Kiedy najlepiej zajść w ciążę?

Kiedy najlepiej zajść w ciążę?

To pytanie często gnębi zarówno młode mężatki, jak i przyszłe Panny Młode. Kiedy najlepiej zajść w ciążę i urodzić dziecko? Tuż po ślubie czy dopiero po kilku latach małżeńskiego pożycia?

A może, wbrew powszechnie przyjętym obyczajom, nie czekać z dzieckiem do ślubu?

Wszystko zależy tak naprawdę od konkretnej pary – od jej sytuacji materialnej i oczywiście od pragnień. To decyzja, jaką należy podjąć we dwoje, o ile oczywiście los nie zadecyduje o pojawieniu się na świecie potomka wcześniej...

Zajść w ciążę przed ślubem...

Takie sytuacje oczywiście się zdarzają i choć w większości przypadków są to tzw. wpadki, to niektóre pary świadomie decydują się na takie rozwiązanie.
-
Do ślubu szłam w trzecim miesiącu ciąży- mówi Martyna- Datę uroczystości wyznaczyliśmy z blisko rocznym wyprzedzeniem, a w międzyczasie znacznie poprawiła się nasza sytuacja finansowa. Ponieważ od dawna marzyliśmy o dziecku uznaliśmy, że nie ma sensu czekać tych paru miesięcy, które zostały nam do wypowiedzenia „tak”. W ciążę udało mi się zajść jeszcze przed ślubem i w pół roku po zawarciu związku zostaliśmy najszczęśliwszymi rodzicami na świecie.


ciąża


… a może po ślubie?


Zdecydowana większość Młodych Par czeka z dzieckiem do zalegalizowania związku. Młode małżeństwa często wspominają, że zanim na świat przyjdzie owoc ich miłości, chcą najpierw „nacieszyć się sobą”. Nie jest to jednak reguła.

- Najchętniej zaszłabym w ciążę już w
noc poślubną - śmieje się Agata - Od zawsze chciałam być mamą, a od kiedy poznałam Roberta wiedziałam, że to on powinien być ojcem mojego dziecka. Nie czekaliśmy długo, córeczka urodziła się w rok po tym, jak zawarliśmy związek.

kiedy zajść w ciążę?

 

Czy odczekanie kilku miesięcy to optymalne rozwiązanie? A może zajść w ciążę dopiero po kilku latach małżeństwa? Takie pytania zadają sobie nie tylko Młode Pary, ale także młodzi małżonkowie. Zwłaszcza, że zbyt długie zwlekanie z zajściem w ciążę spotyka się zwykle z presją otoczenia. Pojawiają się pytania, z czasem coraz bardziej natrętne – zwłaszcza ze strony rodziców małżonków.

- Już w kilka miesięcy po ślubie zostałam zasypana pytaniami przez teściową- wspomina poirytowana Ewa - Przy każdej wizycie słyszałam upominanie o wnuka, a najlepiej wnuczkę. Z każdym kolejnym rokiem pytania były coraz bardziej natarczywe, a do teściowej dołączyli także znajomi. Męczy mnie to ponaglanie. Decyzja powinna być moja i mojego męża. Nie mam zamiaru zachodzić w ciążę tylko po to, by spełnić czyjeś oczekiwania.

 Nie wszystkie pary potrafią jednak stawić czoła presji najbliższego otoczenia i dochodzą do wniosku, że może faktycznie „już czas”. Często po pojawieniu się na świecie dziecka uznają, że podjęli właściwą decyzję. Zdarza się jednak, że zamiast zbliżyć się do siebie, zaczynają powoli się od siebie oddalać.

- W ciążę zaszłam naciskana przez moją mamę i teściową - wspomina Kasia- Dodatkowo moja ginekolog przy każdej wizycie kontrolnej dopytywała o planowanie dziecka. Rzeczywiście, miałam już 29 lat, ale nie czułam potrzeby bycia mamą. Koleżanki rodziły dzieci, a ja? Uważałam, że jeszcze mam czas. W końcu jednak ugięliśmy się z mężem pod presją i nasi rodzice doczekali się upragnionego wnuka. Czy dobrze zrobiliśmy? Prawdę mówiąc... nie wiem. Okazało się, że jednak żadne z nas nie było gotowe na przyjęcie nowej roli i nasze małżeństwo przeszło silny kryzys. Kochamy synka, ale między nami coś się popsuło. Chyba za dużo było wzajemnych wyrzutów, pretensji, zamiast cieszenia się z rodzicielstwa. Przeszliśmy naprawdę trudne chwile. 


A może... wcale?

 

ciąża w pracy

 

Pary, które nie planują posiadania dzieci, często są uważane za egoistów i osoby, które nie mają ochoty na rezygnowanie z wygodnego życia. Ocena taka bywa często pochopna i krzywdząca.

- Znajomi twierdzą, że jestem egoistką uciekającą przed odpowiedzialnością- mówi rozgoryczona Justyna - A ja nie czuję potrzeby zachodzenia w ciążę. Mój mąż z kolei twierdzi, że na dziecko wciąż jest czas. Czy kiedykolwiek się zdecydujemy? Nie wiem. Zdaję sobie po prostu sprawę z tego, że dziecko to nie jest zabawka, ale żywa istota, która zasługuje na miłość. Jeśli mam urodzić dziecko, któremu nie będę w stanie poświęcić odpowiednio dużo uwagi i cierpliwości, które może przez to czuć się niepotrzebne i niekochane, to jaki jest sens? I nie, nie chodzi o brak czasu wiążącego się z potrzebą robienia kariery czy z życiem od imprezy do imprezy. Po prostu nasza sytuacja finansowa nie jest rewelacyjna. Zajście w ciążę pogrążyłoby nas, bo nie stać nas na opiekunkę ani na rezygnację z pracy.


Niektóre pary wprost deklarują, że nie chcą mieć dzieci. Ani teraz, ani w przyszłości. Potępiani przez społeczeństwo zgodnie odpowiadają, że ewentualne posiadanie potomstwa ma sens tylko wówczas, gdy chce się tego chce. Hasła „tak trzeba” czy „tak powinno być” uważają za niepoważne.

 


- To głupie - kwituje Ania - Mam zajść w ciążę, bo tak się przyjęło? Bo rola kobiety sprowadza się do urodzenia potomka? Przykro mi, to nie tak działa! Trzeba to czuć, trzeba tego chcieć. Tyle się mówi o wyrodnych matkach, które nie powinny mieć dzieci, które o nie nie dbają, porzucają je... a jednocześnie od każdej młodej mężatki wymaga się zajścia w ciążę. Nie wszystkie kobiety w tym samym czasie dojrzewają do roli matki. Niektóre, być może, nie dojrzewają wcale.

 


Im później, tym gorzej?

Niewątpliwie zajścia w ciążę nie powinno się odkładać w nieskończoność. Im dłużej się zwleka, tym większa szansa wystąpienia powikłań. Nie bez znaczenia jest też fakt, że u kobiet po trzydziestym roku życia stopniowo obniża się płodność, a zatem mogą pojawić się problemy z poczęciem dziecka. Zbyt zaawansowany wiek rodziców może też stanowić potencjalne zagrożenie dla płodu – za część chorób mających podłoże genetyczne, odpowiada właśnie wiek rodziców.


Jak podjąć dobrą decyzję?

 

ciąża a ślub

 

Odpowiedź powinna przyjść do was sama, we właściwym czasie. Jeśli jedno z was gotowe jest na dziecko, a drugie odwleka ten moment, kluczem do rozwiązania sytuacji jest szczera rozmowa. W dyskusji nie posługujcie się jednak ogólnikami. Hasła takie jak „nie teraz”, „kiedyś”, „za jakiś czas” nie pomogą w rozwiązaniu problemu. Zastanówcie się nad tym co jest przeszkodą. Za małe mieszkanie, zbyt niskie dochody? Może rozwiązaniem byłoby zatem znalezienie lepszej pracy czy zmiana lokum? W obecnych czasach nie jest to co prawda proste, ale jeśli jest to jedyna przeszkoda, może warto podjąć próbę jej wyeliminowania?

Jeśli oboje macie takie samo podejście do rodzicielstwa nie pozwólcie, by w tej kwestii decydował za was ktoś inny. To wasze życie i wy ponosicie za nie odpowiedzialność. Nie decydujcie się na dziecko tylko dlatego, że „powinniście to zrobić”. Na pewno nie powinniście robić niczego wbrew sobie. Gdy oboje zapragniecie dziecka, to wtedy będzie odpowiedni moment. Nie pretensje rodziny, nie krzywe spojrzenia znajomych, ani kolejne dzieci pojawiające się w rodzinach waszych koleżanek i przyjaciół. Zapomnijcie o presji otoczenia. Na waszą decyzję powinny mieć wpływ tylko dwa czynniki – wasza gotowość emocjonalna i stan waszego zdrowia. To one są najważniejsze.

 

Poprzedni artykułNastępny artykułArchiwum


MOTYW PRZEWODNI ŚLUBU I WESELA [ROZWIŃ ]

MIEJSCE NA WESELE [ROZWIŃ ]
DEKORACJE ŚLUBNE I KWIATY [ROZWIŃ ]

UPOMINKI DLA GOŚCI WESELNYCH [ROZWIŃ ]
SUKNIE ŚLUBNE I DODATKI [ROZWIŃ ]

OBRĄCZKI I BIŻUTERIA ŚLUBNA [ROZWIŃ ]

ZAPYTAJ KONSULTANTA ŚLUBNEGO [ROZWIŃ ]
CIEKAWY POMYSŁ NA... [ROZWIŃ ]
DZIECI NA WESELU [ROZWIŃ ]
ZAPROSZENIA ŚLUBNE I PAPETERIA [ROZWIŃ ]
ŚLUB I WESELE W PLENERZE [ROZWIŃ ]
ŚLUB W TEORII [ROZWIŃ ]
SESJA ŚLUBNA I FILM ŚLUBNY [ROZWIŃ ]
ŚLUBNE FORMALNOŚCI [ROZWIŃ ]
ATRAKCJE WESELNE [ROZWIŃ ]
MUZYKA NA ŚLUBIE I WESELU [ROZWIŃ ]
TORT WESELNY I INNE SŁODKOŚCI [ROZWIŃ ]
PREZENTY ŚLUBNE [ROZWIŃ ]
GARNITURY I INNE [ROZWIŃ ]
ALKOHOLE WESELNE [ROZWIŃ ]
INNE [ROZWIŃ ]
DIY [ROZWIŃ ]
ŚLUB I WESELE [ROZWIŃ ]
2012

grudzień

Trendy innowacyjne 2013 w zaproszeniach ślubnych

Wesele nad morzem – romantycznie w Dworku SPA Osada Wędrowca

Najnowsze trendy na wieczory panieńskie

Smoking – klasyka i ekstrawagancja

listopad

Wesele w zimie - dlaczego warto?

październik

Jak wybrać suknię ślubną? Czyli Agata wychodzi za mąż.

Coraz częściej Młode Pary natrafiają na dylemat...

Pierwszy Taniec - Tysiące białych motyli

Kim jest barista na weselu i jaka jest jego rola?

wrzesień

Na ślub zapraszamy tylko indywidualnie

Najlepsza, oryginalna lista prezentów ślubnych w sklepach Camptoir de Famille

sierpień

Konfetti, czyli wystrzałowa atrakcja na weselu

Kawowy motyw ślubny

Fotografia ślubna. Z czego wynika cena? cz.4

Fotografia ślubna. Z czego wynika cena? cz.3

Fotografia ślubna. Z czego wynika cena? cz.2

Fotografia ślubna. Z czego wynika cena? cz.1

Wyjątkowe prezenty dla nowożeńców

Podziękowania ślubne dla rodziców

Artystyczna fotografia ślubna - Jeff Kent Jose Villa - Wydawnictwo Galaktyka

czerwiec

Podziękowania dla rodziców

Ślubne stylizacje: Malowana Panna Młoda

maj

Ślub w Euro?

Ślubne dodatki, a ślubny bukiet

Na czym polega współpraca z fotografem w dniu ślubu?

kwiecien

Ślub w święta – świetny pomysł czy koszmar organizacyjny?

marzec

Przypinki ślubne...

luty

Wybór agencji ślubnej / konsultanta ślubnego od a do z

O co warto zapytać fotografa przed podpisaniem umowy?

Wiosenne śluby - wiosenna poligrafia

Notatnik Panny Młodej

Czy przy okazji ślubu warto skorzystać z usług zawodowego fotografa?

styczeń

Nie wiesz jak spędzić wieczór panieński?

2011

grudzień

Zaplanuj rozmieszczenie gości

Śluby świata - Niemcy

listopad

Piłka nożna motywem przewodnim wesela?

Ślubne strony internetowe

Coś zwariowanego dla zwariowanej Pary Młodej - Szalona Budka!

październik

Słodkie bufety

wrzesień

Prezenty dla rodziców

Cygańskie zwyczaje weselne

sierpień

Something borrowed – czyli co pożyczyć na ślub

Pomysły na weselne winietki

Ślub pod chupą

lipiec

Kwiatowe ciasteczka!

Księga gości - dlaczego i czemu nie?

Ślub za granicą

Zapłacimy za Twój ślub!

czerwiec

Figurki na tort weselny

Jak wybrać dobrego barmana?

maj

Zespoły coverowe - sceniczny look...

Gdzie znaleźć dobrego barmana?

Jakie animacje warto przygotować dla dzieci na wesele?

Ślub za granicą - za i przeciw

Oryginalne zaręczyny – pomysłów kilka część pierwsza

kwiecien

Wesele polskie vs wesele angielskie

Odjazdowe pomysły na sesję ślubną

Jak wybrać dj-a?

A czemu nie garden party?

Ślub poza murami USC – szykują się zmiany

Czy warto zatrudnić barmana na wesele?

Jak wygląda pokaz tandemowy?

Zespół weselny – z samplami czy bez?

O zespołach cz. II – zespoły tematyczne

Zanim zdecydujemy się na barmana….

marzec

Ślubny concierge

Zespół zespołowi nierówny – jak wybrać najlepszy?

Ślubny savoir-vivre

Urban wedding – między tradycją a nowoczesnością

Jak zorganizować ślub w plenerze? Teoria i praktyka

luty

Ślub humanistyczny i religijny

Konsultant ślubny po polsku

Wesele z barmanem?

Jaką ilość alkoholu należy zamówić na wesele?

Ile gram ciasta i tortu zamówić na wesele?

Kurs II - Ślubne zaproszenia krok po kroku

styczeń

Atrakcje na weselu – oby nie za dużo

Organizacja wesela w plenerze w praktyce

Księga gości - fajny pomysł uwiecznienia najważniejszego dnia w naszym życiu


WYDARZENIA [ROZWIŃ ]
2013

grudzień

Sklep Jubilerski SEZAM zapraszamy Nowożeńców 2013 do udziału w KONKURSIE

listopad

Jest już w Gdyni Autorski Wzorcowy Salon Mody KONASZEWSKI…

ONA & ON - Targi Ślubne Lublin

VII Pomorska Gala Ślubna

październik

Totalna wyprzedaż - jednodniowa akcja Salonu Bellissima z Wrocławia

czerwiec

Ponad 50 projektantów mody czeka na Ciebie z mega zniżkami nawet do 70% off

maj

Bezpłatne spersonalizowane próbki zaproszeń ślubnych od Sendmoments Polska

Soplica zasponsoruje Twoje wesele

Zaproszenie na Premierę Kolekcji 2014 Giovanna Sposa

kwiecien

Piękna czy bestia? Szalone Panny Młode na CBS Reality

Uwaga Nowy Konkurs!!! Wygraj kurs tańca dla Narzeczonych w Studiu Tańca Carmen w Warszawie

WEDDING WEEKEND - Bezpłatne Warsztaty Ślubne dla Młodych Par, Warszawa

Opis wernisażu wystawy zdjęć ze wspólnych realizacji ślubno – weselnych Ślubnej Pracowni Olsztyn i “Dekoruj Kwiatem”

marzec

Dzień Otwarty dla Par Młodych w Folwarku Dajak

Warsztaty dla Narzeczonych, Sosnowiec

Kolekcja ślubna „Wedding 2013” by RINA COSSACK

Wedding Fashion Days 2013

Największe Targi na Mazowszu

luty

Designer Sample Sale “Moda w zasięgu myszy”

Nowy ślubny projekt Agaty Wojtkiewicz

Otwarcie wystawy zdjęć realizacji ślubno – weselnych Ślubnej Pracowni Olsztyn i “Dekoruj Kwiatem”

Weselne dni otwarte w Hotelu Scandic Gdańsk

Jedyne takie Walentynki w restauracji Senso!

Pozwól się zachwycić – kreacje marki Moonlight odwiedzą całą Polskę

styczeń

Agata Wojtkiewicz doradzi pannom młodym podczas Open Wedding Day

Mon Cheri rusza w Polskę – 11 okazji na zapoznanie się z marką

Targi Ślubne Łódź 2013 Online - Prawdziwe targi w elektronicznej wersji

2012

grudzień

Wyjedź w podróż marzeń z La Mariee!

Wieczorowe kreacje Mon Cheri na sylwestra i karnawał w outletowej cenie

La Mariee - największy salon sukien ślubnych w Warszawie już otwarty

Łódzkie warsztaty „White – wszystko o ślubach” za nami – pora na Warszawę

Zapraszamy na świąteczne Designer Sample Sale w saltandpepper.pl - Moda w zasięgu myszy

Otwarcie największego salonu ślubnego w Stolicy

Sylwester z Agentem 007 - Instytut Glamour

listopad

Ślubny weekend specjalnie dla Narzeczonych - Polska Gala Ślubna

Panny Młode dmuchają - After Wedding Party

Od soboty salon sukien ślubnych La Mariee także w Łodzi

Agata Wojtkiewicz zaprasza na trzecią edycję warsztatów „White – wszystko o ślubach”

Z ziemi włoskiej do polskiej... Alta Moda Sposa Italia wkracza na polski rynek mody ślubnej.

Andrzejki w stylu ZUMBA - Instytut Glamour

IX edycja Wielkiej Poznańskiej Gali Ślubnej

Powstaje największy salon ślubny Warszawy

Zaproszenie na VI Pomorską Galę Ślubną

październik

Premiera Kolekcji Annais Bridal

PSKŚ do października przyjmuje nowych członków

Uwaga Konkurs! Wygraj aparat Polaroid!

Totalna wyprzedaż - coroczna akcja w salonie Bellissima

MEGA Targi Ślubne TORWAR 2012

wrzesień

Polska premiera kolekcji Mon Cheri 2013 w Białymstoku!

I Mazurska Gala Ślubna

Designer Sample Sale w saltandpepper.pl “Moda w zasięgu myszy”

Ślubny wrześniowy weekend w MT Polska

sierpień

KONKURS - Wykonaj własny pierścionek zaręczynowy i wygraj złoty z brylantem

Ekscytujący konkurs Mon Cheri Polska. Do wygrania dowolna suknia ślubna!

lipiec

6 lipca - Światowy Dzień Pocałunku

KUZYNI - 20 podwójnych zaproszeń na przedpremierowy pokaz filmu!

czerwiec

Do wygrania 3 wizyty w Instytucie Piękna Dolce Vita w Gdyni

Colin i Justin: ślubni agenci!

maj

Romantycznie i koronkowo - jest zapowiedź kolekcji ślubnej na sezon 2013 od Mon Cheri

Szaleństwo weselnych tortów - słodka seria od maja w KUCHNI+

kwiecien

Gala Ślubna w Poznaniu - relacja i podziekowania

Trunk Show w Domu Mody Ślubnej Ksymena, 13-14 kwietnia

luty

Gala Ślubna – Największe Ślubne Show w Wielkopolsce – 4 marca Poznań Hala Arena

Chcesz zostać Konsultantem Ślubnym?

Wygraj obrączki za 1 zł!

Gala Ślubna – Leszno 5.02.2012

styczeń

Prezentujemy Affinity - Suknie Ślubne na rok 2012

Polska Gala Ślubna - 14-15 stycznia 2012 - Pałac Kultury i Nauki w Warszawie


WASZE ŚLUBY [ROZWIŃ ]
PRASA [ROZWIŃ ]
PODRÓŻ POŚLUBNA [ROZWIŃ ]
ZDROWIE I URODA [ROZWIŃ ]
2010

czerwiec

Pierwsze 12 tygodni ciąży

maj

Jak się przygotować do zajścia w ciążę?

kwiecien

Zostań Testerką i otrzymaj Bieliznę Wyszczuplającą w prezencie!

Kolekcja sukien ślubnych Sposarsi

marzec

Suknie Ślubne z Kolekcji Simple od Annais Bridal by Anna Ismenska

Suknie Ślubne z Kolekcji Modern od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. 2

Suknie Ślubne z Kolekcji Romance od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. 1

Suknie Ślubne z Kolekcji Romance od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. II

Suknie Ślubne z Kolekcji Romance od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. 3

Suknie Ślubne z Kolekcji Modern od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. I

Suknie Ślubne z kolekcji Bridal od Verise Bridal

Suknie Wieczorowe od Verise Collection

Suknie dla Matki Panny Młodej

Suknie Ślubne z kolekcji Pret a Porter od Fabio Gritti

Suknie Ślubne z Kolekcji Fabio Gritti od Fabio Gritti

Suknie Ślubne z Kolekcji Gritti Couture od Fabio Gritti

Suknie Ślubne z Kolekcji Fabia od Fabio Gritti

Suknie ślubne z kolekcji Veromia 2010

Suknie Ślubne z Kolekcji OreaSposa 2010 od Susan Blanche

Suknie Ślubne z Kolekcji Cosmobella 2010 od Susan Blanche

Suknie Ślubne z Kolekcji Demetrios 2010 od Susan Blanche

Suknie Ślubne z Kolekcji 2010 od Happy Day

luty

W co się ubrać, aby wyglądać szczuplej? Porady dla świadkowej i gości weselnych

Kolekcja Sukien Ślubnych Cosmobella 2009 od Susan Blanche

Suknie Ślubne z Kolekcji 2009 od Happy Day

Nail Growth Miracle od Sally Hansen

styczeń

Kiedy najlepiej zajść w ciążę?

Podkład rozświetlająco-antystresowy od Avon

Pomadka Lipfinity od Max Factor

Scrub Optimals Radiance Energy - piling w pudrze od Oriflame

UNIFIANCE Podkład Matujący od La Roche Posay

Kolekcja Suknie wieczorowe Demetrios

Jak zakryć opryszczkę?

Suknie Ślubne z Kolekcji Demetrios 2009 od Susan Blanche

Psychologia związku


O mnie

Konsultant Ślubny Agnieszka Kudela

Agnieszka Kudela

Od kiedy tylko pamiętam miłość i śluby są moją pasją, którą dzisiaj chciałabym się z Wami podzielić. POZNAJ MNIE

Eksperci

Facebook

Instagram

Newsletter

Bądź na bieżąco:

Polityka prywatności

Ankieta


Po jak długim czasie trwania Waszego związku planujecie się pobrać?

ślub i wesele
atrakcje weselne
archiwum ankiet  

Wszystkie grafiki, zdjęcia i teksty podlegają ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim. Używanie ich w jakikolwiek sposób bez uprzedniego, pisemnego zezwolenia jest zabronione i może spowodować pociągnięcie do odpowiedzialności cywilnej i karnej.

Follow on BloglovinBloglovin icon Facebook icon Google+ icon