Jesienna chandra? A może depresja?

Jesienna chandra? A może depresja?

Są takie dni, kiedy nic nam się nie chce. Świat traci swój urok, życie traci sens. Odsuwamy się od znajomych, zamykamy w czterech ścianach i marzymy o świętym spokoju.

To stan, który od czasu do czasu odczuwa chyba każdy człowiek. Gdy jednak pogrążamy się w nim coraz mocniej, a uczucie przygnębienia i beznadziei nas nie opuszcza, może się okazać, że to coś więcej niż „zwykły dół emocjonalny”.

Świat wymaga od nas, kobiet, coraz więcej. Role społeczne zaczynają się na siebie nakładać, a oczekiwania z nami związane – rosnąć. Współczesna kobieta jest postrzegana jako osoba zaradna, doskonale zorganizowana, która jest jednocześnie pracownikiem (a coraz częściej także szefem), gospodynią domową, żoną, matką... Obowiązków przybywa z każdym rokiem jej życia i z każdym rokiem rosną wiązane z nią oczekiwania. Dochodzi do tego, że wiele kobiet coraz wyżej stawia sobie poprzeczkę, bierze na swoje barki coraz większe ciężary. W pewnym momencie nie wytrzymuje natłoku obowiązków – i zaczyna się łamać.


To tylko jesienna aura..

Tak często tłumaczą sobie przemęczone kobiety. I starają się nie zauważać faktu, że przygnębienie towarzyszy im niezmiennie o każdej porze roku. Jesień jest pod tym względem „wygodna”, łatwo jest swoje złe samopoczucie zrzucić na deszczową pogodę, mniejszą ilość słońca. Rzeczywiście jesienią łatwiej jest pogrążyć się w nostalgii, a wpływ na to ma wiele czynników (takich jak choćby mniejsza ilość ruchu, wcześniej zapadający zmrok czy niższa temperatura). To wszystko sprawia, że odczuwana latem energia i wigor odchodzą w niepamięć, a my jesteśmy bardziej skłonne do popadania w apatię. Gdy jednak mijają kolejne tygodnie i miesiące, a zły nastrój nie mija lub wręcz się nasila, warto stawić czoła problemowi i zadać sobie fundamentalne pytanie „Co tak naprawdę się ze mną dzieje?”.


Okazanie słabości – czy to powód do wstydu?

Wraz ze zmieniającym się wizerunkiem współczesnej kobiety, zmienia się także jej sposób myślenia. O ile kiedyś popularne było powiedzenie „chłopaki nie płaczą”, o tyle teraz można odnieść wrażenie, że ta pozbawiona sensu i racji bytu fraza, zaczyna się odnosić do obu płci.

Kobiety coraz rzadziej przyznają się do swoich słabości – również same przed sobą. Utrwala się w nich stereotyp „matki Polki”, która musi być uosobieniem wszelkich cnót. Silna, zdecydowana, ale jednocześnie troskliwa i czuła. Współczesne Polki to często kobiety sukcesu, odgrywające coraz większą rolę w kształtowaniu obrazu naszego kraju. Czy ktoś, kto jest doskonałym szefem, pracownikiem, żoną, matką, może sobie pozwolić na posiadanie słabości? Przecież to wstyd! Tak myśli niestety wiele z nas, po czym zaciska zęby i brnie przez życie dalej. Na twarzy prezentujemy promienny, beztroski uśmiech, podczas gdy w środku wszystko w nas cierpi i płacze.
Tymczasem przyznanie się przed sobą do słabości powinno być czymś naturalnym, tak samo jak naturalny jest fakt, że te słabości mamy. Każdy człowiek ma mocne i złe strony, dni lepsze i gorsze. Każdy z nas ma słaby punkt i ograniczoną wytrzymałość psychiczną i fizyczną. Nie sposób przejść przez życie nie odczuwając smutku, cierpienia czy przygnębienia. To uczucia nierozerwalnie z nami związane i zaprzeczanie ich istnieniu nie sprawi, że znikną. Wręcz przeciwnie – bagatelizowanie problemu i oszukiwanie siebie, może tylko zaszkodzić.


Kiedy świat traci wszystkie barwy...

Jeśli uczucie smutku i przygnębienia towarzyszy nam dłuższy okres czasu, powinnyśmy spróbować zastanowić się, jaka jest przyczyna takiego stanu. Może pogorszyła się atmosfera w pracy? Może ktoś z bliskich ma kłopoty? Przyczyn złego nastroju może być wiele. Dobrze, gdy uda nam się je wyodrębnić. Znając przyczynę chandry, jesteśmy w stanie podjąć próbę jej wyeliminowania. Jeśli jednak nie umiemy wskazać żadnego racjonalnego powodu, który mógłby stać się przyczyną naszego złego samopoczucia, to jest to już pierwszy sygnał, że coś może być nie tak. Jakie są inne niepokojące oznaki poza ciągłą apatią? Naszą uwagę powinny zwrócić:

  • niechęć do kontaktów interpersonalnych - nawet, jeśli nigdy nie byłyśmy „duszą towarzystwa”, to zupełna utrata zainteresowaniami innymi ludźmi jest jednym z bardzo niepokojących sygnałów,
  • brak zainteresowania własnym wyglądem – zaczyna nam być obojętne co mamy na sobie, zaniedbujemy swój wygląd. Po domu snujemy się wciąż w tych samych ubraniach, nie przywiązując najmniejszej wagi do tego jak postrzegają nas inni i w jaki sposób się prezentujemy,
  • objadanie się lub unikanie jedzenia – każdy z nas reaguje inaczej na smutek, niektórzy tracą apetyt, inni chandrę „rekompensują” sobie jedzeniem. Nagła zmiana nawyków żywieniowych może być efektem obniżonego nastroju,
  • utrata dotychczasowych zainteresowań – zaniedbywanie swoich pasji, odkrycie, że nic nie sprawia nam już przyjemności, brak umiejętności skupienia uwagi na tym, co wcześniej było dla nas źródłem radości i satysfakcji,
  • poczucie bezsensu istnienia – postrzeganie siebie i swojego życia jako pasma nieszczęść i porażek. Jeśli dodatkowo zaczynają pojawiać się myśli samobójcze, nie można już dłużej zwlekać – trzeba zacząć działać, ponieważ stan dotkniętej tego typu myślami osoby, jest już poważny i nie wolno go lekceważyć

Niepokojących objawów może być oczywiście dużo więcej. Każdy z nas inaczej reaguje na trudne sytuacje. U niektórych złe samopoczucie widać na pierwszy rzut oka, inni potrafią skrywać je głęboko w sobie i nawet najbliższe im osoby nie są w stanie przez długi okres czasu zorientować się, że coś jest nie tak. Nigdy jednak nie wolno lekceważyć zmian zachodzących w naszym własnym zachowaniu, ani w sposobie bycia naszych krewnych czy znajomych. Zlekceważenie utrzymującego się, złego samopoczucia, może doprowadzić do rozwinięcia się poważnej depresji, z którą walczyć będzie w stanie już tylko lekarz. A przecież zareagować można – i trzeba – dużo wcześniej.

Pierwsza pomoc w walce z depresją

Liczy się czas – im szybciej zareagujemy na przewlekłe obniżenie nastroju, tym lepiej. Jeśli problem dotyczy nas samych, to warto porozmawiać o swoim złym samopoczuciu z kimś bliskim
i zaufanym. Wypłakać się, wyżalić – dać ujście złym emocjom. Najgorsze, co można zrobić, to zamknąć się w sobie i unikać kontaktu ze światem. Złe samopoczucie tylko się wówczas silniej w nas zakorzeni i sprawi, że wkrótce nie będziemy już miały ochoty na szczerą rozmowę z kimkolwiek. Przestanie nam zależeć na tym, by złego samopoczucia się pozbyć, potraktujemy je jako zło konieczne lub jakiś rodzaj kary, który musimy znieść. Zabraknie też sił na udawanie, że wszystko jest w porządku i zaczniemy coraz silniej pogrążać się w złych myślach. Dlatego tak ważne jest dzielenie się swoimi uczuciami z innymi, komunikowanie „Jest mi źle!”. Nawet jeśli nasz stan zacznie się pogarszać, nie będziemy już z tym problemem same - ktoś bliski będzie sobie zdawać sprawę z powagi sytuacji i pospieszy nam z pomocą. Największym błędem, jaki możemy popełnić, jest ukrywanie przed innymi swoich problemów. Obawa przed okazaniem słabości może przyczynić się do nieszczęścia. Zapamiętajmy raz na zawsze – mamy prawo do problemów, są one częścią naszego życia. Nie zaprzeczajmy istnieniu tego, co wpisane w ludzką naturę. I nie bójmy się o tym rozmawiać.
Jeśli z kolei problem złego samopoczucia dotyka kogoś z naszego otoczenia, spytajmy co się dzieje. Czasem widząc, że ktoś znajomy wydaje się przygnębiony, unikamy rozmowy na temat jego stanu, obawiając się posądzenia o wścibstwo i „wtykanie nosa w nieswoje sprawy”. Bojąc się reakcji – milczymy. Tymczasem brak jakiejkolwiek interwencji może wywołać u osoby zmagającej się z problemami myśl, że nikt nie dostrzega jej kłopotów, a jeśli nawet dostrzega, to nikogo one nie obchodzą. Dlatego nie wolno nam milczeć. Dyplomatycznie spróbujmy poruszyć temat złego nastroju, zaoferujmy swoją pomoc. Wyślijmy wyraźny sygnał: „Nie jesteś sam/a, jestem tu dla ciebie”.


Wizyta u specjalisty

Czasem niestety zbyt późno zaczynamy szukać sposobu na złe samopoczucie. Gdy zwykła chandra przerodzi się w depresję, pomocy najlepiej szukać u specjalisty – psychologa lub psychiatry.
Niestety wciąż wizyta u lekarza „od duszy” kojarzy się wielu osobom negatywnie. Brak umiejętności radzenia sobie z własnymi emocjami uważamy za powód do wstydu, kolejny dowód swoich słabości, których tak mocno próbujemy się wyrzec. Tymczasem psycholog czy psychiatra to taki sam lekarz, jak każdy inny, zajmujący się po prostu inną sferą życia i nieco innymi problemami. Niemniej jednak to właśnie psychologowie i psychiatrzy współcześnie odgrywają coraz większą rolę. Tak zwane „choroby XXI-ego wieku” to w dużej mierze choroby związane właśnie z emocjami. Należy do nich także depresja, na którą zapada coraz więcej osób, w tym również osób bardzo młodych. Szukanie pomocy i walka o powrót do zdrowia, nie powinna być postrzegana jako słabość.

Warto też zdawać sobie sprawę, że specjalista dużo szybciej pomoże nam uporać się z problemami, niż my same. Wyposaży nas w narzędzia służące do walki z chorobą i nauczy nas jak się nimi posługiwać, by osiągnąć sukces.


Pozwólmy sobie na bycie człowiekiem

Jak wygrać z depresją? Jak pokonać złe samopoczucie? Pierwszym krokiem w dobrym kierunku jest uświadomienie sobie tego, że mamy problem. Nie lekceważąc swoich kłopotów i zmartwień, przyznając się do słabości, przyznajemy się do tego, co oczywiste, a czemu tak często usiłujemy zaprzeczać – jesteśmy tylko ludźmi, mamy prawo do gorszych dni i problemów emocjonalnych. Gdy już przestaniemy lekceważyć swój zły nastrój, porozmawiajmy o nim z kimś bliskim. Spróbujmy wspólnie znaleźć wyjście z trudnej sytuacji. Dobrze jest się przemóc i wyjść do ludzi, szukać towarzystwa, unikać pozostawania sam na sam ze swoimi myślami. A gdy zorientujemy się, że problem jest ponad nasze siły i nie potrafimy poradzić sobie z nim same, ani wspólnie z bliskim nam ludźmi – poszukajmy pomocy u ekspertów. Wizyta u psychologa czy psychiatry to nie koniec świata. Koniec może nastąpić wtedy, gdy problem zlekceważymy. A na to nie możemy sobie pozwolić.

Jeśli po przeczytaniu tego artykułu uznałaś, że być może problem depresji dotyczy także Ciebie, skorzystaj z tego testu. Pomoże Ci on ustalić, czy Twoje złe samopoczucie to przejściowa chandra, czy też głębszy problem, z którym powinnaś zgłosić się do lekarza. Pamiętaj, że wynik poniższego testu to tylko wskazówka do podjęcia ewentualnych działań i że nie może być on traktowany na równi z diagnozą postawioną przez psychologa!

Jeżeli od dłuższego czasu odczuwasz przygnębienie i apatię, możesz także skorzystać z zamieszczonego poniżej telefonu zaufania.Sprawdź, czy nie masz depresji


ZADZWOŃ: 16:00-20:00
0 801 081 987Twoja bezpłatna i anonimowa konsultacjaPoprzedni artykułNastępny artykułArchiwum


MOTYW PRZEWODNI ŚLUBU I WESELA [ROZWIŃ ]

MIEJSCE NA WESELE [ROZWIŃ ]
DEKORACJE ŚLUBNE I KWIATY [ROZWIŃ ]

UPOMINKI DLA GOŚCI WESELNYCH [ROZWIŃ ]
SUKNIE ŚLUBNE I DODATKI [ROZWIŃ ]

OBRĄCZKI I BIŻUTERIA ŚLUBNA [ROZWIŃ ]

ZAPYTAJ KONSULTANTA ŚLUBNEGO [ROZWIŃ ]
CIEKAWY POMYSŁ NA... [ROZWIŃ ]
DZIECI NA WESELU [ROZWIŃ ]
ZAPROSZENIA ŚLUBNE I PAPETERIA [ROZWIŃ ]
ŚLUB I WESELE W PLENERZE [ROZWIŃ ]
ŚLUB W TEORII [ROZWIŃ ]
SESJA ŚLUBNA I FILM ŚLUBNY [ROZWIŃ ]
ŚLUBNE FORMALNOŚCI [ROZWIŃ ]
ATRAKCJE WESELNE [ROZWIŃ ]
MUZYKA NA ŚLUBIE I WESELU [ROZWIŃ ]
TORT WESELNY I INNE SŁODKOŚCI [ROZWIŃ ]
PREZENTY ŚLUBNE [ROZWIŃ ]
GARNITURY I INNE [ROZWIŃ ]
ALKOHOLE WESELNE [ROZWIŃ ]
INNE [ROZWIŃ ]
DIY [ROZWIŃ ]
ŚLUB I WESELE [ROZWIŃ ]
2012

grudzień

Trendy innowacyjne 2013 w zaproszeniach ślubnych

Wesele nad morzem – romantycznie w Dworku SPA Osada Wędrowca

Najnowsze trendy na wieczory panieńskie

Smoking – klasyka i ekstrawagancja

listopad

Wesele w zimie - dlaczego warto?

październik

Jak wybrać suknię ślubną? Czyli Agata wychodzi za mąż.

Coraz częściej Młode Pary natrafiają na dylemat...

Pierwszy Taniec - Tysiące białych motyli

Kim jest barista na weselu i jaka jest jego rola?

wrzesień

Na ślub zapraszamy tylko indywidualnie

Najlepsza, oryginalna lista prezentów ślubnych w sklepach Camptoir de Famille

sierpień

Konfetti, czyli wystrzałowa atrakcja na weselu

Kawowy motyw ślubny

Fotografia ślubna. Z czego wynika cena? cz.4

Fotografia ślubna. Z czego wynika cena? cz.3

Fotografia ślubna. Z czego wynika cena? cz.2

Fotografia ślubna. Z czego wynika cena? cz.1

Wyjątkowe prezenty dla nowożeńców

Podziękowania ślubne dla rodziców

Artystyczna fotografia ślubna - Jeff Kent Jose Villa - Wydawnictwo Galaktyka

czerwiec

Podziękowania dla rodziców

Ślubne stylizacje: Malowana Panna Młoda

maj

Ślub w Euro?

Ślubne dodatki, a ślubny bukiet

Na czym polega współpraca z fotografem w dniu ślubu?

kwiecien

Ślub w święta – świetny pomysł czy koszmar organizacyjny?

marzec

Przypinki ślubne...

luty

Wybór agencji ślubnej / konsultanta ślubnego od a do z

O co warto zapytać fotografa przed podpisaniem umowy?

Wiosenne śluby - wiosenna poligrafia

Notatnik Panny Młodej

Czy przy okazji ślubu warto skorzystać z usług zawodowego fotografa?

styczeń

Nie wiesz jak spędzić wieczór panieński?

2011

grudzień

Zaplanuj rozmieszczenie gości

Śluby świata - Niemcy

listopad

Piłka nożna motywem przewodnim wesela?

Ślubne strony internetowe

Coś zwariowanego dla zwariowanej Pary Młodej - Szalona Budka!

październik

Słodkie bufety

wrzesień

Prezenty dla rodziców

Cygańskie zwyczaje weselne

sierpień

Something borrowed – czyli co pożyczyć na ślub

Pomysły na weselne winietki

Ślub pod chupą

lipiec

Kwiatowe ciasteczka!

Księga gości - dlaczego i czemu nie?

Ślub za granicą

Zapłacimy za Twój ślub!

czerwiec

Figurki na tort weselny

Jak wybrać dobrego barmana?

maj

Zespoły coverowe - sceniczny look...

Gdzie znaleźć dobrego barmana?

Jakie animacje warto przygotować dla dzieci na wesele?

Ślub za granicą - za i przeciw

Oryginalne zaręczyny – pomysłów kilka część pierwsza

kwiecien

Wesele polskie vs wesele angielskie

Odjazdowe pomysły na sesję ślubną

Jak wybrać dj-a?

A czemu nie garden party?

Ślub poza murami USC – szykują się zmiany

Czy warto zatrudnić barmana na wesele?

Jak wygląda pokaz tandemowy?

Zespół weselny – z samplami czy bez?

O zespołach cz. II – zespoły tematyczne

Zanim zdecydujemy się na barmana….

marzec

Ślubny concierge

Zespół zespołowi nierówny – jak wybrać najlepszy?

Ślubny savoir-vivre

Urban wedding – między tradycją a nowoczesnością

Jak zorganizować ślub w plenerze? Teoria i praktyka

luty

Ślub humanistyczny i religijny

Konsultant ślubny po polsku

Wesele z barmanem?

Jaką ilość alkoholu należy zamówić na wesele?

Ile gram ciasta i tortu zamówić na wesele?

Kurs II - Ślubne zaproszenia krok po kroku

styczeń

Atrakcje na weselu – oby nie za dużo

Organizacja wesela w plenerze w praktyce

Księga gości - fajny pomysł uwiecznienia najważniejszego dnia w naszym życiu


WYDARZENIA [ROZWIŃ ]
2013

grudzień

Sklep Jubilerski SEZAM zapraszamy Nowożeńców 2013 do udziału w KONKURSIE

listopad

Jest już w Gdyni Autorski Wzorcowy Salon Mody KONASZEWSKI…

ONA & ON - Targi Ślubne Lublin

VII Pomorska Gala Ślubna

październik

Totalna wyprzedaż - jednodniowa akcja Salonu Bellissima z Wrocławia

czerwiec

Ponad 50 projektantów mody czeka na Ciebie z mega zniżkami nawet do 70% off

maj

Bezpłatne spersonalizowane próbki zaproszeń ślubnych od Sendmoments Polska

Soplica zasponsoruje Twoje wesele

Zaproszenie na Premierę Kolekcji 2014 Giovanna Sposa

kwiecien

Piękna czy bestia? Szalone Panny Młode na CBS Reality

Uwaga Nowy Konkurs!!! Wygraj kurs tańca dla Narzeczonych w Studiu Tańca Carmen w Warszawie

WEDDING WEEKEND - Bezpłatne Warsztaty Ślubne dla Młodych Par, Warszawa

Opis wernisażu wystawy zdjęć ze wspólnych realizacji ślubno – weselnych Ślubnej Pracowni Olsztyn i “Dekoruj Kwiatem”

marzec

Dzień Otwarty dla Par Młodych w Folwarku Dajak

Warsztaty dla Narzeczonych, Sosnowiec

Kolekcja ślubna „Wedding 2013” by RINA COSSACK

Wedding Fashion Days 2013

Największe Targi na Mazowszu

luty

Designer Sample Sale “Moda w zasięgu myszy”

Nowy ślubny projekt Agaty Wojtkiewicz

Otwarcie wystawy zdjęć realizacji ślubno – weselnych Ślubnej Pracowni Olsztyn i “Dekoruj Kwiatem”

Weselne dni otwarte w Hotelu Scandic Gdańsk

Jedyne takie Walentynki w restauracji Senso!

Pozwól się zachwycić – kreacje marki Moonlight odwiedzą całą Polskę

styczeń

Agata Wojtkiewicz doradzi pannom młodym podczas Open Wedding Day

Mon Cheri rusza w Polskę – 11 okazji na zapoznanie się z marką

Targi Ślubne Łódź 2013 Online - Prawdziwe targi w elektronicznej wersji

2012

grudzień

Wyjedź w podróż marzeń z La Mariee!

Wieczorowe kreacje Mon Cheri na sylwestra i karnawał w outletowej cenie

La Mariee - największy salon sukien ślubnych w Warszawie już otwarty

Łódzkie warsztaty „White – wszystko o ślubach” za nami – pora na Warszawę

Zapraszamy na świąteczne Designer Sample Sale w saltandpepper.pl - Moda w zasięgu myszy

Otwarcie największego salonu ślubnego w Stolicy

Sylwester z Agentem 007 - Instytut Glamour

listopad

Ślubny weekend specjalnie dla Narzeczonych - Polska Gala Ślubna

Panny Młode dmuchają - After Wedding Party

Od soboty salon sukien ślubnych La Mariee także w Łodzi

Agata Wojtkiewicz zaprasza na trzecią edycję warsztatów „White – wszystko o ślubach”

Z ziemi włoskiej do polskiej... Alta Moda Sposa Italia wkracza na polski rynek mody ślubnej.

Andrzejki w stylu ZUMBA - Instytut Glamour

IX edycja Wielkiej Poznańskiej Gali Ślubnej

Powstaje największy salon ślubny Warszawy

Zaproszenie na VI Pomorską Galę Ślubną

październik

Premiera Kolekcji Annais Bridal

PSKŚ do października przyjmuje nowych członków

Uwaga Konkurs! Wygraj aparat Polaroid!

Totalna wyprzedaż - coroczna akcja w salonie Bellissima

MEGA Targi Ślubne TORWAR 2012

wrzesień

Polska premiera kolekcji Mon Cheri 2013 w Białymstoku!

I Mazurska Gala Ślubna

Designer Sample Sale w saltandpepper.pl “Moda w zasięgu myszy”

Ślubny wrześniowy weekend w MT Polska

sierpień

KONKURS - Wykonaj własny pierścionek zaręczynowy i wygraj złoty z brylantem

Ekscytujący konkurs Mon Cheri Polska. Do wygrania dowolna suknia ślubna!

lipiec

6 lipca - Światowy Dzień Pocałunku

KUZYNI - 20 podwójnych zaproszeń na przedpremierowy pokaz filmu!

czerwiec

Do wygrania 3 wizyty w Instytucie Piękna Dolce Vita w Gdyni

Colin i Justin: ślubni agenci!

maj

Romantycznie i koronkowo - jest zapowiedź kolekcji ślubnej na sezon 2013 od Mon Cheri

Szaleństwo weselnych tortów - słodka seria od maja w KUCHNI+

kwiecien

Gala Ślubna w Poznaniu - relacja i podziekowania

Trunk Show w Domu Mody Ślubnej Ksymena, 13-14 kwietnia

luty

Gala Ślubna – Największe Ślubne Show w Wielkopolsce – 4 marca Poznań Hala Arena

Chcesz zostać Konsultantem Ślubnym?

Wygraj obrączki za 1 zł!

Gala Ślubna – Leszno 5.02.2012

styczeń

Prezentujemy Affinity - Suknie Ślubne na rok 2012

Polska Gala Ślubna - 14-15 stycznia 2012 - Pałac Kultury i Nauki w Warszawie


WASZE ŚLUBY [ROZWIŃ ]
PRASA [ROZWIŃ ]
PODRÓŻ POŚLUBNA [ROZWIŃ ]
ZDROWIE I URODA [ROZWIŃ ]
2010

czerwiec

Pierwsze 12 tygodni ciąży

maj

Jak się przygotować do zajścia w ciążę?

kwiecien

Zostań Testerką i otrzymaj Bieliznę Wyszczuplającą w prezencie!

Kolekcja sukien ślubnych Sposarsi

marzec

Suknie Ślubne z Kolekcji Simple od Annais Bridal by Anna Ismenska

Suknie Ślubne z Kolekcji Modern od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. 2

Suknie Ślubne z Kolekcji Romance od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. 1

Suknie Ślubne z Kolekcji Romance od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. II

Suknie Ślubne z Kolekcji Romance od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. 3

Suknie Ślubne z Kolekcji Modern od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. I

Suknie Ślubne z kolekcji Bridal od Verise Bridal

Suknie Wieczorowe od Verise Collection

Suknie dla Matki Panny Młodej

Suknie Ślubne z kolekcji Pret a Porter od Fabio Gritti

Suknie Ślubne z Kolekcji Fabio Gritti od Fabio Gritti

Suknie Ślubne z Kolekcji Gritti Couture od Fabio Gritti

Suknie Ślubne z Kolekcji Fabia od Fabio Gritti

Suknie ślubne z kolekcji Veromia 2010

Suknie Ślubne z Kolekcji OreaSposa 2010 od Susan Blanche

Suknie Ślubne z Kolekcji Cosmobella 2010 od Susan Blanche

Suknie Ślubne z Kolekcji Demetrios 2010 od Susan Blanche

Suknie Ślubne z Kolekcji 2010 od Happy Day

luty

W co się ubrać, aby wyglądać szczuplej? Porady dla świadkowej i gości weselnych

Kolekcja Sukien Ślubnych Cosmobella 2009 od Susan Blanche

Suknie Ślubne z Kolekcji 2009 od Happy Day

Nail Growth Miracle od Sally Hansen

styczeń

Kiedy najlepiej zajść w ciążę?

Podkład rozświetlająco-antystresowy od Avon

Pomadka Lipfinity od Max Factor

Scrub Optimals Radiance Energy - piling w pudrze od Oriflame

UNIFIANCE Podkład Matujący od La Roche Posay

Kolekcja Suknie wieczorowe Demetrios

Jak zakryć opryszczkę?

Suknie Ślubne z Kolekcji Demetrios 2009 od Susan Blanche

Psychologia związku


O mnie

Konsultant Ślubny Agnieszka Kudela

Agnieszka Kudela

Od kiedy tylko pamiętam miłość i śluby są moją pasją, którą dzisiaj chciałabym się z Wami podzielić. POZNAJ MNIE

Eksperci

Facebook

Instagram

Newsletter

Bądź na bieżąco:

Polityka prywatności

Ankieta


Po jak długim czasie trwania Waszego związku planujecie się pobrać?

ślub i wesele
atrakcje weselne
archiwum ankiet  

Wszystkie grafiki, zdjęcia i teksty podlegają ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim. Używanie ich w jakikolwiek sposób bez uprzedniego, pisemnego zezwolenia jest zabronione i może spowodować pociągnięcie do odpowiedzialności cywilnej i karnej.

Follow on BloglovinBloglovin icon Facebook icon Google+ icon