Ślub cywilny i... co dalej?

Ślub cywilny i... co dalej?

Kiedyś zawieranie dwóch, oddzielnych ślubów (cywilnego i kościelnego) było wymagane, jeśli para chciała stanowić małżeństwo nie tylko w oczach prawa, ale i Kościoła. Dziś w takim przypadku można zdecydować się na ślub konkordatowy, stanowiący połączenie ślubu cywilnego i kościelnego.
    
Nie wszystkie pary jednak na ten krok się decydują. Wiele z nich postanawia zawrzeć związek wyłącznie w Urzędzie Stanu Cywilnego. Z kościelnego rezygnują lub odkładają go na bliższą lub dalszą przyszłość. Powodów takiej decyzji jest wiele. Niektóre Młode Pary nie odczuwają wewnętrznej potrzeby zawierania ślubu kościelnego (jest to bowiem wyłącznie sakrament, który nie rodzi żadnych skutków cywilnoprawnych – dla par niewierzących przystępowanie do niego mija się zatem z celem), z kolei niektórzy Młodzi zwyczajnie nie mogą pozwolić sobie na ślub konkordatowy (którego zorganizowanie wymaga większych nakładów finansowych) i z tego względu w pierwszej kolejności legalizują swój związek w świetle obowiązującego prawa, a w dalszej kolejności decydują się na zalegalizowanie swojego związku także i przed Bogiem.


Formalności

Aby przystąpić do ślubu kościelnego, należy zgromadzić podobne dokumenty jak w przypadku ślubu konkordatowego. Obowiązkowe jest zatem dostarczenie świadectw chrztu i bierzmowania, odbycie nauk przedślubnych, spisanie protokołu przedmałżeńskiego oraz wywieszenie zapowiedzi. Jeśli ślub cywilny mamy już za sobą, warto wspomnieć o tym w parafii, w której brać będziemy ślub kościelny.
    
Przebieg uroczystości jest dokładnie taki, jak w przypadku ślubu konkordatowego – z tą różnicą, że żadne dokumenty nie są przesyłane do Urzędu Stanu Cywilnego. Jest to zatem uroczystość mająca na celu wyłącznie (a może przede wszystkim) złożenie sobie przysięgi małżeńskiej i ślubowanie miłości i wierności aż do śmierci w obliczu Boga.


Kiedy ślub kościelny?

Często Młode Pary zastanawiają się, kiedy należy wziąć ślub kościelny (po cywilnym) i czy jest jakiś konkretny okres czasu, w którym małżeństwo takie należy zawrzeć. Odpowiedź brzmi: nie ma. Na ślub kościelny można zdecydować się w ciągu kilku miesięcy po zawarciu związku w USC, ale równie dobrze może upłynąć kilka lat pomiędzy jedną a drugą uroczystością.

Zdarza się, że młodzi małżonkowie dopiero po ślubie cywilnym zaczynają gromadzić fundusze na ślub kościelny. Różnica w kwotach, jakie należy przeznaczyć na małżeństwo w USC, a na ślub konkordatowy, jest bowiem znacząca i może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Zazwyczaj ślub cywilny kończy się uroczystym obiadem dla rodziny, po kościelnym niemal obowiązkowe jest wesele. Kreacja Panny Młodej na ślub cywilny, również jest zazwyczaj tańsza od sukni kupionej na potrzeby ślubu zawieranego w kościele. Warto przypomnieć, że opłaty w parafii również nie należą do niskich - zapłacić trzeba za: udzielenie ślubu, zapowiedzi, a dodatkowo za dekoracje i oprawę muzyczną (o tych dwóch ostatnich kwestiach decydują już sami Młodzi).


Znalezienie pary, która postanowiła wstrzymać się ze ślubem kościelnym, nie jest wcale trudne – na ślub cywilny z roku na rok decyduje się coraz więcej narzeczonych.
- Powód? Oszczędności- odpowiada wprost Ania- Za ślub konkordatowy policzono mi w parafii 1000 zł. Z wesela gotowi byliśmy zrezygnować, ale wciąż do konkordatowego musielibyśmy dołożyć około 2000-3000 zł. Nie stać nas na to. Dlatego postanowiliśmy wziąć skromny ślub cywilny. Na kościelny będziemy po prostu odkładać. Może uda nam się zorganizować go za rok lub dwa lata.

Czy rezygnacja ze ślubu konkordatowego i zdecydowanie się na dwie odrębne uroczystości to dobre rozwiązanie? Dla wielu par – tak. Zwłaszcza, że zaciąganie kredytów na ślub (a jest to dość popularne) może zwyczajnie mijać się z celem. Jeśli w danej chwili nie stać nas na ślub konkordatowy, podjęcie decyzji o zorganizowaniu dwóch ślubów (w odległych od siebie terminach), może być słuszne. Wszystko zależy przede wszystkim od naszych preferencji i, nie ukrywajmy, od zasobności naszego portfela.

Poprzedni artykułNastępny artykuł



Archiwum


MOTYW PRZEWODNI ŚLUBU I WESELA [ROZWIŃ ]

MIEJSCE NA WESELE [ROZWIŃ ]
DEKORACJE ŚLUBNE I KWIATY [ROZWIŃ ]

UPOMINKI DLA GOŚCI WESELNYCH [ROZWIŃ ]
SUKNIE ŚLUBNE I DODATKI [ROZWIŃ ]

OBRĄCZKI I BIŻUTERIA ŚLUBNA [ROZWIŃ ]

ZAPYTAJ KONSULTANTA ŚLUBNEGO [ROZWIŃ ]
CIEKAWY POMYSŁ NA... [ROZWIŃ ]
DZIECI NA WESELU [ROZWIŃ ]
ZAPROSZENIA ŚLUBNE I PAPETERIA [ROZWIŃ ]
ŚLUB I WESELE W PLENERZE [ROZWIŃ ]
ŚLUB W TEORII [ROZWIŃ ]
SESJA ŚLUBNA I FILM ŚLUBNY [ROZWIŃ ]
ŚLUBNE FORMALNOŚCI [ROZWIŃ ]
ATRAKCJE WESELNE [ROZWIŃ ]
MUZYKA NA ŚLUBIE I WESELU [ROZWIŃ ]
TORT WESELNY I INNE SŁODKOŚCI [ROZWIŃ ]
PREZENTY ŚLUBNE [ROZWIŃ ]
GARNITURY I INNE [ROZWIŃ ]
ALKOHOLE WESELNE [ROZWIŃ ]
INNE [ROZWIŃ ]
DIY [ROZWIŃ ]
ŚLUB I WESELE [ROZWIŃ ]