Czy przed ślubem lepiej mieszkać razem, czy osobno?

Czy przed ślubem lepiej mieszkać razem, czy osobno?

Dylemat związany z tym, czy dobrze jest mieszkać ze sobą przed ślubem, narodził się stosunkowo niedawno – jeszcze kilkanaście lat temu bowiem niemal nie do pomyślenia było wspólne mieszkanie bez ślubu, a na pary żyjące w konkubinacie patrzyło się zwykle krzywo. Teraz nikogo taka sytuacja już ani nie dziwi, ani nie razi, natomiast dylemat „czy to ma sens?” silnie zakorzenił się w sercach wielu przyszłych panien młodych.

No właśnie – razem, czy osobno? Jakie są zalety wspólnego mieszkania przed zalegalizowaniem związku, a jakie są wady podjęcia takiej decyzji?


Zacznijmy od plusów

Zwolenniczki mieszkania z narzeczonym twierdzą, że to dobry sposób na sprawdzenie się w tzw. szarej rzeczywistości.
- Dzięki temu, że spędzaliśmy pod jednym dachem kilkanaście godzin dziennie, mogliśmy poznać swoje prawdziwe charaktery- twierdzi Beata- To był dobry sprawdzian, bo po ślubie nie przeżywaliśmy wstrząsów związanych z codzienną egzystencją. Wiedziałam, co mnie czeka: chrapanie, beztroskie porzucanie zużytych skarpetek pod łóżkiem, niedokładne mycie naczyń i tak dalej... Proza życia. Miałam okazję poznać tę trudniejszą część charakteru swojego przyszłego męża, miałam okazję „zaliczyć” kilka awantur związanych z mieszkaniem pod jednym dachem. Po ślubie nie czułam rozczarowania, bo wiedziałam, na co się piszę. 
           
Niewątpliwie lepsze poznanie siebie to ogromna zaleta. Podczas codziennych spotkań, trwających nawet po kilka godzin, nie poznamy drugiego człowieka tak dobrze, jak podczas wspólnego mieszkania. Możemy odkryć nie tylko jego wady, ale także zalety, które wcześniej z różnych powodów nam zwyczajnie umykały. Sprawdzimy też własne możliwości w zawieraniu kompromisów, „przetestujemy się” w trakcie kłótni czy awantur, które diametralnie różnią się od sprzeczek, jakie miewaliśmy dotychczas. Nauczymy się także wspólnie gospodarować pieniędzmi, dzielić obowiązkami domowymi, a tym samym zorientujemy się w tendencjach partnera związanych zarówno z aspektami finansowymi, jak i z podziałem ról. Po prostu dowiemy się, jakie tak naprawdę ma on podejście do życia we dwoje.    
           
Czy jednak dzięki wspólnemu mieszkaniu przed ślubem można uniknąć wszystkich rozczarowań?


Aspekty mniej pozytywne...

Nie ukrywajmy – ludzie się zmieniają. Zmianom ulega zarówno charakter, jak i podejście do życia, modyfikują się także oczekiwania wobec partnera. Zatem wspólne mieszkanie przed zalegalizowaniem związku nie musi oznaczać, że w przyszłości unikniemy rozczarowań. Owszem, poznamy lepiej naszego przyszłego małżonka, ale poznamy go lepiej na „teraz”, ponieważ nikt nie da nam gwarancji, że za pięć czy dziesięć lat jego zachowanie nie ulegnie zmianie i to nawet o sto osiemdziesiąt stopni.
- Mieszkanie razem przed ślubem?- zastanawia się Ewa- Nie, to nie dla mnie. Chyba dlatego, że z poprzednim chłopakiem „pomieszkiwałam” przez jakieś dwa lata. To był błąd. Oczywiście poznałam go lepiej, ale wydaje mi się, że dobrze poznać człowieka można i bez codziennego przebywania z nim w czterech ścianach. Takie mieszkanie razem spowodowało, że ślub zaczął oddalać się w nieokreśloną przyszłość. Bo po co legalizować związek, w którym tak naprawdę odgrywamy już role męża i żony? Mój facet nie widział sensu zmieniania czegoś, co było mu na rękę. Miał same plusy małżeństwa, bez pobierania się. Świadczyłam usługi full-service na etacie żony, chociaż żoną nie byłam i wizja stania się nią oddalała się z każdym miesiącem. Nie muszę chyba dodawać, że ten związek nie przetrwał. 
           
Czy dzielenie dachu nad głową może rzeczywiście przesunąć datę ślubu? Okazuje się, że to dość często spotykany scenariusz. Wielu parom wspólne mieszkanie wystarcza w zupełności i decyzję o zalegalizowaniu związku przekładają w nieskończoność. Jeśli obu stronom taki układ odpowiada, to oczywiście nie ma żadnego problemu. Jeżeli jednak któraś ze stron nie potrafi zaakceptować „życia na kocią łapę” bez szansy na jego zmianę, może pojawić się prawdziwy kłopot. Dochodzi do wyraźnego konfliktu interesów bez większej szansy na kompromis, ponieważ oczekiwania obu stron różnią się od siebie diametralnie.
           
A inne wady wspólnego mieszkania? O ile „proza życia” jest rzeczywiście doskonałym testem charakterów, o tyle potrafi skutecznie usunąć w dal magię narzeczeństwa, która dla wielu przyszłych panien młodych ma kolosalne znaczenie.
- Nie chcę w trakcie przygotowań do ślubu myśleć o brudnych skarpetkach Piotrka, albo o tym, że znowu nie wyniósł śmieci- śmieje się Ania- Jestem realistką i wiem, że będę się musiała z takimi sprawami liczyć, że nie jeden raz wybuchnie awantura o nie pozmywane garnki, albo o zakup głośników do samochodu za ciężkie pieniądze, które przeznaczone były na zupełnie inny cel. Z wszystkimi wadami wspólnego życia, z wadami mojego partnera, będę zmuszona się zmagać przez resztę swoich dni, szukać kompromisów, czasem przymykać oko. Niech więc chociaż okres narzeczeństwa będzie od tego wszystkiego wolny. Zresztą naprawdę nie trzeba spędzać ze sobą całych dni, by się poznać. Jeśli jakiś związek trwa lata, to i bez dzielenia dachu nad głową można doskonale poznać cechy charakteru drugiego człowieka. W pewnym momencie one po prostu zaczynają wychodzić na jaw. Oczywiście są chwile, w których „już” chciałabym się przeprowadzić do Piotrka i być przy nim, gdy zasypiam i kiedy się budzę... bo wspólne mieszkanie to przecież także ogromna przyjemność bycia razem. Ale myślę, że czekanie na to też ma swój nieodparty urok. Dla mnie zdecydowanie więcej plusów ma mieszkanie osobno przed zawarciem związku.


Czy istnieje złoty środek?

Każda para prezentuje inne podejście do życia i inne oczekiwania wobec siebie nawzajem. Tak długo, jak te oczekiwania są zgodne, wszystko jest w porządku. To przecież od dwojga ludzi zależy, czy zamieszkają razem jeszcze przed zalegalizowaniem związku, czy też zdecydują się na ten krok dopiero po ślubie.
           
Czy jednak można mieć i jedno i drugie? Namiastkę wspólnego mieszkania mogą stanowić wspólnie spędzane urlopy, czy też przenocowanie u partnera od czasu do czasu. Z pewnością dwutygodniowy wyjazd pomoże nam poznać się lepiej, nie zastąpi jednak codziennego życia. Pozostaje nam zatem zastanowienie się jaki wariant bardziej pasuje do naszego związku i czy bycie z narzeczonym przez 2/3 doby to jest rzeczywiście to, czego chcemy doświadczyć już przed ślubem. Bo może warto wspólne mieszkanie zostawić sobie „na deser”? Decyzja oczywiście zależy wyłącznie od nas samych.
Poprzedni artykułNastępny artykułArchiwum


MOTYW PRZEWODNI ŚLUBU I WESELA [ROZWIŃ ]

MIEJSCE NA WESELE [ROZWIŃ ]
DEKORACJE ŚLUBNE I KWIATY [ROZWIŃ ]

UPOMINKI DLA GOŚCI WESELNYCH [ROZWIŃ ]
SUKNIE ŚLUBNE I DODATKI [ROZWIŃ ]

OBRĄCZKI I BIŻUTERIA ŚLUBNA [ROZWIŃ ]

ZAPYTAJ KONSULTANTA ŚLUBNEGO [ROZWIŃ ]
CIEKAWY POMYSŁ NA... [ROZWIŃ ]
DZIECI NA WESELU [ROZWIŃ ]
ZAPROSZENIA ŚLUBNE I PAPETERIA [ROZWIŃ ]
ŚLUB I WESELE W PLENERZE [ROZWIŃ ]
ŚLUB W TEORII [ROZWIŃ ]
SESJA ŚLUBNA I FILM ŚLUBNY [ROZWIŃ ]
ŚLUBNE FORMALNOŚCI [ROZWIŃ ]
ATRAKCJE WESELNE [ROZWIŃ ]
MUZYKA NA ŚLUBIE I WESELU [ROZWIŃ ]
TORT WESELNY I INNE SŁODKOŚCI [ROZWIŃ ]
PREZENTY ŚLUBNE [ROZWIŃ ]
GARNITURY I INNE [ROZWIŃ ]
ALKOHOLE WESELNE [ROZWIŃ ]
INNE [ROZWIŃ ]
DIY [ROZWIŃ ]
ŚLUB I WESELE [ROZWIŃ ]
2012

grudzień

Trendy innowacyjne 2013 w zaproszeniach ślubnych

Wesele nad morzem – romantycznie w Dworku SPA Osada Wędrowca

Najnowsze trendy na wieczory panieńskie

Smoking – klasyka i ekstrawagancja

listopad

Wesele w zimie - dlaczego warto?

październik

Jak wybrać suknię ślubną? Czyli Agata wychodzi za mąż.

Coraz częściej Młode Pary natrafiają na dylemat...

Pierwszy Taniec - Tysiące białych motyli

Kim jest barista na weselu i jaka jest jego rola?

wrzesień

Na ślub zapraszamy tylko indywidualnie

Najlepsza, oryginalna lista prezentów ślubnych w sklepach Camptoir de Famille

sierpień

Konfetti, czyli wystrzałowa atrakcja na weselu

Kawowy motyw ślubny

Fotografia ślubna. Z czego wynika cena? cz.4

Fotografia ślubna. Z czego wynika cena? cz.3

Fotografia ślubna. Z czego wynika cena? cz.2

Fotografia ślubna. Z czego wynika cena? cz.1

Wyjątkowe prezenty dla nowożeńców

Podziękowania ślubne dla rodziców

Artystyczna fotografia ślubna - Jeff Kent Jose Villa - Wydawnictwo Galaktyka

czerwiec

Podziękowania dla rodziców

Ślubne stylizacje: Malowana Panna Młoda

maj

Ślub w Euro?

Ślubne dodatki, a ślubny bukiet

Na czym polega współpraca z fotografem w dniu ślubu?

kwiecien

Ślub w święta – świetny pomysł czy koszmar organizacyjny?

marzec

Przypinki ślubne...

luty

Wybór agencji ślubnej / konsultanta ślubnego od a do z

O co warto zapytać fotografa przed podpisaniem umowy?

Wiosenne śluby - wiosenna poligrafia

Notatnik Panny Młodej

Czy przy okazji ślubu warto skorzystać z usług zawodowego fotografa?

styczeń

Nie wiesz jak spędzić wieczór panieński?

2011

grudzień

Zaplanuj rozmieszczenie gości

Śluby świata - Niemcy

listopad

Piłka nożna motywem przewodnim wesela?

Ślubne strony internetowe

Coś zwariowanego dla zwariowanej Pary Młodej - Szalona Budka!

październik

Słodkie bufety

wrzesień

Prezenty dla rodziców

Cygańskie zwyczaje weselne

sierpień

Something borrowed – czyli co pożyczyć na ślub

Pomysły na weselne winietki

Ślub pod chupą

lipiec

Kwiatowe ciasteczka!

Księga gości - dlaczego i czemu nie?

Ślub za granicą

Zapłacimy za Twój ślub!

czerwiec

Figurki na tort weselny

Jak wybrać dobrego barmana?

maj

Zespoły coverowe - sceniczny look...

Gdzie znaleźć dobrego barmana?

Jakie animacje warto przygotować dla dzieci na wesele?

Ślub za granicą - za i przeciw

Oryginalne zaręczyny – pomysłów kilka część pierwsza

kwiecien

Wesele polskie vs wesele angielskie

Odjazdowe pomysły na sesję ślubną

Jak wybrać dj-a?

A czemu nie garden party?

Ślub poza murami USC – szykują się zmiany

Czy warto zatrudnić barmana na wesele?

Jak wygląda pokaz tandemowy?

Zespół weselny – z samplami czy bez?

O zespołach cz. II – zespoły tematyczne

Zanim zdecydujemy się na barmana….

marzec

Ślubny concierge

Zespół zespołowi nierówny – jak wybrać najlepszy?

Ślubny savoir-vivre

Urban wedding – między tradycją a nowoczesnością

Jak zorganizować ślub w plenerze? Teoria i praktyka

luty

Ślub humanistyczny i religijny

Konsultant ślubny po polsku

Wesele z barmanem?

Jaką ilość alkoholu należy zamówić na wesele?

Ile gram ciasta i tortu zamówić na wesele?

Kurs II - Ślubne zaproszenia krok po kroku

styczeń

Atrakcje na weselu – oby nie za dużo

Organizacja wesela w plenerze w praktyce

Księga gości - fajny pomysł uwiecznienia najważniejszego dnia w naszym życiu


WYDARZENIA [ROZWIŃ ]
2013

grudzień

Sklep Jubilerski SEZAM zapraszamy Nowożeńców 2013 do udziału w KONKURSIE

listopad

Jest już w Gdyni Autorski Wzorcowy Salon Mody KONASZEWSKI…

ONA & ON - Targi Ślubne Lublin

VII Pomorska Gala Ślubna

październik

Totalna wyprzedaż - jednodniowa akcja Salonu Bellissima z Wrocławia

czerwiec

Ponad 50 projektantów mody czeka na Ciebie z mega zniżkami nawet do 70% off

maj

Bezpłatne spersonalizowane próbki zaproszeń ślubnych od Sendmoments Polska

Soplica zasponsoruje Twoje wesele

Zaproszenie na Premierę Kolekcji 2014 Giovanna Sposa

kwiecien

Piękna czy bestia? Szalone Panny Młode na CBS Reality

Uwaga Nowy Konkurs!!! Wygraj kurs tańca dla Narzeczonych w Studiu Tańca Carmen w Warszawie

WEDDING WEEKEND - Bezpłatne Warsztaty Ślubne dla Młodych Par, Warszawa

Opis wernisażu wystawy zdjęć ze wspólnych realizacji ślubno – weselnych Ślubnej Pracowni Olsztyn i “Dekoruj Kwiatem”

marzec

Dzień Otwarty dla Par Młodych w Folwarku Dajak

Warsztaty dla Narzeczonych, Sosnowiec

Kolekcja ślubna „Wedding 2013” by RINA COSSACK

Wedding Fashion Days 2013

Największe Targi na Mazowszu

luty

Designer Sample Sale “Moda w zasięgu myszy”

Nowy ślubny projekt Agaty Wojtkiewicz

Otwarcie wystawy zdjęć realizacji ślubno – weselnych Ślubnej Pracowni Olsztyn i “Dekoruj Kwiatem”

Weselne dni otwarte w Hotelu Scandic Gdańsk

Jedyne takie Walentynki w restauracji Senso!

Pozwól się zachwycić – kreacje marki Moonlight odwiedzą całą Polskę

styczeń

Agata Wojtkiewicz doradzi pannom młodym podczas Open Wedding Day

Mon Cheri rusza w Polskę – 11 okazji na zapoznanie się z marką

Targi Ślubne Łódź 2013 Online - Prawdziwe targi w elektronicznej wersji

2012

grudzień

Wyjedź w podróż marzeń z La Mariee!

Wieczorowe kreacje Mon Cheri na sylwestra i karnawał w outletowej cenie

La Mariee - największy salon sukien ślubnych w Warszawie już otwarty

Łódzkie warsztaty „White – wszystko o ślubach” za nami – pora na Warszawę

Zapraszamy na świąteczne Designer Sample Sale w saltandpepper.pl - Moda w zasięgu myszy

Otwarcie największego salonu ślubnego w Stolicy

Sylwester z Agentem 007 - Instytut Glamour

listopad

Ślubny weekend specjalnie dla Narzeczonych - Polska Gala Ślubna

Panny Młode dmuchają - After Wedding Party

Od soboty salon sukien ślubnych La Mariee także w Łodzi

Agata Wojtkiewicz zaprasza na trzecią edycję warsztatów „White – wszystko o ślubach”

Z ziemi włoskiej do polskiej... Alta Moda Sposa Italia wkracza na polski rynek mody ślubnej.

Andrzejki w stylu ZUMBA - Instytut Glamour

IX edycja Wielkiej Poznańskiej Gali Ślubnej

Powstaje największy salon ślubny Warszawy

Zaproszenie na VI Pomorską Galę Ślubną

październik

Premiera Kolekcji Annais Bridal

PSKŚ do października przyjmuje nowych członków

Uwaga Konkurs! Wygraj aparat Polaroid!

Totalna wyprzedaż - coroczna akcja w salonie Bellissima

MEGA Targi Ślubne TORWAR 2012

wrzesień

Polska premiera kolekcji Mon Cheri 2013 w Białymstoku!

I Mazurska Gala Ślubna

Designer Sample Sale w saltandpepper.pl “Moda w zasięgu myszy”

Ślubny wrześniowy weekend w MT Polska

sierpień

KONKURS - Wykonaj własny pierścionek zaręczynowy i wygraj złoty z brylantem

Ekscytujący konkurs Mon Cheri Polska. Do wygrania dowolna suknia ślubna!

lipiec

6 lipca - Światowy Dzień Pocałunku

KUZYNI - 20 podwójnych zaproszeń na przedpremierowy pokaz filmu!

czerwiec

Do wygrania 3 wizyty w Instytucie Piękna Dolce Vita w Gdyni

Colin i Justin: ślubni agenci!

maj

Romantycznie i koronkowo - jest zapowiedź kolekcji ślubnej na sezon 2013 od Mon Cheri

Szaleństwo weselnych tortów - słodka seria od maja w KUCHNI+

kwiecien

Gala Ślubna w Poznaniu - relacja i podziekowania

Trunk Show w Domu Mody Ślubnej Ksymena, 13-14 kwietnia

luty

Gala Ślubna – Największe Ślubne Show w Wielkopolsce – 4 marca Poznań Hala Arena

Chcesz zostać Konsultantem Ślubnym?

Wygraj obrączki za 1 zł!

Gala Ślubna – Leszno 5.02.2012

styczeń

Prezentujemy Affinity - Suknie Ślubne na rok 2012

Polska Gala Ślubna - 14-15 stycznia 2012 - Pałac Kultury i Nauki w Warszawie


WASZE ŚLUBY [ROZWIŃ ]
PRASA [ROZWIŃ ]
PODRÓŻ POŚLUBNA [ROZWIŃ ]
ZDROWIE I URODA [ROZWIŃ ]
2010

czerwiec

Pierwsze 12 tygodni ciąży

maj

Jak się przygotować do zajścia w ciążę?

kwiecien

Zostań Testerką i otrzymaj Bieliznę Wyszczuplającą w prezencie!

Kolekcja sukien ślubnych Sposarsi

marzec

Suknie Ślubne z Kolekcji Simple od Annais Bridal by Anna Ismenska

Suknie Ślubne z Kolekcji Modern od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. 2

Suknie Ślubne z Kolekcji Romance od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. 1

Suknie Ślubne z Kolekcji Romance od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. II

Suknie Ślubne z Kolekcji Romance od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. 3

Suknie Ślubne z Kolekcji Modern od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. I

Suknie Ślubne z kolekcji Bridal od Verise Bridal

Suknie Wieczorowe od Verise Collection

Suknie dla Matki Panny Młodej

Suknie Ślubne z kolekcji Pret a Porter od Fabio Gritti

Suknie Ślubne z Kolekcji Fabio Gritti od Fabio Gritti

Suknie Ślubne z Kolekcji Gritti Couture od Fabio Gritti

Suknie Ślubne z Kolekcji Fabia od Fabio Gritti

Suknie ślubne z kolekcji Veromia 2010

Suknie Ślubne z Kolekcji OreaSposa 2010 od Susan Blanche

Suknie Ślubne z Kolekcji Cosmobella 2010 od Susan Blanche

Suknie Ślubne z Kolekcji Demetrios 2010 od Susan Blanche

Suknie Ślubne z Kolekcji 2010 od Happy Day

luty

W co się ubrać, aby wyglądać szczuplej? Porady dla świadkowej i gości weselnych

Kolekcja Sukien Ślubnych Cosmobella 2009 od Susan Blanche

Suknie Ślubne z Kolekcji 2009 od Happy Day

Nail Growth Miracle od Sally Hansen

styczeń

Kiedy najlepiej zajść w ciążę?

Podkład rozświetlająco-antystresowy od Avon

Pomadka Lipfinity od Max Factor

Scrub Optimals Radiance Energy - piling w pudrze od Oriflame

UNIFIANCE Podkład Matujący od La Roche Posay

Kolekcja Suknie wieczorowe Demetrios

Jak zakryć opryszczkę?

Suknie Ślubne z Kolekcji Demetrios 2009 od Susan Blanche

Psychologia związku


O mnie

Konsultant Ślubny Agnieszka Kudela

Agnieszka Kudela

Od kiedy tylko pamiętam miłość i śluby są moją pasją, którą dzisiaj chciałabym się z Wami podzielić. POZNAJ MNIE

Eksperci

Facebook

Instagram

Newsletter

Bądź na bieżąco:

Polityka prywatności

Ankieta


Po jak długim czasie trwania Waszego związku planujecie się pobrać?

ślub i wesele
atrakcje weselne
archiwum ankiet  

Wszystkie grafiki, zdjęcia i teksty podlegają ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim. Używanie ich w jakikolwiek sposób bez uprzedniego, pisemnego zezwolenia jest zabronione i może spowodować pociągnięcie do odpowiedzialności cywilnej i karnej.

Follow on BloglovinBloglovin icon Facebook icon Google+ icon