Obowiązki świadków na ślubie

Obowiązki świadków na ślubie

Bycie świadkiem na ślubie to niewątpliwie zaszczyt. O pełnienie tej funkcji prosi się zwykle osoby bliskie, darzone zaufaniem. Warto zatem wiedzieć na czym dokładnie polegają obowiązki świadka i świadkowej.

Z punktu widzenia Młodej Pary istotne jest, by na świadków wybrać nie tylko te osoby, które darzy się sympatią, ale na których można także w pełni polegać. Mogą to być najbliżsi przyjaciele, krewni lub osoby, które w jakiś sposób wpłynęły na fakt, że stajecie na ślubnym kobiercu ? na przykład poznały Was ze sobą. Wyboru świadków warto dokonać niedługo po zaręczynach ? tak, by w pełni mogli oni uczestniczyć w przygotowaniach do ślubu i by już od samego początku byli niejako zaangażowani w Wasze ślubne sprawy.

Najważniejsze obowiązki obojga świadków

Świadkowie powinni przede wszystkim poważnie potraktować swoje zadanie. Ich obowiązki nie ograniczają się bowiem do obecności w kościele lub urzędzie w dniu uroczystości. Powinni zaangażować się w przygotowania, wykazywać inicjatywę i proponować Młodym różne rozwiązania. Dobrze jest, gdy wraz z narzeczonymi rozważają w jakiej kolejności należy zająć się różnymi sprawami i towarzyszą im zawsze wtedy, gdy tylko zostaną o to poproszeni.
    
Świadkowie powinni pamiętać, że narzeczeni od chwili zaręczyn żyją w trochę innym świecie. Często działają pod wpływem emocji, a w dniu ślubu emocje te sięgają zenitu. Świadkowie nie tylko mają obowiązek wyciszania tych emocji i łagodzenia zdenerwowania, ale także faktycznego zadbania o to, by Młoda Para o niczym nie zapomniała i by wszystkie sprawy ślubne były dopięte na ostatni guzik.
    
Coraz częściej świadkowie przyjmują także na siebie obowiązek czuwania nad tzw. listą prezentów, której tworzenie cieszy się w Polsce od kilku lat dużą popularnością. Powinni oni pomóc Młodym przy tworzeniu listy najbardziej pożądanych przez nich podarunków, a w dalszej kolejności konsultować się co do owych upominków z zaproszonymi gośćmi (również z pomocą rodziców Młodej Pary). Dobra organizacja i czuwanie nad listą, bieżące wykreślanie kolejnych pozycji i informowanie gości o tym, jakie jeszcze przedmioty upragnione przez Młodych dobrze byłoby kupić, z pewnością ułatwi sprawne przeprowadzenie tej części przygotowań. Przy sprawnej organizacji ze strony świadków ryzyko przekazania Młodej Parze kilku identycznych prezentów, zmniejszy się do minimum.
    
Warto również wspomnieć o kwestiach typowo formalnych - świadkowie zobowiązani są do złożenia swoich podpisów na akcie ślubu. W przypadku ślubu konkordatowego, podpis taki składa się na kilka dni przed ślubem lub tuż przed samą uroczystością (należy pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu osobistego, będzie on niezbędny do potwierdzenia danych widniejących na akcie ślubu).
    
Bezpośrednio po ceremonii zaślubin, świadkowie wraz z Młodymi wychodzą przed kościół lub urząd i stają po obu stronach pary (świadek przy Panu Młodym, świadkowa przy Pannie Młodej). Odbierają od gości kwiaty i koperty i zajmują się wszystkim, co niepotrzebnie mogłoby zaabsorbować świeżo upieczonych małżonków.

Obowiązki świadka


Rola świadka kojarzy się zwykle panom z organizowaniem wieczoru kawalerskiego. Jeśli Pan Młody zgłosi zapotrzebowanie na tego typu imprezę, to oczywiście obowiązkiem świadka jest jej zorganizowanie. Niemniej jednak na tym jego rola się ani nie zaczyna, ani nie kończy.
    
Skoro jednak tak wielu panom osoba świadka kojarzy się jednoznacznie z wieczorem kawalerskim, warto wspomnieć o nim szerzej. Najczęściej impreza taka odbywa się na tydzień przed zaplanowanym ślubem, jej organizację należy jednak rozpocząć znacznie wcześniej. Jeśli wieczór kawalerski ma się odbyć w mieszkaniu świadka lub Pana Młodego (względnie innym miejscu, które nie wymaga wcześniejszej rezerwacji), zadbać należy o gości, muzykę i oczywiście odpowiedni poczęstunek. Jeśli impreza ma się odbyć ?na mieście?, warto odpowiednio wcześniej  zarezerwować lokal lub jego część ? tak, by bawiący się panowie mieli pełną swobodę. Przede wszystkim jednak świadek powinien mieć na uwadze, że wieczór kawalerski organizowany jest dla Pana Młodego, a nie jego znajomych (a o tym dość często w ferworze przygotowań i atrakcji świadkowie zdają się zapominać). Należy więc wcześniej zorientować się w oczekiwaniach przyjaciela ? tak, by ostateczny efekt to jemu najbardziej przypadł do gustu.
    
Czas oderwać się jednak od strony czysto rozrywkowej i przejść do najpoważniejszych zobowiązań, jakie przyjmuje na siebie świadek.
    
Powinien on przede wszystkim czuwać przy Panu Młodym. Przyjęło się, że to właśnie on w dniu ślubu zobowiązany jest przybyć po Pana Młodego i razem z nim wyruszyć po jego narzeczoną, to także on podczas ceremonii wręcza obrączki. Odbiera je przed ceremonią (a najlepiej, by zrobił to jeszcze przed wyjściem z domu Pana Młodego) i od chwili, w której spoczną w jego kieszeni przejmuje nad nimi całkowitą pieczę.
    
Przekazanie obrączek w trakcie uroczystości, odbywa się na wyraźne polecenie księdza (w przypadku ślubu kościelnego lub konkordatowego), więc zorientowanie się ?kiedy i komu? nie stanowi problemu - obrączki przekazuje się duchownemu udzielającemu ślubu. W przypadku ślubu cywilnego, polecenie takie wydaje urzędnik. Zdarza się też, że świadek przekazuje obrączki bezpośrednio Młodej Parze (w razie wątpliwości zawsze można zwrócić się wcześniej do osoby udzielającej ślubu i poprosić o udzielenie odpowiedzi na dręczące pytania ? dzięki temu w czasie ceremonii trema świadka na pewno będzie znacznie mniejsza).
    
Mile widziane jest wzniesienie przez świadka pierwszego toastu na weselu i wygłoszenie krótkiego przemówienia. Opracować je warto wcześniej i skonsultować przynajmniej z kilkoma osobami, przede wszystkim ze świadkową. Ważne jest, by było ono dla Młodej Pary elementem zaskoczenia, ale niemniej istotne, by w jego treści nie znalazła się żadna ?gafa?. Dlatego najbezpieczniej jest przygotować je i przekazać kilku recenzentom, którzy naniosą korekty i przekażą swoje uwagi. Należy też pamiętać o tym, by toast nie był zbyt długi (wznoszenie go nie jest okazją do wspominania kolei losów Młodej Pary), może bowiem zwyczajnie zanudzić zgromadzonych gości. Koniecznie natomiast należy złożyć życzenia Młodym i w kilku słowach zwrócić się do ich rodziców.
    
Strój świadka w dniu ślubu powinien być nienaganny. Eleganckie buty i garnitur, krawat ? to konieczność. Swoim wyglądem świadek potwierdza wzniosłość i uroczystość ceremonii zaślubin.

Obowiązki świadkowej

Rola kobiety-świadka różni się nieco od roli świadka-mężczyzny. W jeszcze mniejszym stopniu koncentruje się ona na formalnościach związanych ze ślubem ? jej głównym zadaniem jest wspieranie Panny Młodej, której emocje dają znać o sobie zwykle wcześniej niż w przypadku Pana Młodego.
    
Niewątpliwie jest miło, gdy świadkowa pomaga w wyborze sukni ślubnej i dodatków. Obiektywne spojrzenie i ocena są bowiem bardzo cenne, tak samo jak wszelkie uwagi lub korekty ? oczywiście wygłoszone w sposób subtelny i dyplomatyczny. Krytyczną uwagę zawsze łatwiej usłyszeć od osoby bliskiej, a taką niewątpliwie jest przecież świadkowa.
    
Jeśli Panna Młoda ma ochotę na wieczór panieński, to świadkowa odpowiada za jego zorganizowanie. Powinna zadbać o to, by na zabawie zjawiły się najbliższe znajome Panny Młodej i by impreza trafiła w gust ?gwiazdy wieczoru? (świadkowa najlepiej powinna wiedzieć, czy jej przyjaciółka lubi huczne zabawy, czy też jest zwolenniczką przyjęć kameralnych).
    
W dniu ślubu rola świadkowej skupia się przede wszystkim na dopilnowaniu, by Panna Młoda czuła się uspokojona w kwestiach dotyczących spraw organizacyjnych. Przyjęło się także, że to świadkowa wpina we włosy Panny Młodej welon - dobrze więc, by pojawiła się ona w domu przyszłej mężatki odpowiednio wcześniej.
    
Strój świadkowej powinien być oczywiście elegancki, absolutnie jednak nie może przyćmić stroju Panny Młodej. Wykluczona jest także kreacja w kolorze sukni ślubnej. Najlepszym rozwiązaniem będzie założenie jasnego, eleganckiego kompletu. Jeśli bezpośrednio po ślubie goście udają się na wesele, świadkowa może pozwolić sobie na bardziej efektowną kreację, wciąż jednak powinna pamiętać, że w tym dniu nie ma prawa przyćmić Panny Młodej.
    
Ważnym elementem dopełniającym całość stroju, jest także wiązanka i o tym nie należy zapominać. Świadkowa powinna mieć wiązankę komponującą się z jej strojem, mniejszą jednak od wiązanki Panny Młodej.
 

Następny artykułArchiwum


MOTYW PRZEWODNI ŚLUBU I WESELA [ROZWIŃ ]

MIEJSCE NA WESELE [ROZWIŃ ]
DEKORACJE ŚLUBNE I KWIATY [ROZWIŃ ]

UPOMINKI DLA GOŚCI WESELNYCH [ROZWIŃ ]
SUKNIE ŚLUBNE I DODATKI [ROZWIŃ ]

OBRĄCZKI I BIŻUTERIA ŚLUBNA [ROZWIŃ ]

ZAPYTAJ KONSULTANTA ŚLUBNEGO [ROZWIŃ ]
CIEKAWY POMYSŁ NA... [ROZWIŃ ]
DZIECI NA WESELU [ROZWIŃ ]
ZAPROSZENIA ŚLUBNE I PAPETERIA [ROZWIŃ ]
ŚLUB I WESELE W PLENERZE [ROZWIŃ ]
ŚLUB W TEORII [ROZWIŃ ]
SESJA ŚLUBNA I FILM ŚLUBNY [ROZWIŃ ]
ŚLUBNE FORMALNOŚCI [ROZWIŃ ]
ATRAKCJE WESELNE [ROZWIŃ ]
MUZYKA NA ŚLUBIE I WESELU [ROZWIŃ ]
TORT WESELNY I INNE SŁODKOŚCI [ROZWIŃ ]
PREZENTY ŚLUBNE [ROZWIŃ ]
GARNITURY I INNE [ROZWIŃ ]
ALKOHOLE WESELNE [ROZWIŃ ]
INNE [ROZWIŃ ]
DIY [ROZWIŃ ]
ŚLUB I WESELE [ROZWIŃ ]
2012

grudzień

Trendy innowacyjne 2013 w zaproszeniach ślubnych

Wesele nad morzem – romantycznie w Dworku SPA Osada Wędrowca

Najnowsze trendy na wieczory panieńskie

Smoking – klasyka i ekstrawagancja

listopad

Wesele w zimie - dlaczego warto?

październik

Jak wybrać suknię ślubną? Czyli Agata wychodzi za mąż.

Coraz częściej Młode Pary natrafiają na dylemat...

Pierwszy Taniec - Tysiące białych motyli

Kim jest barista na weselu i jaka jest jego rola?

wrzesień

Na ślub zapraszamy tylko indywidualnie

Najlepsza, oryginalna lista prezentów ślubnych w sklepach Camptoir de Famille

sierpień

Konfetti, czyli wystrzałowa atrakcja na weselu

Kawowy motyw ślubny

Fotografia ślubna. Z czego wynika cena? cz.4

Fotografia ślubna. Z czego wynika cena? cz.3

Fotografia ślubna. Z czego wynika cena? cz.2

Fotografia ślubna. Z czego wynika cena? cz.1

Wyjątkowe prezenty dla nowożeńców

Podziękowania ślubne dla rodziców

Artystyczna fotografia ślubna - Jeff Kent Jose Villa - Wydawnictwo Galaktyka

czerwiec

Podziękowania dla rodziców

Ślubne stylizacje: Malowana Panna Młoda

maj

Ślub w Euro?

Ślubne dodatki, a ślubny bukiet

Na czym polega współpraca z fotografem w dniu ślubu?

kwiecien

Ślub w święta – świetny pomysł czy koszmar organizacyjny?

marzec

Przypinki ślubne...

luty

Wybór agencji ślubnej / konsultanta ślubnego od a do z

O co warto zapytać fotografa przed podpisaniem umowy?

Wiosenne śluby - wiosenna poligrafia

Notatnik Panny Młodej

Czy przy okazji ślubu warto skorzystać z usług zawodowego fotografa?

styczeń

Nie wiesz jak spędzić wieczór panieński?

2011

grudzień

Zaplanuj rozmieszczenie gości

Śluby świata - Niemcy

listopad

Piłka nożna motywem przewodnim wesela?

Ślubne strony internetowe

Coś zwariowanego dla zwariowanej Pary Młodej - Szalona Budka!

październik

Słodkie bufety

wrzesień

Prezenty dla rodziców

Cygańskie zwyczaje weselne

sierpień

Something borrowed – czyli co pożyczyć na ślub

Pomysły na weselne winietki

Ślub pod chupą

lipiec

Kwiatowe ciasteczka!

Księga gości - dlaczego i czemu nie?

Ślub za granicą

Zapłacimy za Twój ślub!

czerwiec

Figurki na tort weselny

Jak wybrać dobrego barmana?

maj

Zespoły coverowe - sceniczny look...

Gdzie znaleźć dobrego barmana?

Jakie animacje warto przygotować dla dzieci na wesele?

Ślub za granicą - za i przeciw

Oryginalne zaręczyny – pomysłów kilka część pierwsza

kwiecien

Wesele polskie vs wesele angielskie

Odjazdowe pomysły na sesję ślubną

Jak wybrać dj-a?

A czemu nie garden party?

Ślub poza murami USC – szykują się zmiany

Czy warto zatrudnić barmana na wesele?

Jak wygląda pokaz tandemowy?

Zespół weselny – z samplami czy bez?

O zespołach cz. II – zespoły tematyczne

Zanim zdecydujemy się na barmana….

marzec

Ślubny concierge

Zespół zespołowi nierówny – jak wybrać najlepszy?

Ślubny savoir-vivre

Urban wedding – między tradycją a nowoczesnością

Jak zorganizować ślub w plenerze? Teoria i praktyka

luty

Ślub humanistyczny i religijny

Konsultant ślubny po polsku

Wesele z barmanem?

Jaką ilość alkoholu należy zamówić na wesele?

Ile gram ciasta i tortu zamówić na wesele?

Kurs II - Ślubne zaproszenia krok po kroku

styczeń

Atrakcje na weselu – oby nie za dużo

Organizacja wesela w plenerze w praktyce

Księga gości - fajny pomysł uwiecznienia najważniejszego dnia w naszym życiu


WYDARZENIA [ROZWIŃ ]
2013

grudzień

Sklep Jubilerski SEZAM zapraszamy Nowożeńców 2013 do udziału w KONKURSIE

listopad

Jest już w Gdyni Autorski Wzorcowy Salon Mody KONASZEWSKI…

ONA & ON - Targi Ślubne Lublin

VII Pomorska Gala Ślubna

październik

Totalna wyprzedaż - jednodniowa akcja Salonu Bellissima z Wrocławia

czerwiec

Ponad 50 projektantów mody czeka na Ciebie z mega zniżkami nawet do 70% off

maj

Bezpłatne spersonalizowane próbki zaproszeń ślubnych od Sendmoments Polska

Soplica zasponsoruje Twoje wesele

Zaproszenie na Premierę Kolekcji 2014 Giovanna Sposa

kwiecien

Piękna czy bestia? Szalone Panny Młode na CBS Reality

Uwaga Nowy Konkurs!!! Wygraj kurs tańca dla Narzeczonych w Studiu Tańca Carmen w Warszawie

WEDDING WEEKEND - Bezpłatne Warsztaty Ślubne dla Młodych Par, Warszawa

Opis wernisażu wystawy zdjęć ze wspólnych realizacji ślubno – weselnych Ślubnej Pracowni Olsztyn i “Dekoruj Kwiatem”

marzec

Dzień Otwarty dla Par Młodych w Folwarku Dajak

Warsztaty dla Narzeczonych, Sosnowiec

Kolekcja ślubna „Wedding 2013” by RINA COSSACK

Wedding Fashion Days 2013

Największe Targi na Mazowszu

luty

Designer Sample Sale “Moda w zasięgu myszy”

Nowy ślubny projekt Agaty Wojtkiewicz

Otwarcie wystawy zdjęć realizacji ślubno – weselnych Ślubnej Pracowni Olsztyn i “Dekoruj Kwiatem”

Weselne dni otwarte w Hotelu Scandic Gdańsk

Jedyne takie Walentynki w restauracji Senso!

Pozwól się zachwycić – kreacje marki Moonlight odwiedzą całą Polskę

styczeń

Agata Wojtkiewicz doradzi pannom młodym podczas Open Wedding Day

Mon Cheri rusza w Polskę – 11 okazji na zapoznanie się z marką

Targi Ślubne Łódź 2013 Online - Prawdziwe targi w elektronicznej wersji

2012

grudzień

Wyjedź w podróż marzeń z La Mariee!

Wieczorowe kreacje Mon Cheri na sylwestra i karnawał w outletowej cenie

La Mariee - największy salon sukien ślubnych w Warszawie już otwarty

Łódzkie warsztaty „White – wszystko o ślubach” za nami – pora na Warszawę

Zapraszamy na świąteczne Designer Sample Sale w saltandpepper.pl - Moda w zasięgu myszy

Otwarcie największego salonu ślubnego w Stolicy

Sylwester z Agentem 007 - Instytut Glamour

listopad

Ślubny weekend specjalnie dla Narzeczonych - Polska Gala Ślubna

Panny Młode dmuchają - After Wedding Party

Od soboty salon sukien ślubnych La Mariee także w Łodzi

Agata Wojtkiewicz zaprasza na trzecią edycję warsztatów „White – wszystko o ślubach”

Z ziemi włoskiej do polskiej... Alta Moda Sposa Italia wkracza na polski rynek mody ślubnej.

Andrzejki w stylu ZUMBA - Instytut Glamour

IX edycja Wielkiej Poznańskiej Gali Ślubnej

Powstaje największy salon ślubny Warszawy

Zaproszenie na VI Pomorską Galę Ślubną

październik

Premiera Kolekcji Annais Bridal

PSKŚ do października przyjmuje nowych członków

Uwaga Konkurs! Wygraj aparat Polaroid!

Totalna wyprzedaż - coroczna akcja w salonie Bellissima

MEGA Targi Ślubne TORWAR 2012

wrzesień

Polska premiera kolekcji Mon Cheri 2013 w Białymstoku!

I Mazurska Gala Ślubna

Designer Sample Sale w saltandpepper.pl “Moda w zasięgu myszy”

Ślubny wrześniowy weekend w MT Polska

sierpień

KONKURS - Wykonaj własny pierścionek zaręczynowy i wygraj złoty z brylantem

Ekscytujący konkurs Mon Cheri Polska. Do wygrania dowolna suknia ślubna!

lipiec

6 lipca - Światowy Dzień Pocałunku

KUZYNI - 20 podwójnych zaproszeń na przedpremierowy pokaz filmu!

czerwiec

Do wygrania 3 wizyty w Instytucie Piękna Dolce Vita w Gdyni

Colin i Justin: ślubni agenci!

maj

Romantycznie i koronkowo - jest zapowiedź kolekcji ślubnej na sezon 2013 od Mon Cheri

Szaleństwo weselnych tortów - słodka seria od maja w KUCHNI+

kwiecien

Gala Ślubna w Poznaniu - relacja i podziekowania

Trunk Show w Domu Mody Ślubnej Ksymena, 13-14 kwietnia

luty

Gala Ślubna – Największe Ślubne Show w Wielkopolsce – 4 marca Poznań Hala Arena

Chcesz zostać Konsultantem Ślubnym?

Wygraj obrączki za 1 zł!

Gala Ślubna – Leszno 5.02.2012

styczeń

Prezentujemy Affinity - Suknie Ślubne na rok 2012

Polska Gala Ślubna - 14-15 stycznia 2012 - Pałac Kultury i Nauki w Warszawie


WASZE ŚLUBY [ROZWIŃ ]
PRASA [ROZWIŃ ]
PODRÓŻ POŚLUBNA [ROZWIŃ ]
ZDROWIE I URODA [ROZWIŃ ]
2010

czerwiec

Pierwsze 12 tygodni ciąży

maj

Jak się przygotować do zajścia w ciążę?

kwiecien

Zostań Testerką i otrzymaj Bieliznę Wyszczuplającą w prezencie!

Kolekcja sukien ślubnych Sposarsi

marzec

Suknie Ślubne z Kolekcji Simple od Annais Bridal by Anna Ismenska

Suknie Ślubne z Kolekcji Modern od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. 2

Suknie Ślubne z Kolekcji Romance od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. 1

Suknie Ślubne z Kolekcji Romance od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. II

Suknie Ślubne z Kolekcji Romance od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. 3

Suknie Ślubne z Kolekcji Modern od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. I

Suknie Ślubne z kolekcji Bridal od Verise Bridal

Suknie Wieczorowe od Verise Collection

Suknie dla Matki Panny Młodej

Suknie Ślubne z kolekcji Pret a Porter od Fabio Gritti

Suknie Ślubne z Kolekcji Fabio Gritti od Fabio Gritti

Suknie Ślubne z Kolekcji Gritti Couture od Fabio Gritti

Suknie Ślubne z Kolekcji Fabia od Fabio Gritti

Suknie ślubne z kolekcji Veromia 2010

Suknie Ślubne z Kolekcji OreaSposa 2010 od Susan Blanche

Suknie Ślubne z Kolekcji Cosmobella 2010 od Susan Blanche

Suknie Ślubne z Kolekcji Demetrios 2010 od Susan Blanche

Suknie Ślubne z Kolekcji 2010 od Happy Day

luty

W co się ubrać, aby wyglądać szczuplej? Porady dla świadkowej i gości weselnych

Kolekcja Sukien Ślubnych Cosmobella 2009 od Susan Blanche

Suknie Ślubne z Kolekcji 2009 od Happy Day

Nail Growth Miracle od Sally Hansen

styczeń

Kiedy najlepiej zajść w ciążę?

Podkład rozświetlająco-antystresowy od Avon

Pomadka Lipfinity od Max Factor

Scrub Optimals Radiance Energy - piling w pudrze od Oriflame

UNIFIANCE Podkład Matujący od La Roche Posay

Kolekcja Suknie wieczorowe Demetrios

Jak zakryć opryszczkę?

Suknie Ślubne z Kolekcji Demetrios 2009 od Susan Blanche

Psychologia związku


O mnie

Konsultant Ślubny Agnieszka Kudela

Agnieszka Kudela

Od kiedy tylko pamiętam miłość i śluby są moją pasją, którą dzisiaj chciałabym się z Wami podzielić. POZNAJ MNIE

Eksperci

Facebook

Instagram

Newsletter

Bądź na bieżąco:

Polityka prywatności

Ankieta


Po jak długim czasie trwania Waszego związku planujecie się pobrać?

ślub i wesele
atrakcje weselne
archiwum ankiet  

Wszystkie grafiki, zdjęcia i teksty podlegają ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim. Używanie ich w jakikolwiek sposób bez uprzedniego, pisemnego zezwolenia jest zabronione i może spowodować pociągnięcie do odpowiedzialności cywilnej i karnej.

Follow on BloglovinBloglovin icon Facebook icon Google+ icon