"Ślub” – to słowo budzi mnóstwo skojarzeń. „Najszczęśliwszy dzień w dotychczasowym życiu”, „kolejny etap w budowaniu związku”, „podniosłe, duchowe przeżycie” – to te przyjemniejsze spośród nich. Ale są też i mniej pozytywne: „stres”, „trema”, i – jedno z ważniejszych – „WYDATKI”.
Jeszcze nie tak dawno, w czasach naszych Rodziców, do uczczenia faktu zaślubin wystarczył uroczysty obiad w domu lub przysłowiowe „ubicie świniaka”. Stopniowo, wraz ze wzrostem zamożności społeczeństwa i dostępności różnorakich dóbr zmieniało się także wyobrażenie tego, jak powinno wyglądać „porządne” wesele i ślub. Dziś dookoła wzniosłego wydarzenia, jakim niewątpliwie jest ślub, wyrósł cały przemysł. Przemysł ten oferuje rzeczy „podstawowe” – jak ślubne stroje, ale też i całkowite „zbytki” – jak fontanna czekoladowa czy pokaz fajerwerków – których jedyną funkcją jest umilenie czasu wesela i „zabłyśnięcie” przed Gośćmi.
Faktem jednak jest, że jednym z pierwszych „fachów” któremu przyznano stałe miejsce na okoliczność zaślubin był fotograf. Już w czasach, kiedy wszystkie kwestie związane z organizacją wesela „załatwiała” rodzina (łącznie z gotowaniem, czy dekoracją domu weselnego) tradycją było wykonanie pamiątkowego zdjęcia u zawodowego fotografa. Zawód ten wymagał trudno dostępnego sprzętu, chemikaliów i sporych umiejętności… Dziś, w dobie ogólnodostępnych aparatów cyfrowych niejedna z Młodych Par, w obliczu wielkich ślubnych wydatków zada sobie pytanie: „Czy warto wynajmować zawodowego fotografa? Czy Wujek lub Znajomy, nie rozstający się ze swoją cyfrową lustrzanką, nie wystarczy?”.
Zastanówmy się zatem, co może zaoferować profesjonalny fotograf, czego nie może zaoferować przykładowy Wujek lub Znajomy.
1. Doświadczenie i wynikające z niego umiejętności
Fotograf mający za sobą kilkadziesiąt lub kilkaset (!) ślubów i wesel wie, jak zachować się w danej chwili. Wie, jak nie przeszkadzać Księdzu czy Urzędnikowi podczas Ceremonii, wie, w jakich momentach może podejść blisko, a w jakich powinien trzymać się z boku. Wie, czego może się spodziewać, i gdzie się ustawić, aby ów moment uwiecznić dobrze.
Wreszcie – wie, jakie parametry ekspozycji ustawić, aby zyskać dobre zdjęcia w wymagających oświetleniowo miejscach, wie też, co można zrobić, aby „wycisnąć” maksymalnie dużo z zastanych warunków. Jeżeli jest dobrym obserwatorem, sprawnie wyłowi emocje, detale, ale też nie zaskoczą go nieprzewidziane sytuacje – będzie potrafił plastycznie znaleźć się w zaistniałych okolicznościach.
2. Sprzęt
Profesjonalny fotograf ślubny latami kompletuje swój sprzęt tak, aby uzyskać zestaw jak najlepiej odpowiadający specyfice fotografii ślubnej. Będzie to sprzęt zupełnie inny niż ten, który (nawet sporym nakładem finansowym) kompletuje Znajomy-podróżnik lub Wujek, który wspaniale fotografuje ptaki. Różnica jest mniej więcej taka, jak pomiędzy bolidem, samochodem terenowym i kabrioletem. Nie chodzi o to, który sprzęt jest „lepszy”, ale który bardziej nadaje się do konkretnego celu – używania w trudnych oświetleniowych warunkach. Kabriolet nie sprawdzi się na Rajdzie Dakkar, a jeep nie zada szyku wśród bolidów na torze wyścigowym. Tak, jak Wujkowi – miłośnikowi ptaków nie jest potrzebny jasny obiektyw szerokokątny (i nie wyda na niego niepotrzebnie 5-8tysięcy złotych) tak fotograf ślubny nie zrobi wielkiego pożytku z ogromnego teleobiektywu o słabym świetle.
Fotograf ślubny ponadto będzie miał przy sobie zapasowy sprzęt – drugi aparat, kilka obiektywów, dodatkową lampę błyskową - którego hobbyści z reguły nie posiadają.
3. Zaawansowaną obróbkę graficzną
Samo wykonanie zdjęcia, choć kluczowe, jest początkiem drogi zdjęcia ślubnego. W wykonaniu profesjonalisty zdjęcie przejdzie przez przynajmniej jeden (częściej – dwa) program graficzny. Zostanie wykonana obróbka, ale także retusz – w tym także kosmetyczny retusz Pary Młodej (chociażby worków pod oczami – owocu słabo przespanej, przedślubnej nocy).
4. Jasność zasad współpracy
Trudno wymagać od Wujka, żeby jednocześnie „był naszym gościem” i wykonywał dla nas pełen ślubny reportaż. Gość jest gościem – a obsługa jest obsługą, której zadanie jest bardzo jasno określone.
5. Niezbędne dokumenty
W przypadku ślubu kościelnego ksiądz ma prawo wymagać od osoby chcącej wykonywać zdjęcia podczas Ceremonii okazania dokumentu, potwierdzającego dobycie specjalnego szkolenia w Kurii. Szkolenie takie jest obowiązkowe, podobnie jak posiadanie owego dokumentu jeżeli chce się wykonywać zdjęcia w czasie Mszy Świętej.
6. Odpowiedzialność za efekt pracy
Co zrobimy, jeżeli okaże się, że w kluczowym momencie Wujkowi rozładuje się ostatni akumulator, albo jeżeli wskutek pomyłki skasuje nasze zdjęcia? Albo – co zrobimy, jeżeli okażą się one „nieoglądalne”..? Właściwie – nic. Prawdopodobnie chcąc nie chcąc zmienimy nieco swój stosunek do Wujka, nasze relacje ulegną ochłodzeniu, ale nie przywróci to urody naszym zdjęciom ani nie zrekompensuje nam straty. W przypadku fotografa zawodowego – jeżeli okaże się, że coś poszło nie tak (choć jest dużo mniejsze prawdopodobieństwo, że tak się stanie), możemy wyrazić nasze niezadowolenie wprost, a nawet ubiegać się o adekwatne odszkodowanie.
Wszystkie te kwestie rzecz jasna pozostają aktualne jedynie w odniesieniu do prawdziwego profesjonalisty. Nie brakuje osób mieniących się „fotografem ślubnym” które nie spełnią minimum profesjonalizmu, podobnie jak istnieją Wujkowie i Znajomi obdarzeni prawdziwym talentem, umiejętnościami i posiadający odpowiedni do fotografii ślubnej sprzęt. W 95% przypadków jednak właśnie powyższe kwestie stanowią różnicę pomiędzy fotografem „wynajętym” a „znajomym który pasjonuje się fotografią”.
Bonnie i Clyde czyli stylowy ślub z lat 20.
Przyjęcie weselne w stylu Black & White
Wino, kobiety i śpiew – ślub w hiszpańskich rytmach
10 pomysłów na druki ślubne - Menu
Czarny kolor na ślubie - hot or not?
Ślub jak z bajki - Piękna i Bestia
Rustykalne wesela - hit sezonu 2017 r.
Aksamit w ślubnych dekoracjach
Kompozycje na stoły - wysokie czy niskie?
Butelki w dekoracjach ślubnych
Jesienny bukiet ślubny - Top 7
Niech piękno będzie z Wami! - La Carolinee Pracownia Ślubna
Modern Light Service: świet(l)ne dekoracje weselne
Huśtawka - dekoracja z charakterem
Kwiatowe trendy - Wiosna i Lato 2017
W zgodzie z naturą - zielona sesja ślubna
Mason Jar - pomysły na dekoracje weselne
Pomysł na dekoracje ślubne z IKEA
Temperament i osobowość Panny Młodej - jak odbijają się w bukiecie ślubnym?
Wstążki, kwiaty, obrączki... czyli pomysły na ślubne dekoracje serwetek