Konsultant ślubny po polsku

Konsultant ślubny po polsku

Po co w ogóle zatrudniać konsultanta? Jakie świadczycie usługi? Ile one kosztują? Czym różni się praca konsultanta w Polsce od tej w USA? Kto korzysta z Waszych usług? Rozmowa z Zuzą Kuczbajską, konsultantką ślubną, założycielką Ślubnej Pracowni - ogólnopolskiej sieci konsultantów ślubnych

PobieramySię
: Przeglądając oferty polskich firm wedding plannerskich wyłania się ogólny obraz „albo wszystko albo nic”. Większość firm świadczy usługi tzw. kompleksowej organizacji wesel. A przecież często zdarzają się pary, które wiedzą gdzie chcą się pobrać, mają wybraną salę weselną i orkiestrę, a jednak chciałyby skorzystać z usługi konsultanta ślubnego.

Zuza Kuczbajska
: W Ślubnej Pracowni mamy kompleksową organizację, ale też usługę samej koordynacji wesela, częściowej organizacji, czy po prostu doradztwa w zakresie wyboru pojedynczych wykonawców czy typowanie lokalizacji pod wesele. Taki podział funkcjonuje u większości agencji wedding plannerskich. Oczywiście dla konsultanta ślubnego najwygodniejszą formą współpracy jest pełna organizacja od A do Z, kiedy to w 100% zna podwykonawców, nadzoruje przygotowania od początku do końca. Jednak często zdarzają się nam mniejsze zlecenia i drobne usługi. Oferta skrojona jest pod każdego klienta.ślubna pracownia


PobieramySię
: A co z cenami? Zastanawiam się, dlaczego tyle agencji wycenia swoje usługi procentowo. Np. 10% z budżetu weselnego. Skąd taka tendencja?

Zuza Kuczbajska
: Konsultant pobiera opłatę za szereg usług, które wykonuje, bądź w których pośredniczy. Kiedy Pani sama kupuje sukienkę, a my nie zajmujemy się stylizacją, nie kierujemy do konkretnych salonów, to nie pobieramy od tego wynagrodzenia. Ponadto koszty usług Ślubnej Pracowni wyliczane są na podstawie pracochłonności. Z tej perspektywy dla nas nie jest ważne, czy klient ma 40 czy 80 tys. zł. W naszej firmie ważne jest, ilu podwykonawców mamy mu zapewnić, w jakim terminie, ilu przewidujemy gości, jak daleko będzie wesele, czy organizujemy dodatkowe atrakcje itp. To określa ilość pracy naszych konsultantów i koszt usługi. Nie ma mowy o jakiś %, bo wg mnie jest to nieuczciwe wobec Klienta i niespójne z faktycznym zaangażowaniem w projekt. Do wyliczenia naszego wynagrodzenia nieistotne jest czy np. dj weźmie 2 czy 5 tys. zł za obsługę. Dla nas ważne jest, że musimy dla Klienta wyszukać kilka konkurencyjnych propozycji. Następnie umówić na spotkania, przedstawić oferty, wynegocjować cenę obsługi muzycznej i warunki umowy z wybranym dj'em, następnie napisać dla niego scenariusz imprezy. W obu przypadkach jest dokładnie tyle samo pracy, dlatego wyszukanie dj'a zawsze kosztuje tyle samo, niezależnie od wartości jego pracy.

PobieramySię
: Zastanawiam się czy w Polsce zawód konsultanta ślubnego jest w ogóle potrzebny. W Stanach Zjednoczonych, gdzie prawie każde wesele organizowane jest przez wedding plannera panują całkowicie inne zwyczaje. Bardzo często organizuje się śluby w namiocie bądź ogrodzie we własnym domu. Wtedy wedding planner musi zorganizować dosłownie wszystko, od wypożyczenia namiotu, krzeseł i stolików, dekoracji i cateringu, po zorganizowanie ceremonii ślubnej i pisanie przemówień dla Pana Młodego, Świadka i ojca Panny Młodej. W Polsce przyszła Para Młoda idzie do wybranej sali czy do restauracji i ma do wyboru trzy rodzaje menu, za 200, 250 i 300 zł, które można delikatnie modyfikować, jak się właściciel lokalu zgodzi. I tyle. Tutaj Polski konsultant nie nawojuje.

Zuza Kuczbajska
: Nasi klienci przeważnie nie zlecają nam wyszukania zwykłej sali weselnej, sztampowej dekoracji. Zgłaszają się z problemami natury prawnej, urzędniczej, czy wyznaniowej. Bardzo często oczekują nietypowych rozwiązań, choćby namiotów, o których Pani wspomina, że są tak modne w Ameryce. U nas też jest dużo takich wesel, a trudności w ich zorganizowaniu są znacznie większe niż w USA, bo niewiele jest wyspecjalizowanych firm namiotowych, cateringowych itp. Nasi klienci chcą wyszukania lokalu, który dopasuje się do ich upodobań, a nie narzuci swoje schematy. Liczą na niesztampowych fotografów, kamerzystów, dobrej klasy zespoły, wyszukane dekoracje itd. Takich ludzi trzeba znać osobiście, bo często nie ogłaszają się w portalach, nie pozycjonują stron. Może dlatego wesela konsultantów są często odbierane jako „drogie”. Bo po prostu zgłaszają się do nas klienci chcący czegoś innego, niż to co widzieli na weselach swoich znajomych. Podążają za modą i potrzebują doradcy, który sprawi, że ich wesele będzie wyjątkowe i niepowtarzalne. A usługi i produkty „szyte ma miarę', wykraczające poza schemat, często są droższe. Ale nie zawsze, bo konsultanci ślubni mają wypracowane liczne rabaty i upusty, niedostępne dla klientów „z ulicy”. Takimi weselami zajmuje się właśnie Ślubna Pracownia.

PobieramySię
: To podsumujmy, jakie osoby korzystają z Państwa usług. Zapewne pary mieszkające za granicą. Oni potrzebują specjalisty na miejscu, bo nie mają jak kontrolować przygotowań na odległość. Kto jeszcze?

Zuza Kuczbajska
: Naszymi klientami są też pary mieszkające w Polsce, ale bardzo zapracowane. Czyli menadżerowie wyższego szczebla, właściciele firm, przedstawiciele wolnych zawodów. Oni często oczekują nietypowych rozwiązań. Organizujemy wesela dla dzieci biznesmenów. Takie uroczystości to przeważnie duże eventy na kilkaset osób, z rozbudowanym scenariuszem, pełnym różnorakich atrakcji. Niemniej często zgłaszają się do nas typowi narzeczeni, którzy nie oczekują czegoś niestandardowego. Chcą tradycyjnego, rodzinnego wesela, ale nie mają czasu na jego zorganizowanie. Albo nie mają zdolności organizacyjnych i potrzebują konsultanta, który będzie od nich wymagał szybkich decyzji, systematyczności, terminowości. Bo bez niego nie podołaliby wyzwaniu, a często są już po jednej a nawet kilku nieudanych próbach organizacji tego wyjątkowego dnia... Dla takich osób też jesteśmy niezbędni i chętnie im pomagamy.

PobieramySię
: Na co przyszli nowożeńcy powinni zwrócić uwagę przy wyborze agencji ślubnej?

Przede wszystkim stawiajmy na doświadczenie. Nowożeńcy biorąc ślub pierwszy raz, chcą uniknąć pułapek i potknięć. Dlatego szukając wedding plannera zapytajmy o jego portfolio, przejrzyjmy galerię zdjęć. Jeśli zależy nam na niższej cenie, zdecydujmy się na młodszą agencję, ale sprawdźmy, czy konsultant, który będzie nas obsługiwał ukończył specjalistyczne kursy dla konsultantów ślubnych (organizowane przez najbardziej doświadczone firmy w branży m.in. przez Ślubną Pracownię). Odwiedźmy stronę Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych www.psks.pl, które zrzesza najlepsze, zweryfikowane pod względem wiedzy i profesjonalizmu agencje. Koniecznie przed podjęciem ostatecznej decyzji należy spotkać się z konsultantem, poznać go jako osobę. W końcu będziemy pracować razem kilka miesięcy, od samego początku musimy nawiązać nić porozumienia, obdarzyć się wzajemną sympatią.PobieramySię
: Dziękuję za rozmowę i nie pozostaje mi nic innego jak życzyć powodzenia i wielu zadowolonych klientów.

Zuza Kuczbajska
: Dziękuję.

Poprzedni artykułNastępny artykułArchiwum


MOTYW PRZEWODNI ŚLUBU I WESELA [ROZWIŃ ]

MIEJSCE NA WESELE [ROZWIŃ ]
DEKORACJE ŚLUBNE I KWIATY [ROZWIŃ ]

UPOMINKI DLA GOŚCI WESELNYCH [ROZWIŃ ]
SUKNIE ŚLUBNE I DODATKI [ROZWIŃ ]

OBRĄCZKI I BIŻUTERIA ŚLUBNA [ROZWIŃ ]

ZAPYTAJ KONSULTANTA ŚLUBNEGO [ROZWIŃ ]
CIEKAWY POMYSŁ NA... [ROZWIŃ ]
DZIECI NA WESELU [ROZWIŃ ]
ZAPROSZENIA ŚLUBNE I PAPETERIA [ROZWIŃ ]
ŚLUB I WESELE W PLENERZE [ROZWIŃ ]
ŚLUB W TEORII [ROZWIŃ ]
SESJA ŚLUBNA I FILM ŚLUBNY [ROZWIŃ ]
ŚLUBNE FORMALNOŚCI [ROZWIŃ ]
ATRAKCJE WESELNE [ROZWIŃ ]
MUZYKA NA ŚLUBIE I WESELU [ROZWIŃ ]
TORT WESELNY I INNE SŁODKOŚCI [ROZWIŃ ]
PREZENTY ŚLUBNE [ROZWIŃ ]
GARNITURY I INNE [ROZWIŃ ]
ALKOHOLE WESELNE [ROZWIŃ ]
INNE [ROZWIŃ ]
DIY [ROZWIŃ ]
ŚLUB I WESELE [ROZWIŃ ]
2012

grudzień

Trendy innowacyjne 2013 w zaproszeniach ślubnych

Wesele nad morzem – romantycznie w Dworku SPA Osada Wędrowca

Najnowsze trendy na wieczory panieńskie

Smoking – klasyka i ekstrawagancja

listopad

Wesele w zimie - dlaczego warto?

październik

Jak wybrać suknię ślubną? Czyli Agata wychodzi za mąż.

Coraz częściej Młode Pary natrafiają na dylemat...

Pierwszy Taniec - Tysiące białych motyli

Kim jest barista na weselu i jaka jest jego rola?

wrzesień

Na ślub zapraszamy tylko indywidualnie

Najlepsza, oryginalna lista prezentów ślubnych w sklepach Camptoir de Famille

sierpień

Konfetti, czyli wystrzałowa atrakcja na weselu

Kawowy motyw ślubny

Fotografia ślubna. Z czego wynika cena? cz.4

Fotografia ślubna. Z czego wynika cena? cz.3

Fotografia ślubna. Z czego wynika cena? cz.2

Fotografia ślubna. Z czego wynika cena? cz.1

Wyjątkowe prezenty dla nowożeńców

Podziękowania ślubne dla rodziców

Artystyczna fotografia ślubna - Jeff Kent Jose Villa - Wydawnictwo Galaktyka

czerwiec

Podziękowania dla rodziców

Ślubne stylizacje: Malowana Panna Młoda

maj

Ślub w Euro?

Ślubne dodatki, a ślubny bukiet

Na czym polega współpraca z fotografem w dniu ślubu?

kwiecien

Ślub w święta – świetny pomysł czy koszmar organizacyjny?

marzec

Przypinki ślubne...

luty

Wybór agencji ślubnej / konsultanta ślubnego od a do z

O co warto zapytać fotografa przed podpisaniem umowy?

Wiosenne śluby - wiosenna poligrafia

Notatnik Panny Młodej

Czy przy okazji ślubu warto skorzystać z usług zawodowego fotografa?

styczeń

Nie wiesz jak spędzić wieczór panieński?

2011

grudzień

Zaplanuj rozmieszczenie gości

Śluby świata - Niemcy

listopad

Piłka nożna motywem przewodnim wesela?

Ślubne strony internetowe

Coś zwariowanego dla zwariowanej Pary Młodej - Szalona Budka!

październik

Słodkie bufety

wrzesień

Prezenty dla rodziców

Cygańskie zwyczaje weselne

sierpień

Something borrowed – czyli co pożyczyć na ślub

Pomysły na weselne winietki

Ślub pod chupą

lipiec

Kwiatowe ciasteczka!

Księga gości - dlaczego i czemu nie?

Ślub za granicą

Zapłacimy za Twój ślub!

czerwiec

Figurki na tort weselny

Jak wybrać dobrego barmana?

maj

Zespoły coverowe - sceniczny look...

Gdzie znaleźć dobrego barmana?

Jakie animacje warto przygotować dla dzieci na wesele?

Ślub za granicą - za i przeciw

Oryginalne zaręczyny – pomysłów kilka część pierwsza

kwiecien

Wesele polskie vs wesele angielskie

Odjazdowe pomysły na sesję ślubną

Jak wybrać dj-a?

A czemu nie garden party?

Ślub poza murami USC – szykują się zmiany

Czy warto zatrudnić barmana na wesele?

Jak wygląda pokaz tandemowy?

Zespół weselny – z samplami czy bez?

O zespołach cz. II – zespoły tematyczne

Zanim zdecydujemy się na barmana….

marzec

Ślubny concierge

Zespół zespołowi nierówny – jak wybrać najlepszy?

Ślubny savoir-vivre

Urban wedding – między tradycją a nowoczesnością

Jak zorganizować ślub w plenerze? Teoria i praktyka

luty

Ślub humanistyczny i religijny

Konsultant ślubny po polsku

Wesele z barmanem?

Jaką ilość alkoholu należy zamówić na wesele?

Ile gram ciasta i tortu zamówić na wesele?

Kurs II - Ślubne zaproszenia krok po kroku

styczeń

Atrakcje na weselu – oby nie za dużo

Organizacja wesela w plenerze w praktyce

Księga gości - fajny pomysł uwiecznienia najważniejszego dnia w naszym życiu


WYDARZENIA [ROZWIŃ ]
2013

grudzień

Sklep Jubilerski SEZAM zapraszamy Nowożeńców 2013 do udziału w KONKURSIE

listopad

Jest już w Gdyni Autorski Wzorcowy Salon Mody KONASZEWSKI…

ONA & ON - Targi Ślubne Lublin

VII Pomorska Gala Ślubna

październik

Totalna wyprzedaż - jednodniowa akcja Salonu Bellissima z Wrocławia

czerwiec

Ponad 50 projektantów mody czeka na Ciebie z mega zniżkami nawet do 70% off

maj

Bezpłatne spersonalizowane próbki zaproszeń ślubnych od Sendmoments Polska

Soplica zasponsoruje Twoje wesele

Zaproszenie na Premierę Kolekcji 2014 Giovanna Sposa

kwiecien

Piękna czy bestia? Szalone Panny Młode na CBS Reality

Uwaga Nowy Konkurs!!! Wygraj kurs tańca dla Narzeczonych w Studiu Tańca Carmen w Warszawie

WEDDING WEEKEND - Bezpłatne Warsztaty Ślubne dla Młodych Par, Warszawa

Opis wernisażu wystawy zdjęć ze wspólnych realizacji ślubno – weselnych Ślubnej Pracowni Olsztyn i “Dekoruj Kwiatem”

marzec

Dzień Otwarty dla Par Młodych w Folwarku Dajak

Warsztaty dla Narzeczonych, Sosnowiec

Kolekcja ślubna „Wedding 2013” by RINA COSSACK

Wedding Fashion Days 2013

Największe Targi na Mazowszu

luty

Designer Sample Sale “Moda w zasięgu myszy”

Nowy ślubny projekt Agaty Wojtkiewicz

Otwarcie wystawy zdjęć realizacji ślubno – weselnych Ślubnej Pracowni Olsztyn i “Dekoruj Kwiatem”

Weselne dni otwarte w Hotelu Scandic Gdańsk

Jedyne takie Walentynki w restauracji Senso!

Pozwól się zachwycić – kreacje marki Moonlight odwiedzą całą Polskę

styczeń

Agata Wojtkiewicz doradzi pannom młodym podczas Open Wedding Day

Mon Cheri rusza w Polskę – 11 okazji na zapoznanie się z marką

Targi Ślubne Łódź 2013 Online - Prawdziwe targi w elektronicznej wersji

2012

grudzień

Wyjedź w podróż marzeń z La Mariee!

Wieczorowe kreacje Mon Cheri na sylwestra i karnawał w outletowej cenie

La Mariee - największy salon sukien ślubnych w Warszawie już otwarty

Łódzkie warsztaty „White – wszystko o ślubach” za nami – pora na Warszawę

Zapraszamy na świąteczne Designer Sample Sale w saltandpepper.pl - Moda w zasięgu myszy

Otwarcie największego salonu ślubnego w Stolicy

Sylwester z Agentem 007 - Instytut Glamour

listopad

Ślubny weekend specjalnie dla Narzeczonych - Polska Gala Ślubna

Panny Młode dmuchają - After Wedding Party

Od soboty salon sukien ślubnych La Mariee także w Łodzi

Agata Wojtkiewicz zaprasza na trzecią edycję warsztatów „White – wszystko o ślubach”

Z ziemi włoskiej do polskiej... Alta Moda Sposa Italia wkracza na polski rynek mody ślubnej.

Andrzejki w stylu ZUMBA - Instytut Glamour

IX edycja Wielkiej Poznańskiej Gali Ślubnej

Powstaje największy salon ślubny Warszawy

Zaproszenie na VI Pomorską Galę Ślubną

październik

Premiera Kolekcji Annais Bridal

PSKŚ do października przyjmuje nowych członków

Uwaga Konkurs! Wygraj aparat Polaroid!

Totalna wyprzedaż - coroczna akcja w salonie Bellissima

MEGA Targi Ślubne TORWAR 2012

wrzesień

Polska premiera kolekcji Mon Cheri 2013 w Białymstoku!

I Mazurska Gala Ślubna

Designer Sample Sale w saltandpepper.pl “Moda w zasięgu myszy”

Ślubny wrześniowy weekend w MT Polska

sierpień

KONKURS - Wykonaj własny pierścionek zaręczynowy i wygraj złoty z brylantem

Ekscytujący konkurs Mon Cheri Polska. Do wygrania dowolna suknia ślubna!

lipiec

6 lipca - Światowy Dzień Pocałunku

KUZYNI - 20 podwójnych zaproszeń na przedpremierowy pokaz filmu!

czerwiec

Do wygrania 3 wizyty w Instytucie Piękna Dolce Vita w Gdyni

Colin i Justin: ślubni agenci!

maj

Romantycznie i koronkowo - jest zapowiedź kolekcji ślubnej na sezon 2013 od Mon Cheri

Szaleństwo weselnych tortów - słodka seria od maja w KUCHNI+

kwiecien

Gala Ślubna w Poznaniu - relacja i podziekowania

Trunk Show w Domu Mody Ślubnej Ksymena, 13-14 kwietnia

luty

Gala Ślubna – Największe Ślubne Show w Wielkopolsce – 4 marca Poznań Hala Arena

Chcesz zostać Konsultantem Ślubnym?

Wygraj obrączki za 1 zł!

Gala Ślubna – Leszno 5.02.2012

styczeń

Prezentujemy Affinity - Suknie Ślubne na rok 2012

Polska Gala Ślubna - 14-15 stycznia 2012 - Pałac Kultury i Nauki w Warszawie


WASZE ŚLUBY [ROZWIŃ ]
PRASA [ROZWIŃ ]
PODRÓŻ POŚLUBNA [ROZWIŃ ]
ZDROWIE I URODA [ROZWIŃ ]
2010

czerwiec

Pierwsze 12 tygodni ciąży

maj

Jak się przygotować do zajścia w ciążę?

kwiecien

Zostań Testerką i otrzymaj Bieliznę Wyszczuplającą w prezencie!

Kolekcja sukien ślubnych Sposarsi

marzec

Suknie Ślubne z Kolekcji Simple od Annais Bridal by Anna Ismenska

Suknie Ślubne z Kolekcji Modern od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. 2

Suknie Ślubne z Kolekcji Romance od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. 1

Suknie Ślubne z Kolekcji Romance od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. II

Suknie Ślubne z Kolekcji Romance od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. 3

Suknie Ślubne z Kolekcji Modern od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. I

Suknie Ślubne z kolekcji Bridal od Verise Bridal

Suknie Wieczorowe od Verise Collection

Suknie dla Matki Panny Młodej

Suknie Ślubne z kolekcji Pret a Porter od Fabio Gritti

Suknie Ślubne z Kolekcji Fabio Gritti od Fabio Gritti

Suknie Ślubne z Kolekcji Gritti Couture od Fabio Gritti

Suknie Ślubne z Kolekcji Fabia od Fabio Gritti

Suknie ślubne z kolekcji Veromia 2010

Suknie Ślubne z Kolekcji OreaSposa 2010 od Susan Blanche

Suknie Ślubne z Kolekcji Cosmobella 2010 od Susan Blanche

Suknie Ślubne z Kolekcji Demetrios 2010 od Susan Blanche

Suknie Ślubne z Kolekcji 2010 od Happy Day

luty

W co się ubrać, aby wyglądać szczuplej? Porady dla świadkowej i gości weselnych

Kolekcja Sukien Ślubnych Cosmobella 2009 od Susan Blanche

Suknie Ślubne z Kolekcji 2009 od Happy Day

Nail Growth Miracle od Sally Hansen

styczeń

Kiedy najlepiej zajść w ciążę?

Podkład rozświetlająco-antystresowy od Avon

Pomadka Lipfinity od Max Factor

Scrub Optimals Radiance Energy - piling w pudrze od Oriflame

UNIFIANCE Podkład Matujący od La Roche Posay

Kolekcja Suknie wieczorowe Demetrios

Jak zakryć opryszczkę?

Suknie Ślubne z Kolekcji Demetrios 2009 od Susan Blanche

Psychologia związku


O mnie

Konsultant Ślubny Agnieszka Kudela

Agnieszka Kudela

Od kiedy tylko pamiętam miłość i śluby są moją pasją, którą dzisiaj chciałabym się z Wami podzielić. POZNAJ MNIE

Eksperci

Facebook

Instagram

Newsletter

Bądź na bieżąco:

Polityka prywatności

Ankieta


Po jak długim czasie trwania Waszego związku planujecie się pobrać?

ślub i wesele
atrakcje weselne
archiwum ankiet  

Wszystkie grafiki, zdjęcia i teksty podlegają ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim. Używanie ich w jakikolwiek sposób bez uprzedniego, pisemnego zezwolenia jest zabronione i może spowodować pociągnięcie do odpowiedzialności cywilnej i karnej.

Follow on BloglovinBloglovin icon Facebook icon Google+ icon