Kamienie Szlachetne - Perła

Kamienie Szlachetne - Perła

Perły przynoszą pecha i smutek. Ile razy słyszałyście to od babć i mam? Broń Cię Panie Boże, nie ubieraj pereł w dniu ślubu! Ile z Was odważyło się ubrać perły w tak ważnym dla Was dniu? Ja ubrałam babcine perły. A jaka jest prawda?

Od niepamiętnych czasów, perły należą do najcenniejszych klejnotów. Na ich wielką wartość – poza pięknym, łagodnym połyskiem oraz rozmaitością barw i odcieni – wpływają trudne warunki ich wydobycia.
Przez długi czas utrzymywały się różne wierzenia i legendy o pochodzeniu pereł. Wierzono między innymi, że perły są łzami sierot i nieszczęśliwych, które ocean zamknął w skorupkach muszli i zamienił w cenne klejnoty.

Perły zawdzięczają swoje powstanie żywym organizmom. Najpiękniejsze i najcenniejsze perły są wytworem małży morskich, żyją one w ciepłych morzach, do głębokości 30 m, przytwierdzone do dna. Niektóre z małży morskich są poławiane głównie dla pereł o dużej wartości handlowej, inne natomiast dla masy perłowej, odznaczającej się piękną grą barw są używane do różnych celów zdobniczych a także do wyrobu guzików.

Dzięki przezroczystości perły, powstają zjawiska optyczne, które wywołują połysk i grę barw. Właściwości te podnoszą piękność pereł oraz ich wartość. Z Indii pochodzą perły bladoróżowe, z Cejlonu bladożółte, z Meksyku czarnobrunatne, z Japonii jasnozielone, z Australii białe, z Kalifornii różowoczerwone, a z Zatoki Meksykańskiej czarne.

 

kamienie szlachetne perły
Zdjęcie: apart.plW przeciwieństwie do większości kamieni szlachetnych, perły nie są trwałe. Nawet przy ostrożnym obchodzeniu się z nimi, tracą połysk, jaki miały przed stu czy pięćdziesięciu laty. Perły mające około 2000 lat ciemnieją, przybierają barwę stalowoczarną. Perły znajdowane w starych grobowcach, rozpadały się przy dotknięciu, nieraz pozostawał po nich tylko ślad w postaci brunatnego pyłu.

W XIII w Chińczycy stwierdzili, że drobne przedmioty wprowadzone do wnętrza małża, pokrywały się po pewnym czasie masą perłową. W taki sposób zaczęto wprowadzać figurki z kości, drewna lub mosiądzu, po kilku latach posążki Buddy były pokryte masą perłową.

Przez wiele lat starano się opracować obiektywną metodę odróżniania perły hodowlanej od prawdziwej. Nawet znawca pereł może pomylić się w ocenie. Różnica polega na tym, że w sztucznej perle, jądro jest duże.

Imitacje pereł wyrabiane są z łusek rybich. Są to kulki szklane pełne, albo wydrążone, napełnione woskiem lub inną substancją, powleczone preparatem sporządzonym z napęczniałych, miałko zmielonych łusek ryby słodkowodnej z rodzaju karpia.

W celach zdobniczych używano pereł w starożytnym Egipcie i Grecji, a później na większą skalę w Rzymie, gdzie za perły płacono bardzo wysokie ceny. Sznury kosztownych pereł otrzymywali zdobywcy wyścigów. W perłach rozkochały się Indie i Persja. W Europie perły znalazły zastosowanie w zdobnictwie szat kościelnych oraz strojach kobiecych. Królowa Jadwiga miała wyszytą suknię ślubną perłami. W XVII w znajdowały się wielkie ilości pereł wśród polskich magnatów.

Występowanie pereł: Austria, Francja, Polska – w przeszłości perłopławy występowały w niektórych rzekach Dolnego Śląska (Kwisa, Nysa Kłodzka, Nysa Łużycka, Bóbr) niestety już wyginęły. Także Niemcy – Saksonia, Bawaria, Wielka Brytania – okolice Liverpoolu (rzeka Conway) tu w XVII w. wydobyto wspaniałą "perłę z Conway", strumienie Szkocji, Czechy, rzeki północnej Rosji – od 1721 r. według rozporządzenia carskiego pereł nie mogły poławiać osoby prywatne; później zakaz cofnięto, pod warunkiem oddawania dużych i pięknych pereł skarbowi państwa. Ponowna kontrolę państwową wprowadziła Katarzyna II. Rabunkowe połowy doprowadziły do wyniszczenia słodkowodnych małży perłowych.

Największa na świecie perła miała wielkość 24 cm i ważyła 6,37 kg. Nazwano ją perła Lao-tze lub perłą Allaha. Swoim kształtem i strukturą przypomina mózg. Jest to także najdroższa perła na świecie. Ostatni raz na sprzedaż wystawiono ją w 1999 roku, a nabywca zapłacił aż 40 mln dolarów.

 

kamienie szlachetne perły pierścionek zaręczynowy
Zdjęcie: wkruk.pl

 

 

Poprzedni artykułNastępny artykułArchiwum


MOTYW PRZEWODNI ŚLUBU I WESELA [ROZWIŃ ]

MIEJSCE NA WESELE [ROZWIŃ ]