnika lub sekundnika nici ze wspólnej kolacji.! Ale bonus dla Panów jest taki, że sami mogą zdecydować ile minut im potrzeba! To nie program Superniania!
I dalej definicja życia małżeńskiego – znów z doświadczenia. Tym razem bez scenek ale z przenośnią! Małżeństwo jest jak zdobywanie prawa jazdy – tłumaczy Pani – zdarzają się tłuczki, zderzenia itp. Podobnie w małżeństwie dochodzi do kłótni i starć. Odkrywcze prawda? I tak dochodzimy do rozwiązywania konfliktów małżeńskich. I ponownie z ich doświadczenia ważny jest stół – do rozmowy oraz herbata.

Całowanie na żądanie!

W telewizji nierzadko widzi się, że podczas jakiejś gali czy uroczystości para celebrytów w chwili gdy najeżdża na nich kamera przytulają się i całują, by wszyscy widzieli jak im ze sobą dobrze. Zawsze mnie mierziło. I cóż się okazuję, że na komendę prowadzących należy okazać sobie czułość: i tak prawą ręką, lewą ręką, samym wzrokiem. Jak każą to się przytul. Ćwiczenie kolejne tym razem chyba na poziomie przedszkola ale bez kredek. Na kartce papieru para ma narysować swoje marzenia: a więc powstaje 50 domów, 30 psów, 10 kotów i kilkanaścioro dzieci i podobnież samochodów. Pan zbiera karteczki i je omawia – dodając to lub owo. Po kilku minutach zadaje pytanie: co czuliście gdy zmieniałem wam marzenia? Przypominam na Sali siedzi 50 dorosłych osób – często z wyższym wykształceniem.

Tylko dla wytrzymałych

Jeśli jesteś bardzo wrażliwy opuśc ten akapit bo może zniesmaczyć niejednego. Zasadnicza część wykładów poświecona została naturalnemu planowaniu rodziny czyli NPR. Zaczęło się od budowy narządów rodnych męskich i żeńskich – bo przecież nie każdy wie co nosi w sobie. I tak złota rada od Pani dla wszystkich panów : nie wolno przegrzewać jąder! Należy zrezygnować z obcisłej bielizny, długa jazda za kierownicą także wpływa na nie niekorzystnie.
Po omówieniu budowy anatomicznej człowieka – klasa 4 szkoły podstawowej – zapłodnienie. Budowa plemnika i komórki jajowej – znów jesteśmy w szkole podstawowej. I w końcu zasadnicza część wykładu – kilkadziesiąt minut o termometrach i śluzie. Darując sobie opis metody dra Rötzera przedstawię kilka przykładów owej doświadczonej pary. Otóż dowiadujemy się, że temperaturę należy mierzyć o 6.30 każdego dnia termometrem rtęciowym( co na to Unia Europejska wycofująca je z użycia – czyżby byli w spisku?) najlepiej 5 do 8 minut w pochwie bądź odbycie – jama ustna jest nienajlepszym miejscem ponieważ niektóre z nas śpiąc mogą otwierać buzię. Śluz należy obserwować codziennie – uwaga z doświadczenia Pani – ważny jest papier toaletowy. Gdyż obecnie na rynku istnieją takie papiery, które zbyt szybko wchłaniają wydzieliny i podnosząc go na wysokość oczu możemy nic nie zaobserwować, gdyż nie zdążymy ! Papier – podobnie jak termometr- musi być ciągle ten sam. Istnieje też specjalna rubryka na uwagi: np. kieliszek wina wieczorem podwyższy kobiecie temperaturę rankiem. Ale nie należy się tym martwić bo działa w Polsce jedno centrum NPR można do nich w razie trudności wysłać swoje pomiary i cierpliwie czekać na odpowiedź – oczywiście stosując wstrzemięźliwość seksualną nie mając wiedzy czy już można czy nie – oczywiście mowa o odłożeniu poczęcia w czasie.

Kolejna jakże cenna uwaga tyczy się lekarzy ginekologów, seksuologów którzy pozostają w spisku z koncernami produkującymi środki antykoncepcyjne. Uwaga małżeństwa: za tym wszystkim stoją pieniądze, a w Krakowie jest tylko jedna poradnia lekarska ( padła konkretna ulica) gdzie lekarze znają się na NPR i są tym samym poza spiskiem.

By było na miarę 21 wieku nie zabrakło także fragmentu filmu. I co się okazuję, że prawa autorskie Pan nadużywa ale chce dzielić się tym co wartościowe. Czyli jak Kali ukraść krowę to dobrze, jak jemu ukraść to źle…!


Na koniec kolejna złota myśl prowadzącego, że „z dobrym nastawieniem nawet od głupiego idzie się czegoś nauczyć.” Gratuluję podejścia. Sobie gratuluje wytrzymałości! Zaś kościołowi gratuluję obłudy!


Narzeczona


2009-12-05: lukas bravo
NAUKI PRZEDMALZENSKIE.....HMMMM....NAJLEPSZYM NAUCZYCIELEM JEST SAMO ZYCIE A POBIERANIE NAUK Z INSTYTUCJI JAKA JEST KOSCIUL KTORY PALIL ZYWCEM NIEWIERNYCH NIECALE 200 LAT TEMU....TROCHE ZABAWNE, ALE SWIAT POSZEDL DO PRZODU, W KONCU, TYLKO DLACZEGO NIE MOZNA RAZEM MIESZKAC JAKO NAZECZENSTWO??

2009-10-21: agata
do Koleżki: ale to osoba prowadząca nauki ma wiedzę na temat rodziny, którą uzyskała od psychologów, pedagogów itp. Ty jej zapewne nie posiadasz, więc przestań się kozaczyć i uważać za lepszego (albo ich za gorszych, których nie warto słuchać). A 'dawanie w łapę' jest przestępstwem ściganym prawem.

Moje pytanie do kogoś mądrego:
Jeśli skończyłam studia w kierunku, który uprawnia mnie do dawania takich nauk innym, to czy papier wystarczy żebym tych nauk nie odbywała i czy narzeczony również może zostać z nich zwolniony?

2009-09-01: Kolezka
nie mozna dac po prostu w lape? jesli ktos dawal, to prosze napisac ile kosztuje taka opcja. nie chce mi sie chodzic na jakies pogadanki, szczegolnie, ze prowadza je ksieza, ktorzy nic o malzenstwie nie wiedza. To tak, jakbym poszedl wykladac fizyke kwantowa na wyzszej uczelni. Co za bzdura.

2009-09-01: gosc
kolezanka ma racje, nie mowie o dawaniu w lape ale o tym ze ksiadz wie to z tego co mu powiedzieli a nie z zycia wiec te nauki to glupota. Dobrze ze w wawie mozna takie nauki odbyc w jeden week

2009-07-12: piotrek
gdzie można zgłosić się na nauki w Bielsku-Białej lub okolicach?

2009-05-06: Asia
Mam pytanie :D . Czy nauki przedmałżeńskie można odbyć przed ukończeniem 18 roku życia ??? Proszę o szybką odpowiedź , z góry dziękuję :)

2009-04-04: dĹźo
Jest wiele form kursów przedmałżeńskich. Można w nich uczestniczyć w parafiach i w tedy zwykle odbywają się co tydzień i obejmują 10 spotkań (tak jest w archidiecezji warszawskiej) lub mają formę weekendowych rekolekcji i na takie zapisaliśmy się z narzeczonym. Poszukajcie w necie na stronach poszczególnych diecezji, a na pewno coś znajdziecie. pozdr:)

2009-03-24: Adam
Nauki - niepotrzebna strata czasu na jakieś głupoty zresztą ostatnio pani była tak miła i w związku że jestem z innej parafii kazała mi tam jeździć na nauki 110 km w jedną stronę , stary babsztyl

2009-03-19: pk
Dwudniowe katechezy dla narzeczonych (sobota-niedziela) odbywają się w parafii w Niepołomicach. Terminy i możliwość zapisów przez stronę www.narzeczeni.niepolomice.pl

2009-03-05: hypnotic
kurs można odbyć w każdej parafii (nawet po spotkaniu w innej parafii) i niekoniecznie w swoim mieście, dlatego kurs można przejść szybko. A co do kalendarzyków to są omawiane.

2009-03-05: hypnotic
kurs można odbyć w każdej parafii (nawet po spotkaniu w innej parafii) i niekoniecznie w swoim mieście, dlatego kurs można przejść szybko. A co do kalendarzyków to są omawiane.

2008-12-11: gocha
te nauki to wygladaja pieknie ladnie a u nas czyli w Hyżnem jest godzinne spotkanie raz na miesiac i trwa 3 lata! jesli nie bedziesz chodzil to nie masz nic;/ taki proboszcz wrr

2008-12-11: kejt
a ja aktualnie uczeszczam na takie nauki i uwazam ze sa one bardzo potrzebne,poniewaz w dobie 21 wieku niestety jestesmy ogromnie nieswiadomi,bo nikt oprocz tego nudnego ksiedza nie mowi nam o bardzo wielu istotnych sprawach,ktore moga miec miejsce rowniez w naszym zyciu

2008-12-11: kejt
a przyspieszony kurs przedmalzenski mozna zrobic w wawie na starym miescie w jeden weekend i mysle ze w kazdym wiekszym miescie jest podobnie,wystarczy udac sie do kancelarii parafialnej,tam wszystko wyjasnia

2008-12-05: Doris
Mam pytanie gdzie obecnie mozna zacząć nauki przedmałżeńskie w Łodzi ??

2008-11-28: anuśka
A co w momencie jeśli zaświadczenie o naukach mamy a i tak ksiądz powiedział, że trzeba zrobić taki kurs?

2008-10-07: Elunia
a gdzie można zgłosić się na weekendowe nauki przedmałżeńskie w Poznaniu? Pozdrawiam Ela

2008-09-11: autir:)
do YOLI nie doczytalas wrtykuly chyba, ale są tez weekendowe gdzie wszytsko przez weekend zaltwisz, wiec nie potrzebujesz dlugiego urlopu,a nauki trwaja obcnie 5 spotkan czyli ponad miesiac

2008-09-10: yoli
a jak jest z naukami jesli oboje mieszkamy w hiszpanii a slub chcemy w polsce ale niestety nie mozemy odbyc nauk w polsce gdyz nikt nie da nam tak dlugiego urlopu.I co wiec w takim przypadku???

2008-08-19: Anusia
Wiele prawdy jest w tym artykule, ale jedno należy sprostować - obecnie w większości nie propaguje się kalendarzyka, jako nieskutecznej metody z lat 50. Wskazywałabym tutaj na pogłębienie wiedzy autorki w tym temacie, co powinno poprzedzić zamieszczanie błędnych informacji w internecie
Adres e-mail nie zostanie wyświetlony na stronie,
służy jedynie możliwości potwierdzenia komentarza przez administratora strony.

kod
Archiwum:


ŚLUB I WESELE [WYBIERZ]
2015

wrzesień

Dziewczynki z kwiatami na ślubie (komentarze:0)

sierpień

Lniane dodatki na ślubie i weselu (komentarze:0)

Dodatki i akcesoria podsumowaniem ślubnego ubioru mężczyzny (komentarze:0)

Obrączki ślubne i związane z nimi przesądy (komentarze:0)

czerwiec

Sesja w dniu ślubu (komentarze:0)

Ślubna biżuteria (komentarze:0)

Jak powitać Młodą Parę wychodzącą z kościoła? (komentarze:0)

Kolorowy i pyszny słodki stół (komentarze:0)

Wianki - esencja niewinności (komentarze:0)

Czy zostaniesz moją druhną? (komentarze:0)

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu (komentarze:0)

maj

Konwalie dla majowej Panny Młodej (komentarze:0)

Sesja narzeczeńska – coś dla wstydliwych? (komentarze:0)

Torty serowe - czy jesteśmy na nie gotowi? (komentarze:0)

Czym odjechać w nowe życie? (komentarze:0)

Pergole kwiatowe - ślub w plenerze (komentarze:0)

Kolczyki Panny Młodej (komentarze:0)

O garniturze ślubnym ekonomicznie (komentarze:0)

kwiecien

Paris is always a good idea! (komentarze:0)

Tacka czy poduszka na obrączki? (komentarze:0)

Spinki do mankietów - drobiazgi z klasą (komentarze:0)

Pochwała roweru - niezastąpiony element sesji zdjęciowych (komentarze:0)

Mistrzowie błękitu (komentarze:0)

Torebka Panny Młodej - uroczy drobiazg (komentarze:0)

Delikatne ozdoby do włosów (komentarze:0)

Świece tworzące nastrój (komentarze:0)

marzec

Zgłoś się na casting do nowego programu telewizji TLC - „Salon Sukien Ślubnych” (komentarze:0)

Pantofelki Kopciuszka (komentarze:1)

Inspiracje sprzed lat - Panna Młoda w stylu vintage (komentarze:0)

Mali chłopcy w wielkim dniu (komentarze:0)

Uwiecznij moment - pierścionek zaręczynowy (komentarze:0)

VIS – siła kobiecości W.KRUK wprowadził autorską kolekcję Kingi Rusin (komentarze:0)

luty

Kolekcja Momenty od W.KRUK (komentarze:0)

styczeń

Zdradzamy sekret jak świetnie wyglądać w garniturze na co dzień i od święta (komentarze:0)

10 najpiękniejszych sukni ślubnych z odkrytymi plecami (komentarze:0)

Wesele czy podróż poślubna tuż po ślubie? (komentarze:1)

2014

grudzień

5 pomysłów na wykorzystanie washi tape na ślubie (komentarze:0)

10 zabawnych gadżetów na ślub (komentarze:0)

Kolor roku 2015 (komentarze:0)

20 kwiatowych dodatków dla Pana Młodego (komentarze:0)

15 prześlicznych welonów (komentarze:0)

Eco-ślub (komentarze:0)

14 pomysłowych ślubnych menu (komentarze:0)

Ślub miłośników książek (komentarze:1)

październik

Odkryj Hotel Książę Poniatowski - tuż obok Warszawy! (komentarze:0)

Szykowny Prezent (komentarze:0)

Obrączki Twoich marzeń na wyciągnięcie ręki (komentarze:0)

Szykowni Ojcowie Młodej Pary (komentarze:0)

wrzesień

Kolorowa Panna Młoda (komentarze:0)

Ślub ombre (komentarze:0)

Ślub w kropki (komentarze:0)

Ślub w kolorze baby blue (komentarze:0)

sierpień

10 pomysłowych winietek na weselny stół (komentarze:0)

10 najpiękniejszych białych tortów weselnych (komentarze:2)

Kolorowa lemoniada na upalne wesele (komentarze:0)

Neonowy ślub (komentarze:0)

Trendy 2015 - suknie ślubne (komentarze:1)

Ślub w kolorze żółtym (komentarze:0)

6 pomysłów na upominek zamiast kwiatka (komentarze:0)

lipiec

Księżycowe wesele (komentarze:0)

Jadalne kwiaty (komentarze:1)

Monomarkowy salon włoskich sukien ślubnych Giovanna Sposa (komentarze:0)

5 pomysłów na szybkie dekoracje (komentarze:0)

Ślubne zwyczaje z różnych stron świata (komentarze:0)

Ślub w odcieniu maliny (komentarze:0)

Panna Młoda w okularach (komentarze:0)

Fryzury ślubne: kok (komentarze:0)

czerwiec

Pan Młody w granacie (komentarze:1)

7 pomysłów na coś niebieskiego (komentarze:0)

Niebieski królewski... (komentarze:0)

Ślubny kapelusz Panny Młodej (komentarze:0)

5 wskazówek dotyczących bukietu ślubnego (komentarze:0)

maj

Wesele w hotelu? Czemu nie! (komentarze:1)

Manicure - trendy wiosna-lato 2014 (komentarze:0)

Ślubny piknik (komentarze:1)

9 atrakcji na weselu, które będą świetną pamiątką (komentarze:0)

Wczesnowiosenne bukiety ślubne (komentarze:0)

kwiecien

Zakup obrączek - praktyczne porady od Salonu Jubilerskiego SEZAM (komentarze:0)

Rozkwitająca kolekcja W.KRUK (komentarze:0)

Nowoczesna Panna Młoda (komentarze:0)

marzec

Suknia ślubna z sieciówki? (komentarze:0)

Ślub w odcieniu fioletu (komentarze:1)

Fryzury ślubne z warkoczem (komentarze:2)

15 oscarowych kreacji, w których możesz przyjść na ślub (komentarze:0)

Podziel się szczęściem w dniu ślubu (komentarze:0)

Wesele black&white (komentarze:0)

luty

5 pomysłów na suknie dla druhen (komentarze:0)

NOWOŚĆ! Obrączka Kocham Cię od W.KRUK (komentarze:0)

Kamienie Szlachetne - Perła (komentarze:0)

Suknie ślubne Vera Wang 2014 (komentarze:0)

Bańki mydlane na ślubie (komentarze:3)

Ślub w stylu boho (komentarze:0)

Ślub miłośników podróży (komentarze:0)

Konkurs - Wygraj Sesję Plenerową (komentarze:0)

styczeń

Ślub mieniący się złotem lub srebrem (komentarze:0)

Dekoracje tortu weselnego (komentarze:2)

DIY - Papierowe gołąbki (komentarze:0)

Rozświetl przyjęcie weselne (komentarze:0)

Kolor roku 2014 (komentarze:1)

Suknie ślubne Antonio Riva 2014 (komentarze:0)

Kamienie Szlachetne - Szmaragd (komentarze:0)

2013

grudzień

Weselne atrakcje dla dzieci (komentarze:0)

Ślub i wesele. Instrukcja obsługi (komentarze:0)

DIY - Gadżety do fotobudki - do pobrania (komentarze:0)

Fotobudka na weselu (komentarze:1)

Odrobina blasku - Ślub w brokacie (komentarze:0)

Sprytny sposób na weselne zakupy dla Panów (komentarze:0)

listopad

Rozdajemy złote obrączki za 1 zł - nowe, prostsze zasady! (komentarze:29)

Zimowy ślub w kolorze zieleni i złota (komentarze:0)

Numerki na stołach weselnych (komentarze:0)

Dwuczęściowa kreacja ślubna (komentarze:0)

Bardzo wesołe wesele (komentarze:2)

Kamienie Szlachetne - Diament (komentarze:0)

Ślub zimą? (komentarze:0)

Candy Bar na Przyjęciu Weselnym (komentarze:0)

Weselne stylizacje na jesień (komentarze:0)

Uczesz się sama na ślub (komentarze:0)

październik

Biżuteria dla Pana Młodego (komentarze:0)

Klasyczne suknie Jenny Packham (komentarze:0)

Kamienie Szlachetne - Cytryn (komentarze:0)

Balony na weselu (komentarze:0)

Jesienne inspiracje ślubne (komentarze:1)

Garnitur ślubny – magia kolorów (komentarze:0)

Ślub w Paryżu (komentarze:0)

Kamienie Szlachetne - Ametyst (komentarze:0)

Zasady pielęgnacji biżuterii (komentarze:0)

Ślub jak z bajki - Księżna Kate (komentarze:0)

Ślub jak z bajki - Księżna Diana (komentarze:0)

Szarości ślubne (komentarze:0)

wrzesień

Wesele od kuchni (komentarze:0)

Kącik słodkości - uzupełnienie weselnego menu (komentarze:1)

Trendy 2014 - suknie ślubne (komentarze:0)

Kolorowe naszyjniki czy spokojne perły? (komentarze:0)

Nowa kolekcja Jesień/Zima 2013/2014 - Slender Rock Bender (komentarze:0)

Ślub w morskim stylu (komentarze:0)

Krawat czy mucha? (komentarze:1)

Ekskluzywna kolekcja Jesień/Zima 2013 Boska by Eliza Borkowska (komentarze:0)

Za drzwiami sypialni nowożeńców (komentarze:0)

Nowa kolekcja na jesień marki Pudu (komentarze:0)

Uwaga! Jedzie Para Młoda! (komentarze:0)

sierpień

Harmonia w wyglądzie mężczyzny (komentarze:0)

Po prostu rustykalny ślub (komentarze:0)

Pięć najważniejszych trendów w sukniach ślubnych na jesień 2013 (komentarze:0)

Ślubne inspiracje Kopciuszkiem (komentarze:0)

Pomysłowe upominki dla gości (komentarze:1)

Kwiaty we włosach (komentarze:0)

Dekoracja krzeseł (komentarze:0)

Razem na zawsze - kolekcja zaproszeń ślubnych (komentarze:0)

Planowanie przyjęcia weselnego (komentarze:0)

Ślub i wesele inspirowane cyrkiem (komentarze:0)

Czym do ślubu? (komentarze:1)

Papierowe kwiaty oraz lampiony kule - NOWY TREND DEKORACYJNY (komentarze:0)

Oryginalne menu weselne (komentarze:0)

Kolorystyczne wesele - wywiad z ekspertem weselnym (komentarze:0)

Magazyn online Bridelle style (komentarze:0)

lipiec

Lawendowe wesele (komentarze:0)

Młoda Para – olśniewająca kompozycja (komentarze:0)

Truskawkowe love (komentarze:0)

Papierowo & Kolorowo (komentarze:0)

Ślub w odcieniach granatu i złota (komentarze:0)

Ślub w klimacie morskim (komentarze:0)

Eleganckie Auto Ślubne (komentarze:0)

„Zapach Ślubu” jest nowością na rynku przyjęć weselnych. (komentarze:5)

Ślub w odcieniu Tiffany Blue (komentarze:0)

Z mężczyznami o kolorach (komentarze:0)

Księga gości (komentarze:0)

Letnie bukiety ślubne (komentarze:0)

czerwiec

... a gdy sypią się synowe i zięciowie! (komentarze:0)

Szczególne miejsce na wyjątkowy dzień…. (komentarze:0)

Koronkowe suknie ślubne (komentarze:0)

Kolorowe suknie ślubne (komentarze:0)

Kolor czarny, jako motyw przewodni ślubu i wesela (komentarze:0)

Przedślubnik - Plan A (komentarze:0)

Sesja zaręczynowa (komentarze:0)

Metaliczne torty weselne (komentarze:0)

POMPONY a wesele (komentarze:0)

Płaskie buty (komentarze:0)

Ślub na temat, czyli jak wybrać motyw przewodni ślubu (komentarze:0)

Fascynator- wyjątkowy dodatek na szczególne okazje (komentarze:0)

Ślub cywilny w plenerze (komentarze:0)

Oryginalne zaproszenia ślubne (komentarze:0)

DIY - Upominki dla gości - herbaciane buteleczki (komentarze:0)

Na przyjęciu u Gatsby\\\'ego (komentarze:0)

maj

Nowożeńcy dla przyrody (komentarze:0)

Kochamy nasze dwa kółka (komentarze:0)

Co zrobić z koszulą po ślubie? Tiviano daje koszulom ślubnym drugie życie (komentarze:0)

kwiecien

Jak wybrać bieliznę ślubną – kilka ważnych rad od marki Lupoline (komentarze:0)

Kreator zaproszeń ślubnych online (komentarze:0)

Czarujący Pan Młody (komentarze:0)

Cytrynowe wesele - owoc czy kolor? (komentarze:0)

Gipsówka (komentarze:1)

Nogi na pokaz! (komentarze:0)

Powtórka z geometrii (komentarze:0)

A może krótka suknia ślubna? (komentarze:1)

Suknia ślubna 2w1? (komentarze:1)

marzec

Granita – aromatyczne orzeźwienie na letnie przyjęcia (komentarze:0)

Studio White Ever... white dream. Wyjątkowy salon sukni ślubnych i wieczorowych. (komentarze:0)

„ W Świecie Modeli i Manekinów” (komentarze:0)

Księga gości – cenna pamiątka z wesela (komentarze:0)

Suknia ślubna z wypożyczalni – warto czy nie warto? (komentarze:2)

29 pomysłów na butonierki (komentarze:0)

Buty ślubne nie muszą być nudne! (komentarze:9)

luty

Atrakcje weselne dla dzieci (komentarze:2)

Ślub w stylu lat 20-tych - czyżby hit 2013 roku? (komentarze:0)

Pomysłowe gadżety do ślubnych sesji zdjęciowych (komentarze:0)

Z okazji zbliżających się Walentynek saltandpepper.pl przygotowało zestaw 10 kreacji. (komentarze:0)

Z kwiatem we włosach (komentarze:0)

styczeń

Fiolet, zawsze modny na weselu (komentarze:3)

Zainspiruj się na ślub zimą! (komentarze:0)

10 niebanalnych pomysłów na dekoracje krzeseł na weselu (komentarze:0)

Papierowe pompony! (komentarze:0)

Zimowy bukiet ślubny (komentarze:0)

Jak smakuje szmaragdowa zieleń? (komentarze:0)

ABC brylantów (komentarze:0)

ZAiKS na weselu, czyli kto płaci? (komentarze:0)

2012

grudzień

Pomysły na kolorowe wstążki (komentarze:0)

Trendy innowacyjne 2013 w zaproszeniach ślubnych (komentarze:0)

Wesele nad morzem – romantycznie w Dworku SPA Osada Wędrowca (komentarze:0)

Ślubne obrączki. I żyli długo i szczęśliwie... (komentarze:0)

Najnowsze trendy na wieczory panieńskie (komentarze:0)

Smoking – klasyka i ekstrawagancja (komentarze:0)

Trendy 2013 c.d. – ślub i wesele w stylu „Eko” (komentarze:0)

listopad

Wesele w zimie - dlaczego warto? (komentarze:0)

Jak dobrać suknię ślubną do sylwetki - niby banalne, ale jednak... (komentarze:1)

Trendy ślubne 2013 r.: Tęczowa inspiracja. (komentarze:0)

październik

Suknia ślubna – kupić czy wypożyczyć? (komentarze:0)

Zaręczynowe rozmaitości (komentarze:0)

Jak wybrać suknię ślubną? Czyli Agata wychodzi za mąż. (komentarze:0)

Kolorowe taśmy klejące... (komentarze:0)

Coraz częściej Młode Pary natrafiają na dylemat... (komentarze:0)

Pierwszy Taniec - Tysiące białych motyli (komentarze:6)

Kolekcja Annais 2013 - Feeling (komentarze:0)

Kim jest barista na weselu i jaka jest jego rola? (komentarze:0)

Jak się przygotować do próbnego czesania ślubnego? (komentarze:0)

Tablica i kreda na weselu? (komentarze:0)

wrzesień

Dekoracje ślubne z... IKEA (komentarze:0)

Nauki przedmałżeńskie – koszmar czy fajne doświadczenie? (komentarze:1)

Biały bukiet ślubny - jakie kwiaty wybrać? (komentarze:0)

Sen nocy letniej - wesele pod przeźroczystym namiotem... (komentarze:1)

Wrzosowa Panna Młoda (komentarze:0)

Na ślub zapraszamy tylko indywidualnie (komentarze:0)

Dekoracje ślubne (komentarze:0)

Jakie drobiazgi dla gości weselnych? (komentarze:2)

Wieczór panieńsko - kawalerski (komentarze:0)

Przyjęcia weselne w przydomowym ogrodzie (komentarze:0)

Atrakcyjność wesela za miastem (komentarze:0)

Wygraj śliczny, biały aparat Polaroid i 10 wkładów na start! (komentarze:0)

Wesele w Złotych Dębach w Warszawie (komentarze:0)

Najlepsza, oryginalna lista prezentów ślubnych w sklepach Camptoir de Famille (komentarze:0)

Podążać za modą czy własnym gustem? Pomagamy dobrać kolor wieczorowej kreacji (komentarze:0)

sierpień

Każdy detal ma znaczenie - kolekcja pończoch ślubnych Gatta. (komentarze:0)

Konfetti, czyli wystrzałowa atrakcja na weselu (komentarze:0)

Kawowy motyw ślubny (komentarze:0)

Fotografia ślubna. Z czego wynika cena? cz.4 (komentarze:1)

Fotografia ślubna. Z czego wynika cena? cz.3 (komentarze:0)

Fotografia ślubna. Z czego wynika cena? cz.2 (komentarze:0)

Fotografia ślubna. Z czego wynika cena? cz.1 (komentarze:1)

Wyjątkowe prezenty dla nowożeńców (komentarze:0)

Podziękowania ślubne dla rodziców (komentarze:0)

Artystyczna fotografia ślubna - Jeff Kent Jose Villa - Wydawnictwo Galaktyka (komentarze:0)

Ślubne Stylizacje: LEGO - ślubnym bohaterem (komentarze:0)

Biżuteria ślubna wykonana z sutaszu? (komentarze:0)

Trendy weselne 2012, czyli wesele w pigułce. (komentarze:0)

Panna młoda od podszewki, czyli jak wybrać idealną bieliznę ślubną (komentarze:0)

W czym na bal nocy letniej? Pomagamy wybrać wieczorową kreację na lato (komentarze:0)

Turkus na topie... (komentarze:0)

Cantedeskia - prosto i nowocześnie (komentarze:0)

Hortensje - prosto i po królewsku (komentarze:0)

czerwiec

Ślubne stylizacje: Haute couture pod biało – czerwoną flagą (komentarze:0)

Wiązana, w kształcie litery A, a może typu „empire”? Pomagamy wybrać model sukni wieczorowej (komentarze:0)

Podziękowania dla rodziców (komentarze:4)

Ślubne stylizacje: Malowana Panna Młoda (komentarze:1)

Taniec w chmurach? (komentarze:2)

Pawie oczko (komentarze:0)

Dodatki i akcesoria ślubne i ich znaczenie (komentarze:0)

maj

Ślub w Euro? (komentarze:0)

Tulipan w roli głównej (komentarze:3)

Ślubne dodatki, a ślubny bukiet (komentarze:0)

Na czym polega współpraca z fotografem w dniu ślubu? (komentarze:0)

O tym, co jest modne, a co już niekoniecznie w ślubnych dekoracjach... (komentarze:2)

Bielizna ślubna, czyli „kropka nad i” (komentarze:0)

Wstążki, kwiaty, obrączki... czyli pomysły na ślubne dekoracje serwetek (komentarze:0)

Woalka, kapelusz, diadem - co, zamiast welonu? (komentarze:0)

Podwiązki ślubne (komentarze:0)

kwiecien

Niebieski hiacynt w roli głównej czyli wesele wiosną cz. 1 (komentarze:0)

Ślub w święta – świetny pomysł czy koszmar organizacyjny? (komentarze:0)

marzec

Najmodniejsze ślubne fryzury na sezon 2012 (komentarze:1)

Czym do ślubu? (komentarze:0)

Przypinki ślubne... (komentarze:3)

Dekoracje światłem... (komentarze:0)

luty

Kompozycje kwiatowe krok po kroku – Pomysł na wiosenne drzewko (komentarze:2)

Kwiaty dla Świadkowej (komentarze:0)

Wybór agencji ślubnej / konsultanta ślubnego od a do z (komentarze:3)

Pudełka na koperty (komentarze:2)

Vintage wciąż w modzie (komentarze:0)

O co warto zapytać fotografa przed podpisaniem umowy? (komentarze:2)

Jak udekorować stół weselny? (komentarze:0)

„Tak” dla subtelności w dniu ślubu – poleca Agata Wojtkiewicz (komentarze:1)

O dekoracji kościoła słów kilka… (komentarze:0)

Wiosenne śluby - wiosenna poligrafia (komentarze:0)

Notatnik Panny Młodej (komentarze:9)

Czy przy okazji ślubu warto skorzystać z usług zawodowego fotografa? (komentarze:1)

styczeń

Nie wiesz jak spędzić wieczór panieński? (komentarze:1)

Jak można zaoszczędzić na ślubnych zaproszeniach? (komentarze:2)

Wesele w stylu shabby chic (komentarze:0)

Bukiety ślubne - kolor to podstawa - trendy 2012 (komentarze:0)

Niedrogo, ale z klasą (komentarze:3)

Jak dopasowac bukiet ślubny do sukni ślubnej? (komentarze:0)

Temperament i osobowośc Panny Młodej - jak odbijają się w bukiecie ślubnym? (komentarze:0)

Odcień włosów a kolory w ślubnym bukiecie (komentarze:0)

Annais Bridal - Suknie ślubne - Kolekcja Love 2012 (komentarze:0)

Sylwetka a kształt i rozmiar bukietu ślubnego (komentarze:0)

Na co zwrócić uwagę przy wyborze bukietu ślubnego? (komentarze:0)

Wesele tętniące życiem (komentarze:1)

Inny bukiet ślubny... (komentarze:0)

Jakie dekoracje ślubne wybrać? (komentarze:0)

Wesele zimową porą... (komentarze:0)

Dekoracje ślubne - co nalezy wiedzieć przed spotkaniem z dekoratorem? (komentarze:0)

Trendy w dekoracjach ślubnych 2012 - Czy warto być modnym? (komentarze:1)

Suknie Ślubne Doroty Wormuth (komentarze:0)

2011

grudzień

Zaskakujące dekoracje ze słoików (komentarze:0)

Zaplanuj rozmieszczenie gości (komentarze:0)

Miało być różowo, słodko i romantycznie. I było! (komentarze:0)

Jak zorganizować ślub w stylu Sagi Zmierzch? (komentarze:1)

Papierowe aplikacje - Żurawie wśród traw (komentarze:2)

Śluby świata - Niemcy (komentarze:6)

Diamentowe wesele (komentarze:0)

listopad

Ślub jesienią? Jesienne inspiracje (komentarze:3)

Suknie ślubne 2012 - rewolucja czy ewolucja? (komentarze:0)

Piłka nożna motywem przewodnim wesela? (komentarze:0)

Czarna suknia ślubna? (komentarze:0)

Ślubne strony internetowe (komentarze:1)

Coś zwariowanego dla zwariowanej Pary Młodej - Szalona Budka! (komentarze:0)

październik

Słodkie bufety (komentarze:2)

Fioletowy ślub i fioletowe wesele... (komentarze:0)

Dekoracje światłem (komentarze:2)

wrzesień

Prezenty dla rodziców (komentarze:0)

Cygańskie zwyczaje weselne (komentarze:0)

sierpień

Something borrowed – czyli co pożyczyć na ślub (komentarze:0)

Hortensje pomysłem na ślubne dekoracje (komentarze:0)

Pomysły na weselne winietki (komentarze:1)

Na czym można zanieść obrączki do ślubu? (komentarze:0)

Design podpatrzony na weselu (komentarze:0)

Ślub pod chupą (komentarze:1)

lipiec

Kwiatowe ciasteczka! (komentarze:0)

Księga gości - dlaczego i czemu nie? (komentarze:0)

Ślub za granicą (komentarze:1)

Czekoladowe wesele (komentarze:0)

Zapłacimy za Twój ślub! (komentarze:0)

czerwiec

Ślub i wesele w czerni (komentarze:0)

Wesele w stylu lat 20 i 30 (komentarze:0)

Kącik rozmaitości (komentarze:1)

Figurki na tort weselny (komentarze:6)

Jak wybrać dobrego barmana? (komentarze:1)

Wesele nad morzem (komentarze:4)

maj

Zespoły coverowe - sceniczny look... (komentarze:0)

Wesele na Kaszubach (komentarze:0)

Ślubne tabliczki i kierunkowskazy (komentarze:1)

Gdzie znaleźć dobrego barmana? (komentarze:2)

Jakie animacje warto przygotować dla dzieci na wesele? (komentarze:12)

Papierowe dekoracje ślubne (komentarze:0)

Ślub za granicą - za i przeciw (komentarze:2)

Jak napisać scenariusz Dnia Ślubu? (komentarze:0)

Weselne dekoracje w owocowym stylu (komentarze:0)

Ślubne ozdoby do włosów (komentarze:0)

Oryginalne zaręczyny – pomysłów kilka część pierwsza (komentarze:0)

kwiecien

Wesele polskie vs wesele angielskie (komentarze:1)

Róż kolorem 2011 roku (komentarze:0)

Niebanalne prezenty ślubne (komentarze:0)

Odjazdowe pomysły na sesję ślubną (komentarze:4)

Najnowsza kolekcja sukien ślubnych Małgorzaty Dudek (komentarze:0)

Jak wybrać dj-a? (komentarze:0)

Wielkanocny ślub (komentarze:1)

A czemu nie garden party? (komentarze:3)

Wesele w górach! (komentarze:4)

Ślub poza murami USC – szykują się zmiany (komentarze:0)

Czy warto zatrudnić barmana na wesele? (komentarze:4)

Wywiad z projektantką Małgorzatą Dudek (komentarze:2)

Rodzaje przyjęć weselnych (komentarze:2)

Jak wygląda pokaz tandemowy? (komentarze:0)

Zespół weselny – z samplami czy bez? (komentarze:0)

Idzie wiosna! (komentarze:0)

O zespołach cz. II – zespoły tematyczne (komentarze:1)

Zanim zdecydujemy się na barmana…. (komentarze:0)

A może cupcakes? (komentarze:1)

marzec

Ślubny concierge (komentarze:2)

Zespół zespołowi nierówny – jak wybrać najlepszy? (komentarze:1)

Wesele w stylu folk? (komentarze:0)

Ślubny savoir-vivre (komentarze:1)

Industrialne wesele – coś dla odważnych (komentarze:0)

Urban wedding – między tradycją a nowoczesnością (komentarze:11)

Jak zorganizować ślub w plenerze? Teoria i praktyka (komentarze:0)

luty

Kolorowe... buty? (komentarze:0)

Balonowy comeback? (komentarze:0)

Ślub humanistyczny i religijny (komentarze:2)

Konsultant ślubny po polsku (komentarze:1)

Wesele z barmanem? (komentarze:0)

Jaką ilość alkoholu należy zamówić na wesele? (komentarze:1)

Ile gram ciasta i tortu zamówić na wesele? (komentarze:4)

Kurs II - Ślubne zaproszenia krok po kroku (komentarze:12)

styczeń

Atrakcje na weselu – oby nie za dużo (komentarze:0)

Organizacja wesela w plenerze w praktyce (komentarze:2)

Gra w kolory - Czerń i Biel (komentarze:0)

Księga gości - fajny pomysł uwiecznienia najważniejszego dnia w naszym życiu (komentarze:0)

2010

grudzień

Poradnik ślubny - Jak wybrać suknię ślubną? (komentarze:0)

Ślub i wesele w świątecznym klimacie... (komentarze:5)

Gra w kolory - niebieski (komentarze:0)

Eko-wesele (komentarze:1)

Jak zorganizować wesele w domu? (komentarze:1)

listopad

Tradycje polskie - starościna weselna i starosta (komentarze:0)

Konfetti na ślub i wesele (komentarze:0)

Jak samodzielnie wyczyścić i przechowywać suknię ślubną? (komentarze:3)

październik

Save the date (komentarze:3)

Kim są te druhny? (komentarze:0)

Ręcznie robione zaproszenia ślubne - kurs cz.2 (komentarze:0)

Ręcznie robione zaproszenia ślubne - kurs cz.3 (komentarze:0)

O czym musisz pamiętać rezerwując pokój na noc poślubną? (komentarze:0)

Woalka (komentarze:0)

sierpień

Czy wypada prosić gości o pieniądze zamiast prezentów? (komentarze:0)

Jak poprosić gości o konkrenty prezent ślubny? (komentarze:0)

Formalności po ślubie (komentarze:5)

lipiec

Jak zorganizować dzieciom czas na weselu? (komentarze:0)

Pomysły na ślubne zdjęcia w plenerze (komentarze:1)

czerwiec

Tekst przysięgi małżeńskiej (komentarze:2)

Podziękowania dla rodziców (komentarze:0)

Ślubne życzenia (komentarze:0)

Męskie dodatki ślubne (komentarze:0)

10 sprawdzonych pomysłów na super wieczór kawalerski (komentarze:15)

maj

Czy profesjonalne pokazy sztucznych ogni zdarzają się też na weselach? (komentarze:0)

Barman na wesele (komentarze:0)

marzec

Dodatki ślubne (komentarze:0)

Suknie ślubne dla Panny Młodej w ciąży (komentarze:6)

luty

W co się ubrać, aby wyglądać szczuplej? Porady dla świadkowej i gości weselnych (komentarze:0)

Potwierdzenie przybycia na wesele (komentarze:3)

Piosenka na pierwszy taniec (komentarze:5)

Walentynki 2010 (komentarze:0)

2009
2008

listopad

Oczepiny (komentarze:1)

Białe gołębie na ślub (komentarze:22)

Jak obniżyć koszty ślubu? (komentarze:10)

październik

Co zamiast kwiatów na ślub? (komentarze:100)

Alkoholowe fontanny na ślub i wesele (komentarze:2)

5 sposobów na zapierające dech w piersiach zaręczyny! (komentarze:3)

Czekoladowa fontanna (komentarze:1)

Sala weselna (komentarze:1)

Weselne karaoke (komentarze:0)

Problemy ze świadkami (komentarze:0)

Wesele na zamku (komentarze:1)

wrzesień

Ślub z rozwodnikiem (komentarze:13)

10 pomysłów na niezapomniany wieczór panieński (komentarze:27)

sierpień

Wesele w restauracji (komentarze:0)

Fajerwerki na ślub (komentarze:1)

Planowanie wymarzonego ślubu (komentarze:2)

lipiec

Przyszli teściowie (komentarze:0)

Jak zapanować nad emocjami w dniu ślubu? (komentarze:1)

Już po ślubie (komentarze:3)

Konsultant ślubny (komentarze:0)

Błogosławieństwo rodziców (komentarze:11)

Czym do Ślubu... (komentarze:1)

Weselne menu (komentarze:1)

Ręcznie robione zaproszenia ślubne | cz. 3. (komentarze:1)

Buty ślubne (komentarze:0)

Godzina ślubu (komentarze:0)

Torty weselne (komentarze:1)

Biżuteria ślubna (komentarze:0)

Protokół przedmałżeński (komentarze:7)

Prezenty ślubne (komentarze:2)

czerwiec

Prezenty na wieczór panieński (komentarze:17)

Ręcznie robione zaproszenia ślubne | cz. 2 (komentarze:1)

maj

Ślub w stylu amerykańskim (komentarze:17)

Pierwszy taniec (komentarze:5)

Toasty za Młodą Parę (komentarze:5)

Pierścionek zaręczynowy (komentarze:8)

Zaproszenia ślubne - teksty (komentarze:1)

kwiecien

Ręcznie robione zaproszenia ślubne (komentarze:0)

Ręcznie robione zaproszenia ślubne | cz. 1. (komentarze:18)

Gdzie zamieszkać po ślubie? (komentarze:4)

Ślub cywilny i... co dalej? (komentarze:0)

Jak zorganizować zaręczyny? (komentarze:0)

Ślubne fryzury - dopasowane do Ciebie (komentarze:0)

Wiązanka ślubna (komentarze:0)

marzec

Kwiaty dla Pana Młodego i świadkowej (komentarze:0)

Samochód do ślubu - dekoracja samochodu (komentarze:1)

Ślub - kwiatowe dekoracje (komentarze:0)

Obowiązki świadków na ślubie (komentarze:53)

Nazwisko: swoje, podwójne czy małżonka? (komentarze:21)

Ślub z obcokrajowcem (komentarze:106)

Zaproszenia ślubne – jak wybrać najlepsze? (komentarze:0)

Obowiązki Pana Młodego (komentarze:0)

Data ślubu (komentarze:0)

Suknie ślubne dopasowane do Twojej figury (komentarze:0)

Ślub mieszany (komentarze:9)

luty

Jak ustawić stoły na sali weselnej? (komentarze:6)

styczeń

Suknie ślubne – wypożyczone czy kupione? (komentarze:1)

Nauki przedmałżeńskie (komentarze:60)

Wideofilmowanie ślubu i wesela (komentarze:1)

Fotografia ślubna (komentarze:0)

2007

listopad

Rozwiedzionych rodziców mam... (komentarze:5)

Czy przed ślubem lepiej mieszkać razem, czy osobno? (komentarze:24)

Ślub zimą (komentarze:10)

Zaręczyny (komentarze:0)

Obrączki ślubne (komentarze:0)

Noc poślubna (komentarze:1)

Do ślubu z brzuszkiem (komentarze:2)

Przesądy ślubne (komentarze:5)


WYDARZENIA [WYBIERZ]
2015
2014
2013

grudzień

Sklep Jubilerski SEZAM zapraszamy Nowożeńców 2013 do udziału w KONKURSIE (komentarze:0)

listopad

Jest już w Gdyni Autorski Wzorcowy Salon Mody KONASZEWSKI… (komentarze:0)

ONA & ON - Targi Ślubne Lublin (komentarze:0)

VII Pomorska Gala Ślubna (komentarze:0)

październik

Totalna wyprzedaż - jednodniowa akcja Salonu Bellissima z Wrocławia (komentarze:0)

czerwiec

Ponad 50 projektantów mody czeka na Ciebie z mega zniżkami nawet do 70% off (komentarze:0)

Degustacja Tortów Weselnych - T.Deker Patissier & Chocolatier, Sopot (komentarze:0)

maj

Bezpłatne spersonalizowane próbki zaproszeń ślubnych od Sendmoments Polska (komentarze:0)

Soplica zasponsoruje Twoje wesele (komentarze:0)

Degustacja win weselnych w Gdyni - 2013.05.24 (komentarze:0)

Zaproszenie na Premierę Kolekcji 2014 Giovanna Sposa (komentarze:0)

kwiecien

Piękna czy bestia? Szalone Panny Młode na CBS Reality (komentarze:0)

Uwaga Nowy Konkurs!!! Wygraj kurs tańca dla Narzeczonych w Studiu Tańca Carmen w Warszawie (komentarze:0)

WEDDING WEEKEND - Bezpłatne Warsztaty Ślubne dla Młodych Par, Warszawa (komentarze:0)

Opis wernisażu wystawy zdjęć ze wspólnych realizacji ślubno – weselnych Ślubnej Pracowni Olsztyn i “Dekoruj Kwiatem” (komentarze:0)

marzec

Dzień Otwarty dla Par Młodych w Folwarku Dajak (komentarze:0)

Warsztaty dla Narzeczonych, Sosnowiec (komentarze:0)

Kolekcja ślubna „Wedding 2013” by RINA COSSACK (komentarze:0)

Wedding Fashion Days 2013 (komentarze:0)

Największe Targi na Mazowszu (komentarze:0)

luty

Designer Sample Sale “Moda w zasięgu myszy” (komentarze:0)

Nowy ślubny projekt Agaty Wojtkiewicz (komentarze:0)

Otwarcie wystawy zdjęć realizacji ślubno – weselnych Ślubnej Pracowni Olsztyn i “Dekoruj Kwiatem” (komentarze:0)

Weselne dni otwarte w Hotelu Scandic Gdańsk (komentarze:0)

Jedyne takie Walentynki w restauracji Senso! (komentarze:0)

Pozwól się zachwycić – kreacje marki Moonlight odwiedzą całą Polskę (komentarze:0)

styczeń

Agata Wojtkiewicz doradzi pannom młodym podczas Open Wedding Day (komentarze:0)

Mon Cheri rusza w Polskę – 11 okazji na zapoznanie się z marką (komentarze:0)

Targi Ślubne Łódź 2013 Online - Prawdziwe targi w elektronicznej wersji (komentarze:0)

2012

grudzień

Wyjedź w podróż marzeń z La Mariee! (komentarze:0)

Wieczorowe kreacje Mon Cheri na sylwestra i karnawał w outletowej cenie (komentarze:0)

La Mariee - największy salon sukien ślubnych w Warszawie już otwarty (komentarze:0)

Łódzkie warsztaty „White – wszystko o ślubach” za nami – pora na Warszawę (komentarze:0)

Zapraszamy na świąteczne Designer Sample Sale w saltandpepper.pl - Moda w zasięgu myszy (komentarze:0)

Otwarcie największego salonu ślubnego w Stolicy (komentarze:0)

Sylwester z Agentem 007 - Instytut Glamour (komentarze:0)

listopad

Ślubny weekend specjalnie dla Narzeczonych - Polska Gala Ślubna (komentarze:0)

Panny Młode dmuchają - After Wedding Party (komentarze:0)

Od soboty salon sukien ślubnych La Mariee także w Łodzi (komentarze:0)

Agata Wojtkiewicz zaprasza na trzecią edycję warsztatów „White – wszystko o ślubach” (komentarze:0)

Z ziemi włoskiej do polskiej... Alta Moda Sposa Italia wkracza na polski rynek mody ślubnej. (komentarze:0)

Andrzejki w stylu ZUMBA - Instytut Glamour (komentarze:0)

IX edycja Wielkiej Poznańskiej Gali Ślubnej (komentarze:0)

Powstaje największy salon ślubny Warszawy (komentarze:0)

Zaproszenie na VI Pomorską Galę Ślubną (komentarze:0)

październik

Premiera Kolekcji Annais Bridal (komentarze:0)

PSKŚ do października przyjmuje nowych członków (komentarze:0)

Uwaga Konkurs! Wygraj aparat Polaroid! (komentarze:0)

Totalna wyprzedaż - coroczna akcja w salonie Bellissima (komentarze:0)

MEGA Targi Ślubne TORWAR 2012 (komentarze:0)

wrzesień

Polska premiera kolekcji Mon Cheri 2013 w Białymstoku! (komentarze:0)

I Mazurska Gala Ślubna (komentarze:0)

Designer Sample Sale w saltandpepper.pl “Moda w zasięgu myszy” (komentarze:0)

Ślubny wrześniowy weekend w MT Polska (komentarze:0)

sierpień

KONKURS - Wykonaj własny pierścionek zaręczynowy i wygraj złoty z brylantem (komentarze:0)

Ekscytujący konkurs Mon Cheri Polska. Do wygrania dowolna suknia ślubna! (komentarze:0)

lipiec

6 lipca - Światowy Dzień Pocałunku (komentarze:0)

KUZYNI - 20 podwójnych zaproszeń na przedpremierowy pokaz filmu! (komentarze:2)

czerwiec

Do wygrania 3 wizyty w Instytucie Piękna Dolce Vita w Gdyni (komentarze:0)

Colin i Justin: ślubni agenci! (komentarze:0)

maj

Romantycznie i koronkowo - jest zapowiedź kolekcji ślubnej na sezon 2013 od Mon Cheri (komentarze:0)

Szaleństwo weselnych tortów - słodka seria od maja w KUCHNI+ (komentarze:0)

kwiecien

Chcesz zostać Konsultantem Ślubnym? (komentarze:4)

Gala Ślubna w Poznaniu - relacja i podziekowania (komentarze:0)

Trunk Show w Domu Mody Ślubnej Ksymena, 13-14 kwietnia (komentarze:0)

luty

Gala Ślubna – Największe Ślubne Show w Wielkopolsce – 4 marca Poznań Hala Arena (komentarze:1)

Wygraj obrączki za 1 zł! (komentarze:16)

Gala Ślubna – Leszno 5.02.2012 (komentarze:0)

styczeń

Prezentujemy Affinity - Suknie Ślubne na rok 2012 (komentarze:0)

Polska Gala Ślubna - 14-15 stycznia 2012 - Pałac Kultury i Nauki w Warszawie (komentarze:0)

2011
2010

WASZE ŚLUBY [WYBIERZ]
2011

listopad

Lila i Tomek, 19 czerwca 2010 (komentarze:4)


PRASA [WYBIERZ]
PODRÓŻ POŚLUBNA [WYBIERZ]
ZDROWIE I URODA [WYBIERZ]
2015
2014
2013
2012
2011

listopad

Chirurgia plastyczna na ślubnym kobiercu (komentarze:2)

lipiec

Makijaż w dzień ślubu (komentarze:0)

2010

czerwiec

Pierwsze 12 tygodni ciąży (komentarze:2)

maj

Jak się przygotować do zajścia w ciążę? (komentarze:0)

kwiecien

Zostań Testerką i otrzymaj Bieliznę Wyszczuplającą w prezencie! (komentarze:0)

Kolekcja sukien ślubnych Sposarsi (komentarze:0)

marzec

Suknie Ślubne z Kolekcji Simple od Annais Bridal by Anna Ismenska (komentarze:0)

Suknie Ślubne z Kolekcji Modern od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. 2 (komentarze:0)

Suknie Ślubne z Kolekcji Romance od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. 1 (komentarze:0)

Suknie Ślubne z Kolekcji Romance od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. II (komentarze:0)

Suknie Ślubne z Kolekcji Romance od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. 3 (komentarze:0)

Suknie Ślubne z Kolekcji Modern od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. I (komentarze:0)

Suknie Ślubne z kolekcji Bridal od Verise Bridal (komentarze:0)

Suknie Wieczorowe od Verise Collection (komentarze:0)

Suknie dla Matki Panny Młodej (komentarze:5)

Suknie Ślubne z kolekcji Pret a Porter od Fabio Gritti (komentarze:1)

Suknie Ślubne z Kolekcji Fabio Gritti od Fabio Gritti (komentarze:0)

Suknie Ślubne z Kolekcji Gritti Couture od Fabio Gritti (komentarze:0)

Suknie Ślubne z Kolekcji Fabia od Fabio Gritti (komentarze:1)

Suknie ślubne z kolekcji Veromia 2010 (komentarze:0)

Suknie Ślubne z Kolekcji OreaSposa 2010 od Susan Blanche (komentarze:1)

Suknie Ślubne z Kolekcji Cosmobella 2010 od Susan Blanche (komentarze:0)

Suknie Ślubne z Kolekcji Demetrios 2010 od Susan Blanche (komentarze:0)

Suknie Ślubne z Kolekcji 2010 od Happy Day (komentarze:0)

luty

Kolekcja Sukien Ślubnych Cosmobella 2009 od Susan Blanche (komentarze:0)

Suknie Ślubne z Kolekcji 2009 od Happy Day (komentarze:0)

Nail Growth Miracle od Sally Hansen (komentarze:0)

styczeń

Kiedy najlepiej zajść w ciążę? (komentarze:1)

Podkład rozświetlająco-antystresowy od Avon (komentarze:0)

Pomadka Lipfinity od Max Factor (komentarze:2)

Scrub Optimals Radiance Energy - piling w pudrze od Oriflame (komentarze:0)

UNIFIANCE Podkład Matujący od La Roche Posay (komentarze:1)

Kolekcja Suknie wieczorowe Demetrios (komentarze:0)

Jak zakryć opryszczkę? (komentarze:1)

Suknie Ślubne z Kolekcji Demetrios 2009 od Susan Blanche (komentarze:0)

Psychologia związku (komentarze:0)

2009
2008

czerwiec

Afrodyzjaki (komentarze:2)

marzec

Galeria fryzur ślubnych: Kapelusze ślubne (komentarze:20)

luty

Galeria fryzur ślubnych - Kwiaty we włosach (komentarze:18)

styczeń

Ślubny manicure (komentarze:1)

2007

Ostatnio dodane firmy:

Wszystkie grafiki, zdjęcia i teksty podlegają ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim. Używanie ich w jakikolwiek sposób bez uprzedniego, pisemnego zezwolenia jest zabronione i może spowodować pociągnięcie do odpowiedzialności cywilnej i karnej.

Follow on BloglovinBloglovin icon Facebook icon Google+ icon