Gdy ślub trzeba przełożyć

Gdy ślub trzeba przełożyć

W chwili zaręczyn wiele par cieszy się na myśl o planowanym ślubie i rozpoczyna snucie planów związanych z zawarciem związku małżeńskiego. Zdarza się jednak, że w wyniku różnych zrządzeń losu plany te pękają niczym mydlana bańka.

Zwykle decyzji o przełożeniu
ślubu towarzyszą łzy, rozgoryczenie, a czasem i wściekłość. Wiele zależy od powodu, z jakiego konieczne jest zmodyfikowanie planów. Jednak bez względu na przyczynę, nie należy załamywać rąk – negatywne emocje w takiej chwili nie tylko w niczym nie pomogą, ale utrudnią wręcz poradzenie sobie z i tak trudną sytuacją.

Zasada pierwsza – przeanalizujcie sytuację

Najważniejsze to na spokojnie się zastanowić. W niektórych wypadkach konieczność przełożenia ślubu nie podlega dyskusji (jak np. śmierć któregoś z rodziców Młodych), w niektórych przypadkach odwoływania uroczystości można uniknąć. Jeśli ślub chcecie przełożyć z uwagi na problemy finansowe, zastanówcie się nad ewentualnym zmniejszeniem kosztów i nad rezygnacją z niektórych elementów towarzyszących ceremonii Może zamiast
wesela zorganizujcie obiad dla najbliższych? Może zrezygnujcie z dwutygodniowej podróży poślubnej? Odkładanie w czasie ślubu z uwagi na finanse, nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem – bywa, że przez upór Młodych (dążących do zrealizowania swojej wizji „uroczystości idealnej”), data zawarcia związku przesuwana jest z roku na rok. Jeśli jednak konieczność przełożenia ślubu wynika np. z faktu utraty pracy przez jedno z narzeczonych, rezygnacja z ustalonego wcześniej terminu to zrozumiałe i rozsądne posunięcie.

Zasada druga – postępujcie racjonalnie

Przełożenie ślubu, choć jest sytuacją niewątpliwie przykrą, nie oznacza końca świata, choć w takich kategoriach często jest postrzegane.
- Ślub odwołaliśmy z uwagi na poważną chorobę taty mojego narzeczonego - wspomina Mariola - Oczywiście rozumiałam sytuację, bo do przygotowań nikt nie miał wówczas głowy i ustaliliśmy
z Januszem, że zmienimy datę na kolejny rok. Niemniej jednak przepełniało mnie rozgoryczenie i uczucie poniesienia koszmarnych strat, również finansowych. Sala była zarezerwowana, zespół zamówiony, umowy z fotografem i kamerzystą podpisane, suknia wybrana. Przez kilka dni chodziłam zapłakana i wściekła na cały świat, ale i na siebie samą: za te przepełniające mnie uczucia.

Pamiętajcie narzeczeni – negatywne emocje jak najszybciej odłóżcie na bok i szukajcie sposobów, by „uratować” w zaistniałej sytuacji tyle, ile się da. Jeśli wpłaciliście zaliczkę za
salę weselną, zamieśćcie w Internecie (np. w portalu ślubnym lub na ślubnych forach dyskusyjnych) informację, że dysponujecie lokalem do odstąpienia. Może się okazać, że w ten sposób nie tylko odzyskacie zaliczkę, ale i pomożecie innej parze, która szukała sali na wybrany przez Was termin. Jeśli uda Wam się odstąpić salę, możecie od razu poinformować o zespole, który miał zagrać na weselu. Niewykluczone, że wybrana przez Was kapela będzie odpowiadała parze przejmującej lokal. Skontaktujcie się z zespołem i poinformujcie o zaistniałej sytuacji, być może uda się osiągnąć jakiś kompromis, który zadowoli wszystkie strony.

Zasada trzecia – głowa do góry!

Po podjęciu decyzji o przełożeniu ślubu i rozpoczęciu działań związanych z jego odwołaniem, dajcie sobie chwilę wytchnienia. Nie przystępujcie natychmiast do planowania uroczystości w nowym terminie – poprzestańcie na wstępnym ustaleniu nowej daty. Świadomość, że uroczystość się odbędzie (tyle, że z pewnym opóźnieniem) podniesie Was na dachu i da pewne poczucie bezpieczeństwa. Analizowanie „czy i kiedy, skoro nie teraz?” nie będzie absorbowało Waszych myśli i pozwoli Wam skoncentrować się na sytuacji, z uwagi na którą zdecydowaliście się na przełożenie ślubu.

I przede wszystkim – nie załamujcie się. Jeśli się kochacie i chcecie być razem, to magiczne „tak” padnie z Waszych ust. Czy stanie się to za kilka miesięcy czy za kilkanaście, jest naprawdę kwestią drugorzędną. Najważniejsze, byście wspierali się w trudnych chwilach i okazywali sobie miłość i troskę. To są przecież fundamenty małżeństwa, które chcecie zawrzeć. Biała
suknia z welonem
jest tylko dodatkiem. Może zaczekać.

 

 

Poprzedni artykułNastępny artykułArchiwum


MOTYW PRZEWODNI ŚLUBU I WESELA [ROZWIŃ ]

MIEJSCE NA WESELE [ROZWIŃ ]
DEKORACJE ŚLUBNE I KWIATY [ROZWIŃ ]

UPOMINKI DLA GOŚCI WESELNYCH [ROZWIŃ ]
SUKNIE ŚLUBNE I DODATKI [ROZWIŃ ]

OBRĄCZKI I BIŻUTERIA ŚLUBNA [ROZWIŃ ]

ZAPYTAJ KONSULTANTA ŚLUBNEGO [ROZWIŃ ]
CIEKAWY POMYSŁ NA... [ROZWIŃ ]
DZIECI NA WESELU [ROZWIŃ ]
ZAPROSZENIA ŚLUBNE I PAPETERIA [ROZWIŃ ]
ŚLUB I WESELE W PLENERZE [ROZWIŃ ]
ŚLUB W TEORII [ROZWIŃ ]
SESJA ŚLUBNA I FILM ŚLUBNY [ROZWIŃ ]
ŚLUBNE FORMALNOŚCI [ROZWIŃ ]
ATRAKCJE WESELNE [ROZWIŃ ]