Nazwisko: swoje, podwójne czy małżonka?

Nazwisko: swoje, podwójne czy małżonka?

Zgodnie z tradycją, każda młoda żona powinna przejąć nazwisko swojego męża. Tyle tradycja. A jak sprawa ?nazwiska po ślubie? wygląda współcześnie?

Jakby panna młoda miała mało dylematów związanych ze ślubem i organizacją wesela, to w dzisiejszych czasach dochodzi jej kolejny kłopot ? co z nazwiskiem? Zostać przy własnym? Dodać do swojego nazwisko małżonka, a może machnąć ręką na wszystko i (zgodnie z tradycją) przejąć nazwisko męża? Rozważmy poszczególne opcje i spróbujmy znaleźć wady i zalety każdego rozwiązania omawianego dylematu. Ale najpierw ? sprawdźmy kiedy właściwie kluczową decyzję trzeba podjąć.

Czas dokonać wyboru

No właśnie, kiedy właściwie musimy ostatecznie postanowić, jakie nazwisko będziemy nosiły po ślubie? Dylemat ten musimy rozwiązać przed wypełnieniem druków w Urzędzie Stanu Cywilnego. To właśnie podpisywanie owych formularzy kojarzy się niektórym pannom młodym z czymś na kształt podpisywania cyrografu. Zrzekanie się własnego nazwiska, noszonego przez dwadzieścia czy trzydzieści lat, może wywoływać mieszane uczucia. Zresztą na drukach z USC decydujemy nie tylko o nazwisku własnym, ale także tym, jakie nosić będą nasze dzieci. Zdecydowanie warto zatem odpowiednio wcześniej przemyśleć sprawę, podyskutować z przyszłym małżonkiem i do urzędu wybrać się z jasnym postanowieniem, co robić. A że opcji do wyboru (jak już zostało wspomniane) mamy kilka, rzeczywiście jest nad czym rozmyślać.

Czy warto zostać przy własnym?

Coraz więcej kobiet decyduje się na pozostawienie własnego nazwiska po ślubie. Skąd taki pomysł? Wyjaśnienie jest dość proste. Wiele kobiet wychodzi za mąż już po studiach ? ich nazwisko widnieje na dyplomach, czasem także na rozmaitych pracach naukowych. Posługiwały się nim pisząc artykuły, książki, opracowania i ich cały dorobek naukowy lub zawodowy związany jest właśnie z ich nazwiskiem. Podobnie dzieje się w przypadku kobiet zajmujących wysokie stanowiska, właścicielek firm, dyrektorek, prezesów zarządu itp. Zmiana nazwiska mogłaby w dużym stopniu utrudnić identyfikację ich dotychczasowych osiągnięć z nimi samymi. W takiej sytuacji dość często postanawiają nie rezygnować ze swojego nazwiska po ślubie.
 
A co z dziećmi? Gdy pójdą do przedszkola czy szkoły, jak im wytłumaczyć, dlaczego mama ma inne nazwisko, a inne tata? I co z ich własnym nazwiskiem? Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest przekazanie dzieciom nazwiska ojca lub połączenie nazwisk obojga rodziców. Wytłumaczenie sytuacji kilkuletniemu dziecku może być trudne, ale przy odrobinie cierpliwości na pewno się uda ? można zawsze spróbować wytłumaczyć swojej pociesze, że z nazwiskami w naszym domu jest trochę tak, jak z imionami ? każdy ma swoje i jest to naturalne.

Kiedy połączyć nazwiska?
 
Łączenie nazwiska własnego z nazwiskiem męża również jest popularne i postanowienie takie często podejmują kobiety będące w podobnych sytuacjach, jak te opisane wcześniej (np. prowadzące własną firmę, lekarki - specjalistki w swojej dziedzinie itp.). Na taki krok decyduje się zresztą również coraz więcej osób publicznych. O ile kiedyś tzw. gwiazdy raczej decydowały się na pozostanie przy własnym nazwisku, o tyle od pewnego czasu tendencja ta jest przełamywana (jako przykład niech posłuży choćby Courteney Cox-Arquette, czyli Monika z ?Przyjaciół?).
 
Często jednak, choć chęci są, codzienność nie pozwala na połączenie nazwisk. Dzieje się tak wówczas, gdy i jedno i drugie jest zbyt... długie. Podpisywanie się na formularzach i drukach  może się wówczas zmienić w koszmar (zwłaszcza, że nie na wszystkich przewidziano odpowiednią ilość miejsca), a i samo przedstawianie się, również może przychodzić z pewnym trudem. W takich wypadkach lepiej wybrać opcję przejęcia nazwiska małżonka lub pozostania przy swoim.
 
Wróćmy jednak jeszcze na chwilę do opcji łączenia ? okazuje się, że gdy panna młoda zdecyduje się na taki krok, niektórzy panowie młodzi idą w jej ślady i do własnego nazwiska dodają nazwisko małżonki. Trzeba przyznać, że to sympatyczna inicjatywa ze strony panów ? część z nich, jak widać, zaczyna przełamywać stereotypy. A skoro już przy stereotypach jesteśmy...

Nazwisko po mężu

To zdecydowanie wciąż najczęściej wybierany wariant. Trochę ze względu na tradycję, a trochę z uwagi na jakiś dziwny instynkt tkwiący w wielu mężczyznach, dla których niemal sprawą honorową jest przekazanie małżonce własnego nazwiska. O żadnym innym rozwiązaniu nie chcą słyszeć i czasem nawet obrażają się na subtelną sugestię, rozpoczynającą się od niewinnych słów ?A może...?. Wiele panien młodych woli zatem machnąć ręką i nie wywoływać awantur, wzdychając tylko melancholijnie podczas podpisywania stosownych druków w USC. 

Jednak nie należy zapominać, że dla wielu kobiet (o ile nie dla większości) zmiana nazwiska na to, noszone przez męża, to prawdziwa przyjemność i coś na kształt symbolu. Wspólne nazwisko kojarzy im się z dodatkowym wzmocnieniem i scementowaniem związku.

Czwarta możliwość..?

A owszem, jest jeszcze jedna opcja związana z zamieszaniem wokół formalności dotyczących nazwiska. Otóż rzadko (ale jednak) zdarzają się sytuacje, w których swoje nazwisko zmienia... mężczyzna. Na takie rozwiązanie decydują się głównie pary, w których pan młody swoim nazwiskiem (mówiąc delikatnie) nie lubi się chwalić ? jest ono śmieszne, czy wręcz odstręczające. W takich sytuacjach możliwość pozbycia się owego ?brzemienia? i zamienienie go na neutralne lub wręcz miło brzmiące nazwisko przyszłej małżonki, staje się czymś na kształt wybawienia. Zamiast składania wniosków i podań o zmianę nazwiska z uwagi na fakt, iż obecne jest mało atrakcyjne, można pozbyć się problemu przy okazji wstępowania w związek małżeński.

Jak mądrze wybrać...

Jeśli targają nami wątpliwości związane z tym, jakie nazwisko wybrać, dajmy sobie kilka dni na spokojne przeanalizowanie problemu. Nie odwlekajmy decyzji do chwili wizyty w USC, zajmijmy się tą kwestią odpowiednio wcześniej. Sprawę nazwiska trzeba też skonsultować z przyszłym mężem ? nawet jeśli przewidujemy, że zareaguje awanturą lub tzw. fochem. Jak to się mówi: ?nie ma przebacz? ? podejmowania wspólnych decyzji i kompromisów wypada uczyć się już przed ślubem, ponieważ wspólne życie to przede wszystkim właśnie partnerskie rozwiązywanie problemów.

Pamiętajmy też o jeszcze jednym. Nazwisko jest nierozerwalnie związane z nami samymi, identyfikuje nas i dokumentuje nasze osiągnięcia. Będziemy je nosić do końca życia - nie podejmujmy zatem decyzji zbyt pochopnie, by później jej nie żałować.

Następny artykułArchiwum


MOTYW PRZEWODNI ŚLUBU I WESELA [ROZWIŃ ]

MIEJSCE NA WESELE [ROZWIŃ ]
DEKORACJE ŚLUBNE I KWIATY [ROZWIŃ ]

UPOMINKI DLA GOŚCI WESELNYCH [ROZWIŃ ]
SUKNIE ŚLUBNE I DODATKI [ROZWIŃ ]

OBRĄCZKI I BIŻUTERIA ŚLUBNA [ROZWIŃ ]

ZAPYTAJ KONSULTANTA ŚLUBNEGO [ROZWIŃ ]
CIEKAWY POMYSŁ NA... [ROZWIŃ ]
DZIECI NA WESELU [ROZWIŃ ]
ZAPROSZENIA ŚLUBNE I PAPETERIA [ROZWIŃ ]
ŚLUB I WESELE W PLENERZE [ROZWIŃ ]
ŚLUB W TEORII [ROZWIŃ ]
SESJA ŚLUBNA I FILM ŚLUBNY [ROZWIŃ ]
ŚLUBNE FORMALNOŚCI [ROZWIŃ ]
ATRAKCJE WESELNE [ROZWIŃ ]
MUZYKA NA ŚLUBIE I WESELU [ROZWIŃ ]
TORT WESELNY I INNE SŁODKOŚCI [ROZWIŃ ]
PREZENTY ŚLUBNE [ROZWIŃ ]
GARNITURY I INNE [ROZWIŃ ]
ALKOHOLE WESELNE [ROZWIŃ ]
INNE [ROZWIŃ ]
DIY [ROZWIŃ ]
ŚLUB I WESELE [ROZWIŃ ]
2012

grudzień

Trendy innowacyjne 2013 w zaproszeniach ślubnych

Wesele nad morzem – romantycznie w Dworku SPA Osada Wędrowca

Najnowsze trendy na wieczory panieńskie

Smoking – klasyka i ekstrawagancja

listopad

Wesele w zimie - dlaczego warto?

październik

Jak wybrać suknię ślubną? Czyli Agata wychodzi za mąż.

Coraz częściej Młode Pary natrafiają na dylemat...

Pierwszy Taniec - Tysiące białych motyli

Kim jest barista na weselu i jaka jest jego rola?

wrzesień

Na ślub zapraszamy tylko indywidualnie

Najlepsza, oryginalna lista prezentów ślubnych w sklepach Camptoir de Famille

sierpień

Konfetti, czyli wystrzałowa atrakcja na weselu

Kawowy motyw ślubny

Fotografia ślubna. Z czego wynika cena? cz.4

Fotografia ślubna. Z czego wynika cena? cz.3

Fotografia ślubna. Z czego wynika cena? cz.2

Fotografia ślubna. Z czego wynika cena? cz.1

Wyjątkowe prezenty dla nowożeńców

Podziękowania ślubne dla rodziców

Artystyczna fotografia ślubna - Jeff Kent Jose Villa - Wydawnictwo Galaktyka

czerwiec

Podziękowania dla rodziców

Ślubne stylizacje: Malowana Panna Młoda

maj

Ślub w Euro?

Ślubne dodatki, a ślubny bukiet

Na czym polega współpraca z fotografem w dniu ślubu?

kwiecien

Ślub w święta – świetny pomysł czy koszmar organizacyjny?

marzec

Przypinki ślubne...

luty

Wybór agencji ślubnej / konsultanta ślubnego od a do z

O co warto zapytać fotografa przed podpisaniem umowy?

Wiosenne śluby - wiosenna poligrafia

Notatnik Panny Młodej

Czy przy okazji ślubu warto skorzystać z usług zawodowego fotografa?

styczeń

Nie wiesz jak spędzić wieczór panieński?

2011

grudzień

Zaplanuj rozmieszczenie gości

Śluby świata - Niemcy

listopad

Piłka nożna motywem przewodnim wesela?

Ślubne strony internetowe

Coś zwariowanego dla zwariowanej Pary Młodej - Szalona Budka!

październik

Słodkie bufety

wrzesień

Prezenty dla rodziców

Cygańskie zwyczaje weselne

sierpień

Something borrowed – czyli co pożyczyć na ślub

Pomysły na weselne winietki

Ślub pod chupą

lipiec

Kwiatowe ciasteczka!

Księga gości - dlaczego i czemu nie?

Ślub za granicą

Zapłacimy za Twój ślub!

czerwiec

Figurki na tort weselny

Jak wybrać dobrego barmana?

maj

Zespoły coverowe - sceniczny look...

Gdzie znaleźć dobrego barmana?

Jakie animacje warto przygotować dla dzieci na wesele?

Ślub za granicą - za i przeciw

Oryginalne zaręczyny – pomysłów kilka część pierwsza

kwiecien

Wesele polskie vs wesele angielskie

Odjazdowe pomysły na sesję ślubną

Jak wybrać dj-a?

A czemu nie garden party?

Ślub poza murami USC – szykują się zmiany

Czy warto zatrudnić barmana na wesele?

Jak wygląda pokaz tandemowy?

Zespół weselny – z samplami czy bez?

O zespołach cz. II – zespoły tematyczne

Zanim zdecydujemy się na barmana….

marzec

Ślubny concierge

Zespół zespołowi nierówny – jak wybrać najlepszy?

Ślubny savoir-vivre

Urban wedding – między tradycją a nowoczesnością

Jak zorganizować ślub w plenerze? Teoria i praktyka

luty

Ślub humanistyczny i religijny

Konsultant ślubny po polsku

Wesele z barmanem?

Jaką ilość alkoholu należy zamówić na wesele?

Ile gram ciasta i tortu zamówić na wesele?

Kurs II - Ślubne zaproszenia krok po kroku

styczeń

Atrakcje na weselu – oby nie za dużo

Organizacja wesela w plenerze w praktyce

Księga gości - fajny pomysł uwiecznienia najważniejszego dnia w naszym życiu


WYDARZENIA [ROZWIŃ ]
2013

grudzień

Sklep Jubilerski SEZAM zapraszamy Nowożeńców 2013 do udziału w KONKURSIE

listopad

Jest już w Gdyni Autorski Wzorcowy Salon Mody KONASZEWSKI…

ONA & ON - Targi Ślubne Lublin

VII Pomorska Gala Ślubna

październik

Totalna wyprzedaż - jednodniowa akcja Salonu Bellissima z Wrocławia

czerwiec

Ponad 50 projektantów mody czeka na Ciebie z mega zniżkami nawet do 70% off

maj

Bezpłatne spersonalizowane próbki zaproszeń ślubnych od Sendmoments Polska

Soplica zasponsoruje Twoje wesele

Zaproszenie na Premierę Kolekcji 2014 Giovanna Sposa

kwiecien

Piękna czy bestia? Szalone Panny Młode na CBS Reality

Uwaga Nowy Konkurs!!! Wygraj kurs tańca dla Narzeczonych w Studiu Tańca Carmen w Warszawie

WEDDING WEEKEND - Bezpłatne Warsztaty Ślubne dla Młodych Par, Warszawa

Opis wernisażu wystawy zdjęć ze wspólnych realizacji ślubno – weselnych Ślubnej Pracowni Olsztyn i “Dekoruj Kwiatem”

marzec

Dzień Otwarty dla Par Młodych w Folwarku Dajak

Warsztaty dla Narzeczonych, Sosnowiec

Kolekcja ślubna „Wedding 2013” by RINA COSSACK

Wedding Fashion Days 2013

Największe Targi na Mazowszu

luty

Designer Sample Sale “Moda w zasięgu myszy”

Nowy ślubny projekt Agaty Wojtkiewicz

Otwarcie wystawy zdjęć realizacji ślubno – weselnych Ślubnej Pracowni Olsztyn i “Dekoruj Kwiatem”

Weselne dni otwarte w Hotelu Scandic Gdańsk

Jedyne takie Walentynki w restauracji Senso!

Pozwól się zachwycić – kreacje marki Moonlight odwiedzą całą Polskę

styczeń

Agata Wojtkiewicz doradzi pannom młodym podczas Open Wedding Day

Mon Cheri rusza w Polskę – 11 okazji na zapoznanie się z marką

Targi Ślubne Łódź 2013 Online - Prawdziwe targi w elektronicznej wersji

2012

grudzień

Wyjedź w podróż marzeń z La Mariee!

Wieczorowe kreacje Mon Cheri na sylwestra i karnawał w outletowej cenie

La Mariee - największy salon sukien ślubnych w Warszawie już otwarty

Łódzkie warsztaty „White – wszystko o ślubach” za nami – pora na Warszawę

Zapraszamy na świąteczne Designer Sample Sale w saltandpepper.pl - Moda w zasięgu myszy

Otwarcie największego salonu ślubnego w Stolicy

Sylwester z Agentem 007 - Instytut Glamour

listopad

Ślubny weekend specjalnie dla Narzeczonych - Polska Gala Ślubna

Panny Młode dmuchają - After Wedding Party

Od soboty salon sukien ślubnych La Mariee także w Łodzi

Agata Wojtkiewicz zaprasza na trzecią edycję warsztatów „White – wszystko o ślubach”

Z ziemi włoskiej do polskiej... Alta Moda Sposa Italia wkracza na polski rynek mody ślubnej.

Andrzejki w stylu ZUMBA - Instytut Glamour

IX edycja Wielkiej Poznańskiej Gali Ślubnej

Powstaje największy salon ślubny Warszawy

Zaproszenie na VI Pomorską Galę Ślubną

październik

Premiera Kolekcji Annais Bridal

PSKŚ do października przyjmuje nowych członków

Uwaga Konkurs! Wygraj aparat Polaroid!

Totalna wyprzedaż - coroczna akcja w salonie Bellissima

MEGA Targi Ślubne TORWAR 2012

wrzesień

Polska premiera kolekcji Mon Cheri 2013 w Białymstoku!

I Mazurska Gala Ślubna

Designer Sample Sale w saltandpepper.pl “Moda w zasięgu myszy”

Ślubny wrześniowy weekend w MT Polska

sierpień

KONKURS - Wykonaj własny pierścionek zaręczynowy i wygraj złoty z brylantem

Ekscytujący konkurs Mon Cheri Polska. Do wygrania dowolna suknia ślubna!

lipiec

6 lipca - Światowy Dzień Pocałunku

KUZYNI - 20 podwójnych zaproszeń na przedpremierowy pokaz filmu!

czerwiec

Do wygrania 3 wizyty w Instytucie Piękna Dolce Vita w Gdyni

Colin i Justin: ślubni agenci!

maj

Romantycznie i koronkowo - jest zapowiedź kolekcji ślubnej na sezon 2013 od Mon Cheri

Szaleństwo weselnych tortów - słodka seria od maja w KUCHNI+

kwiecien

Gala Ślubna w Poznaniu - relacja i podziekowania

Trunk Show w Domu Mody Ślubnej Ksymena, 13-14 kwietnia

luty

Gala Ślubna – Największe Ślubne Show w Wielkopolsce – 4 marca Poznań Hala Arena

Chcesz zostać Konsultantem Ślubnym?

Wygraj obrączki za 1 zł!

Gala Ślubna – Leszno 5.02.2012

styczeń

Prezentujemy Affinity - Suknie Ślubne na rok 2012

Polska Gala Ślubna - 14-15 stycznia 2012 - Pałac Kultury i Nauki w Warszawie


WASZE ŚLUBY [ROZWIŃ ]
PRASA [ROZWIŃ ]
PODRÓŻ POŚLUBNA [ROZWIŃ ]
ZDROWIE I URODA [ROZWIŃ ]
2010

czerwiec

Pierwsze 12 tygodni ciąży

maj

Jak się przygotować do zajścia w ciążę?

kwiecien

Zostań Testerką i otrzymaj Bieliznę Wyszczuplającą w prezencie!

Kolekcja sukien ślubnych Sposarsi

marzec

Suknie Ślubne z Kolekcji Simple od Annais Bridal by Anna Ismenska

Suknie Ślubne z Kolekcji Modern od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. 2

Suknie Ślubne z Kolekcji Romance od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. 1

Suknie Ślubne z Kolekcji Romance od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. II

Suknie Ślubne z Kolekcji Romance od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. 3

Suknie Ślubne z Kolekcji Modern od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. I

Suknie Ślubne z kolekcji Bridal od Verise Bridal

Suknie Wieczorowe od Verise Collection

Suknie dla Matki Panny Młodej

Suknie Ślubne z kolekcji Pret a Porter od Fabio Gritti

Suknie Ślubne z Kolekcji Fabio Gritti od Fabio Gritti

Suknie Ślubne z Kolekcji Gritti Couture od Fabio Gritti

Suknie Ślubne z Kolekcji Fabia od Fabio Gritti

Suknie ślubne z kolekcji Veromia 2010

Suknie Ślubne z Kolekcji OreaSposa 2010 od Susan Blanche

Suknie Ślubne z Kolekcji Cosmobella 2010 od Susan Blanche

Suknie Ślubne z Kolekcji Demetrios 2010 od Susan Blanche

Suknie Ślubne z Kolekcji 2010 od Happy Day

luty

W co się ubrać, aby wyglądać szczuplej? Porady dla świadkowej i gości weselnych

Kolekcja Sukien Ślubnych Cosmobella 2009 od Susan Blanche

Suknie Ślubne z Kolekcji 2009 od Happy Day

Nail Growth Miracle od Sally Hansen

styczeń

Kiedy najlepiej zajść w ciążę?

Podkład rozświetlająco-antystresowy od Avon

Pomadka Lipfinity od Max Factor

Scrub Optimals Radiance Energy - piling w pudrze od Oriflame

UNIFIANCE Podkład Matujący od La Roche Posay

Kolekcja Suknie wieczorowe Demetrios

Jak zakryć opryszczkę?

Suknie Ślubne z Kolekcji Demetrios 2009 od Susan Blanche

Psychologia związku


O mnie

Konsultant Ślubny Agnieszka Kudela

Agnieszka Kudela

Od kiedy tylko pamiętam miłość i śluby są moją pasją, którą dzisiaj chciałabym się z Wami podzielić. POZNAJ MNIE

Eksperci

Facebook

Instagram

Newsletter

Bądź na bieżąco:

Polityka prywatności

Ankieta


Po jak długim czasie trwania Waszego związku planujecie się pobrać?

ślub i wesele
atrakcje weselne
archiwum ankiet  

Wszystkie grafiki, zdjęcia i teksty podlegają ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim. Używanie ich w jakikolwiek sposób bez uprzedniego, pisemnego zezwolenia jest zabronione i może spowodować pociągnięcie do odpowiedzialności cywilnej i karnej.

Follow on BloglovinBloglovin icon Facebook icon Google+ icon