Planowanie wymarzonego ślubu

Planowanie wymarzonego ślubu

Planowanie ślubu, choć niewątpliwie wywołujące dreszczyk emocji i przyprawiające o euforię, nie zawsze kojarzy się tylko i wyłącznie z przyjemnością. To także stres, wyścig z czasem, a często przyczyna spięć pomiędzy narzeczonymi, a czasem i ich rodzicami.

Jak zatem zaplanować wymarzony ślub? Od czego zacząć, a które z przygotowań zostawić na koniec? Co zrobić, by oszczędzić sobie nerwów, a przygotowania ślubne zapamiętać jako wspaniały czas, a nie tragedię powracającą do nas w postaci koszmarów sennych?


Zacznijmy od... rozsądku

Ślub dla wielu z nas kojarzy się z najpiękniejszym dniem w życiu i trudno się temu dziwić. To przecież upragniona chwila i prawdziwe ukoronowanie związku. Zwłaszcza dla pań ślub stanowi swego rodzaju spełnienie marzeń. Często, gdy decyzja o zalegalizowaniu związku zapadnie, szczęśliwe, świeżo upieczone narzeczone, całkowicie tracą rozsądek i umiar i rzucają się w wir przygotowań, choć data wyznaczonego ślubu jest jeszcze bardzo odległa. „Rekordzistki” rozpoczynają przygotowania do uroczystości nawet na trzy lata przed ceremonią, a na ostrożne uwagi otoczenia, że na szukanie fotografa i szycie sukni ślubnej jest jeszcze za wcześnie, reagują opryskliwie, a często i z agresją. Uznają, że mają prawo postępować tak, jak chcą i wymyślają tysiące argumentów, by przygotowania przyspieszyć i nie czekać z nimi ani chwili dłużej.

Oczywiście wybór należy do każdego z nas, ale planując tak ogromne przedsięwzięcie (bo również w takich kategoriach warto czasem spojrzeć na planowany ślub), warto przede wszystkim kierować się rozsądkiem. Radość niech w nas kwitnie i blask szczęścia bije z oblicza, ale zdrowego rozsądku jednak się nie wyrzekajmy. Zwłaszcza, że szybkie zaplanowanie całej uroczystości może okazać się zwykłym golem samobójczym. Bo skoro wszystko przygotujemy na trzy lata przed ślubem, to co będziemy robić przez całą resztę czasu? Smętnym wzrokiem spoglądać na zaproszenia i nerwowo obgryzać paznokcie odliczając dni do chwili, w których wreszcie będzie można je wysłać rodzinie i znajomym? Odbierzemy całą przyjemność sobie samym. Postawmy zatem na zdrowy rozsądek i przystąpmy do...


Racjonalnego planowania

Podstawa to oczywiście wyznaczenie daty ślubu i podjęcie decyzji – ślub cywilny, kościelny czy konkordatowy. Najlepiej wkrótce po zaręczynach wybrać się do Urzędu Stanu Cywilnego lub kancelarii parafialnej (w zależności od tego, na jaki ślub się zdecydowaliśmy) i spytać o terminy. Zwykle nie ma problemu z zarezerwowaniem konkretnego dnia z rocznym wyprzedzeniem, zdarza się jednak, że wolnych terminów na konkretny miesiąc brak. Wstępnej rezerwacji można zwykle dokonać na około 10-12 miesięcy przed ślubem (nie jest to jednak reguła, np. niektóre parafie zapisy zaczynają nie wcześniej niż na 8 miesięcy przed uroczystością, tym bardziej nie ma więc sensu przesadnie się spieszyć – zapytać jednak warto, by wiedzieć kiedy mniej więcej do parafii wrócić i zapłacić zaliczkę za rezerwację – zwykle około 50 zł).

Trochę inaczej wygląda sytuacja z wynajęciem sali weselnej (oczywiście jeśli na wesele się decydujemy, ostatnio bowiem w modzie pojawiły się uroczyste obiady – z rezerwacją lokalu na kilkugodzinny poczęstunek nie ma zwykle większych problemów i można jej dokonać nawet na kilka miesięcy przed ślubem. A i wybór jest wówczas większy, bo lokal, w którym zjemy obiad, nie musi być tak duży jak weselna sala). Jeżeli jednak wybieramy opcję tradycyjnego wesela, wówczas za lokalem powinniśmy rozejrzeć się wcześniej – ale też bez przesady, ponieważ wielu właścicieli nie decyduje się na podpisanie umowy z np. trzyletnim wyprzedzeniem. Dwa lata lub półtora roku przed, to termin optymalny, choć i od tej reguły zdarzają się wyjątki (uzależnione m.in. od popularności lokalu czy miasta, w którym szukamy sali). Jeszcze gorzej przedstawia się sytuacja
z orkiestrą lub zespołem – te najbardziej rozchwytywane mają zarezerwowane terminy nawet na 3-4 lata do przodu.

Warto zatem zaraz po ustaleniu wstępnej daty ślubu (precyzującej nie tyle konkretny dzień, co miesiąc) podjąć od razu kolejną kluczową decyzję – z weselem czy bez. Jeśli wybierzemy wesele, warto jak najszybciej zebrać informacje o dobrych zespołach i salach i od nich właśnie rozpocząć planowanie. Ustalić termin z orkiestrą, potwierdzić wynajęcie na dany dzień sali i (gdy tylko pojawi się już taka możliwość) zarezerwować wybrany dzień w kościele lub urzędzie.


Podział obowiązków i budżet weselny

Choć przygotowania weselne to w dużym stopniu przyjemność, którą panny młode często beztrosko przyjmują na siebie, warto zastanowić się nad sprawiedliwym podziałem obowiązków. Gdy bowiem okaże się, że przygotowania idą jak po grudzie, a panna młoda czuje się coraz bardziej sfrustrowana kłodami walającymi się u jej nóg, pan młody może z właściwą swej płci beztroską powiedzieć „No przecież sama chciałaś...”. Od tak szczerego wyznania do grzmiącej awantury droga jest niezwykle krótka, lepiej zatem zawczasu ustalić kto za co odpowiada i co organizować będziemy wspólnie. Zwłaszcza, że takie wspólne planowanie i organizowanie może dać obojgu narzeczonym ogromną przyjemność i satysfakcję. Pewnych spraw oczywiście we dwoje załatwić się nie da (jak choćby wybór sukni ślubnej), niemniej jednak o sali, zespole, dekoracjach czy obrączkach, powinni decydować oboje partnerzy.

Kością niezgody okazuje się niejednokrotnie kwestia finansowania uroczystości. Coraz częściej młode pary same odkładają pieniądze na ślub nie utożsamiając rodziców ze sponsorami własnego przyjęcia (co jest godne uznania), okazuje się jednak, że wspólnie odłożone, nieraz ciężko zarobione pieniądze, ciężko jest racjonalnie podzielić. On uważa, że tak droga suknia to zdecydowana przesada, ona, że już i tak poszła w tym temacie na wystarczający kompromis. Aby do sprzeczek na tle finansowym nie dochodziło zbyt często (a najlepiej przecież, by nie dochodziło do nich wcale), dobrze jest usiąść wspólnie nad listą wydatków. W punktach spisać wszystko to, co wiąże się z uroczystością i zastanowić się ile jesteśmy w stanie na konkretne rzeczy przeznaczyć.

W ślubnym kalkulatorze wydatków, dostępnym w naszym serwisie w każdej chwili możecie zmieniać ceny, liczbę gości, dodawać i usuwać pozycje, a  kalkulator wydatków ślubnych w mgnieniu oka zsumuje wszystkie Wasze wydatki.

 

Kalkulator wydatkó ślubnych


Na marginesach można także zanotować daty odnoszące się do miesięcy, w których konkretną sprawę trzeba koniecznie załatwić. Taki wstępny plan oczywiście niejednokrotnie ulegnie korektom, niemniej jednak stanowić będzie dobry punkt wyjścia do dalszych działań. Oto jak tego typu plan może wyglądać, zakładając, że przygotowujemy się do ślubu na mniej więcej 1,5 roku wcześniej, a jego datę wyznaczyliśmy na czerwiec 2008 (nad kartką usiedliśmy zatem pod koniec listopada 2007):

  1. Wesele - około 8500 zł (120 zł od osoby); znalezienie i zarezerwowanie lokalu: listopad/grudzień 2007
  2. Zespół – 1500 zł; znalezienie zespołu i rezerwacja terminu: listopad/grudzień 2007
  3. Ślub (ceremonia) – 600 zł; zarezerwowanie terminu: styczeń/luty 2008
  4. Suknia ślubna – 2000 zł; wybór sukni: styczeń/luty 2008
  5. Garnitur ślubny – 1200 zł; kupno garnituru: kwiecień 2008
  6. Fotograf – 1500 zł; znalezienie fotografa i podpisanie umowy: styczeń/luty 2008
  7. Kamerzysta – 1200 zł; znalezienie kamerzysty i podpisanie umowy: styczeń/luty 2008
  8. Zaproszenia ślubne – 200 zł (w przypadku 200 zaproszeń); wybór zaproszeń: luty/marzec 2008
  9. Obrączki – 500 zł; wybór i kupno obrączek: marzec/kwiecień 2008
  10. Usługi kosmetyczne – 300 zł; wybór fryzjerki i kosmetyczki + makijaż i fryzura próbna:  marzec/kwiecień 2008


Powyższa lista to oczywiście lista wstępna, która z czasem powinna zostać uzupełniona o kolejne szczegóły, takie jak np. wynajem samochodu (choć często do ślubu wożą znajomi młodych, oczywiście odpowiednio przystrojonym samochodem), opłata skarbowa w USC (75 zł) czy opłaty za zapowiedzi (około 100 zł). Warto również pamiętać o tym, że zazwyczaj w koszt ślubu nie jest wliczana opłata za udekorowanie kościoła czy organistę i / lub chór.

Z uwagi na fakt, że taka lista sporządzana jest na 1,5 roku - 2 lata przed ślubem - warto zapewnić sobie do niej dostęp przez cały ten czas i to w każdym miejscu. W tym celu warto skorzystać ze ślubnego terminarza. Automatycznie układa on zadania chronologicznie, umożliwia wpisanie miejsca oraz osoby odpowiedzialnej za każde z zadań, a także posiada wygodne opcje wydruku, np. zadań, za które odpowiedzialna jest tylko świadkowa. Tak sporządzoną dokładnie listę możemy wręczyć odpowiednim osobom, aby mieć pewność, że nic nie umknie ich uwadze.

Terminarz ślubny


Ach, cóż to był za ślub!


Warto pamiętać, że udany ślub to ślub dobrze zaplanowany. Dobrze jest dać sobie czas na przygotowania i odłożenie niezbędnej sumy (która niejedną parę młodą przyprawiła o zawrót głowy), ale nie należy też przesadzać w drugą stronę i ruszać z przygotowaniami na kilka lat przed uroczystością. Pamiętać też trzeba o jednym – z przygotowaniami ślubnymi nie jesteśmy pozostawieni sami sobie. Od tego przecież są rodzice, świadkowie i przyjaciele, by wspomóc nas
w przedślubnych przygotowaniach. Dobrze też porozmawiać ze znajomymi małżeństwami (najlepiej tymi „świeżo upieczonymi”) i dopytać o szczegóły związane z załatwianiem wszystkich formalności. Zwłaszcza, że i ceny i terminy, w których należy zadbać o poszczególne aspekty uroczystości, różnią się od siebie w zależności nie tylko od regionu Polski, ale i od miasta, w którym planujemy się pobrać.

Spokojne i rozważne przygotowanie się do ślubu sprawi, że w dniu uroczystości będziemy mogli skoncentrować się na tym, co najważniejsze – na sobie nawzajem i na składanej  przysiędze, a nie na zadręczaniu się myślą, czy w restauracji wystarczy miejsca dla wszystkich i czy organista zdąży na czas z „Marszem Mendelsona”...

Poprzedni artykułNastępny artykułArchiwum


MOTYW PRZEWODNI ŚLUBU I WESELA [ROZWIŃ ]

MIEJSCE NA WESELE [ROZWIŃ ]
DEKORACJE ŚLUBNE I KWIATY [ROZWIŃ ]

UPOMINKI DLA GOŚCI WESELNYCH [ROZWIŃ ]
SUKNIE ŚLUBNE I DODATKI [ROZWIŃ ]

OBRĄCZKI I BIŻUTERIA ŚLUBNA [ROZWIŃ ]

ZAPYTAJ KONSULTANTA ŚLUBNEGO [ROZWIŃ ]
CIEKAWY POMYSŁ NA... [ROZWIŃ ]
DZIECI NA WESELU [ROZWIŃ ]
ZAPROSZENIA ŚLUBNE I PAPETERIA [ROZWIŃ ]
ŚLUB I WESELE W PLENERZE [ROZWIŃ ]
ŚLUB W TEORII [ROZWIŃ ]
SESJA ŚLUBNA I FILM ŚLUBNY [ROZWIŃ ]
ŚLUBNE FORMALNOŚCI [ROZWIŃ ]
ATRAKCJE WESELNE [ROZWIŃ ]
MUZYKA NA ŚLUBIE I WESELU [ROZWIŃ ]
TORT WESELNY I INNE SŁODKOŚCI [ROZWIŃ ]
PREZENTY ŚLUBNE [ROZWIŃ ]
GARNITURY I INNE [ROZWIŃ ]
ALKOHOLE WESELNE [ROZWIŃ ]
INNE [ROZWIŃ ]
DIY [ROZWIŃ ]
ŚLUB I WESELE [ROZWIŃ ]
2012

grudzień

Trendy innowacyjne 2013 w zaproszeniach ślubnych

Wesele nad morzem – romantycznie w Dworku SPA Osada Wędrowca

Najnowsze trendy na wieczory panieńskie

Smoking – klasyka i ekstrawagancja

listopad

Wesele w zimie - dlaczego warto?

październik

Jak wybrać suknię ślubną? Czyli Agata wychodzi za mąż.

Coraz częściej Młode Pary natrafiają na dylemat...

Pierwszy Taniec - Tysiące białych motyli

Kim jest barista na weselu i jaka jest jego rola?

wrzesień

Na ślub zapraszamy tylko indywidualnie

Najlepsza, oryginalna lista prezentów ślubnych w sklepach Camptoir de Famille

sierpień

Konfetti, czyli wystrzałowa atrakcja na weselu

Kawowy motyw ślubny

Fotografia ślubna. Z czego wynika cena? cz.4

Fotografia ślubna. Z czego wynika cena? cz.3

Fotografia ślubna. Z czego wynika cena? cz.2

Fotografia ślubna. Z czego wynika cena? cz.1

Wyjątkowe prezenty dla nowożeńców

Podziękowania ślubne dla rodziców

Artystyczna fotografia ślubna - Jeff Kent Jose Villa - Wydawnictwo Galaktyka

czerwiec

Podziękowania dla rodziców

Ślubne stylizacje: Malowana Panna Młoda

maj

Ślub w Euro?

Ślubne dodatki, a ślubny bukiet

Na czym polega współpraca z fotografem w dniu ślubu?

kwiecien

Ślub w święta – świetny pomysł czy koszmar organizacyjny?

marzec

Przypinki ślubne...

luty

Wybór agencji ślubnej / konsultanta ślubnego od a do z

O co warto zapytać fotografa przed podpisaniem umowy?

Wiosenne śluby - wiosenna poligrafia

Notatnik Panny Młodej

Czy przy okazji ślubu warto skorzystać z usług zawodowego fotografa?

styczeń

Nie wiesz jak spędzić wieczór panieński?

2011

grudzień

Zaplanuj rozmieszczenie gości

Śluby świata - Niemcy

listopad

Piłka nożna motywem przewodnim wesela?

Ślubne strony internetowe

Coś zwariowanego dla zwariowanej Pary Młodej - Szalona Budka!

październik

Słodkie bufety

wrzesień

Prezenty dla rodziców

Cygańskie zwyczaje weselne

sierpień

Something borrowed – czyli co pożyczyć na ślub

Pomysły na weselne winietki

Ślub pod chupą

lipiec

Kwiatowe ciasteczka!

Księga gości - dlaczego i czemu nie?

Ślub za granicą

Zapłacimy za Twój ślub!

czerwiec

Figurki na tort weselny

Jak wybrać dobrego barmana?

maj

Zespoły coverowe - sceniczny look...

Gdzie znaleźć dobrego barmana?

Jakie animacje warto przygotować dla dzieci na wesele?

Ślub za granicą - za i przeciw

Oryginalne zaręczyny – pomysłów kilka część pierwsza

kwiecien

Wesele polskie vs wesele angielskie

Odjazdowe pomysły na sesję ślubną

Jak wybrać dj-a?

A czemu nie garden party?

Ślub poza murami USC – szykują się zmiany

Czy warto zatrudnić barmana na wesele?

Jak wygląda pokaz tandemowy?

Zespół weselny – z samplami czy bez?

O zespołach cz. II – zespoły tematyczne

Zanim zdecydujemy się na barmana….

marzec

Ślubny concierge

Zespół zespołowi nierówny – jak wybrać najlepszy?

Ślubny savoir-vivre

Urban wedding – między tradycją a nowoczesnością

Jak zorganizować ślub w plenerze? Teoria i praktyka

luty

Ślub humanistyczny i religijny

Konsultant ślubny po polsku

Wesele z barmanem?

Jaką ilość alkoholu należy zamówić na wesele?

Ile gram ciasta i tortu zamówić na wesele?

Kurs II - Ślubne zaproszenia krok po kroku

styczeń

Atrakcje na weselu – oby nie za dużo

Organizacja wesela w plenerze w praktyce

Księga gości - fajny pomysł uwiecznienia najważniejszego dnia w naszym życiu


WYDARZENIA [ROZWIŃ ]
2013

grudzień

Sklep Jubilerski SEZAM zapraszamy Nowożeńców 2013 do udziału w KONKURSIE

listopad

Jest już w Gdyni Autorski Wzorcowy Salon Mody KONASZEWSKI…

ONA & ON - Targi Ślubne Lublin

VII Pomorska Gala Ślubna

październik

Totalna wyprzedaż - jednodniowa akcja Salonu Bellissima z Wrocławia

czerwiec

Ponad 50 projektantów mody czeka na Ciebie z mega zniżkami nawet do 70% off

maj

Bezpłatne spersonalizowane próbki zaproszeń ślubnych od Sendmoments Polska

Soplica zasponsoruje Twoje wesele

Zaproszenie na Premierę Kolekcji 2014 Giovanna Sposa

kwiecien

Piękna czy bestia? Szalone Panny Młode na CBS Reality

Uwaga Nowy Konkurs!!! Wygraj kurs tańca dla Narzeczonych w Studiu Tańca Carmen w Warszawie

WEDDING WEEKEND - Bezpłatne Warsztaty Ślubne dla Młodych Par, Warszawa

Opis wernisażu wystawy zdjęć ze wspólnych realizacji ślubno – weselnych Ślubnej Pracowni Olsztyn i “Dekoruj Kwiatem”

marzec

Dzień Otwarty dla Par Młodych w Folwarku Dajak

Warsztaty dla Narzeczonych, Sosnowiec

Kolekcja ślubna „Wedding 2013” by RINA COSSACK

Wedding Fashion Days 2013

Największe Targi na Mazowszu

luty

Designer Sample Sale “Moda w zasięgu myszy”

Nowy ślubny projekt Agaty Wojtkiewicz

Otwarcie wystawy zdjęć realizacji ślubno – weselnych Ślubnej Pracowni Olsztyn i “Dekoruj Kwiatem”

Weselne dni otwarte w Hotelu Scandic Gdańsk

Jedyne takie Walentynki w restauracji Senso!

Pozwól się zachwycić – kreacje marki Moonlight odwiedzą całą Polskę

styczeń

Agata Wojtkiewicz doradzi pannom młodym podczas Open Wedding Day

Mon Cheri rusza w Polskę – 11 okazji na zapoznanie się z marką

Targi Ślubne Łódź 2013 Online - Prawdziwe targi w elektronicznej wersji

2012

grudzień

Wyjedź w podróż marzeń z La Mariee!

Wieczorowe kreacje Mon Cheri na sylwestra i karnawał w outletowej cenie

La Mariee - największy salon sukien ślubnych w Warszawie już otwarty

Łódzkie warsztaty „White – wszystko o ślubach” za nami – pora na Warszawę

Zapraszamy na świąteczne Designer Sample Sale w saltandpepper.pl - Moda w zasięgu myszy

Otwarcie największego salonu ślubnego w Stolicy

Sylwester z Agentem 007 - Instytut Glamour

listopad

Ślubny weekend specjalnie dla Narzeczonych - Polska Gala Ślubna

Panny Młode dmuchają - After Wedding Party

Od soboty salon sukien ślubnych La Mariee także w Łodzi

Agata Wojtkiewicz zaprasza na trzecią edycję warsztatów „White – wszystko o ślubach”

Z ziemi włoskiej do polskiej... Alta Moda Sposa Italia wkracza na polski rynek mody ślubnej.

Andrzejki w stylu ZUMBA - Instytut Glamour

IX edycja Wielkiej Poznańskiej Gali Ślubnej

Powstaje największy salon ślubny Warszawy

Zaproszenie na VI Pomorską Galę Ślubną

październik

Premiera Kolekcji Annais Bridal

PSKŚ do października przyjmuje nowych członków

Uwaga Konkurs! Wygraj aparat Polaroid!

Totalna wyprzedaż - coroczna akcja w salonie Bellissima

MEGA Targi Ślubne TORWAR 2012

wrzesień

Polska premiera kolekcji Mon Cheri 2013 w Białymstoku!

I Mazurska Gala Ślubna

Designer Sample Sale w saltandpepper.pl “Moda w zasięgu myszy”

Ślubny wrześniowy weekend w MT Polska

sierpień

KONKURS - Wykonaj własny pierścionek zaręczynowy i wygraj złoty z brylantem

Ekscytujący konkurs Mon Cheri Polska. Do wygrania dowolna suknia ślubna!

lipiec

6 lipca - Światowy Dzień Pocałunku

KUZYNI - 20 podwójnych zaproszeń na przedpremierowy pokaz filmu!

czerwiec

Do wygrania 3 wizyty w Instytucie Piękna Dolce Vita w Gdyni

Colin i Justin: ślubni agenci!

maj

Romantycznie i koronkowo - jest zapowiedź kolekcji ślubnej na sezon 2013 od Mon Cheri

Szaleństwo weselnych tortów - słodka seria od maja w KUCHNI+

kwiecien

Gala Ślubna w Poznaniu - relacja i podziekowania

Trunk Show w Domu Mody Ślubnej Ksymena, 13-14 kwietnia

luty

Gala Ślubna – Największe Ślubne Show w Wielkopolsce – 4 marca Poznań Hala Arena

Chcesz zostać Konsultantem Ślubnym?

Wygraj obrączki za 1 zł!

Gala Ślubna – Leszno 5.02.2012

styczeń

Prezentujemy Affinity - Suknie Ślubne na rok 2012

Polska Gala Ślubna - 14-15 stycznia 2012 - Pałac Kultury i Nauki w Warszawie


WASZE ŚLUBY [ROZWIŃ ]
PRASA [ROZWIŃ ]
PODRÓŻ POŚLUBNA [ROZWIŃ ]
ZDROWIE I URODA [ROZWIŃ ]
2010

czerwiec

Pierwsze 12 tygodni ciąży

maj

Jak się przygotować do zajścia w ciążę?

kwiecien

Zostań Testerką i otrzymaj Bieliznę Wyszczuplającą w prezencie!

Kolekcja sukien ślubnych Sposarsi

marzec

Suknie Ślubne z Kolekcji Simple od Annais Bridal by Anna Ismenska

Suknie Ślubne z Kolekcji Modern od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. 2

Suknie Ślubne z Kolekcji Romance od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. 1

Suknie Ślubne z Kolekcji Romance od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. II

Suknie Ślubne z Kolekcji Romance od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. 3

Suknie Ślubne z Kolekcji Modern od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. I

Suknie Ślubne z kolekcji Bridal od Verise Bridal

Suknie Wieczorowe od Verise Collection

Suknie dla Matki Panny Młodej

Suknie Ślubne z kolekcji Pret a Porter od Fabio Gritti

Suknie Ślubne z Kolekcji Fabio Gritti od Fabio Gritti

Suknie Ślubne z Kolekcji Gritti Couture od Fabio Gritti

Suknie Ślubne z Kolekcji Fabia od Fabio Gritti

Suknie ślubne z kolekcji Veromia 2010

Suknie Ślubne z Kolekcji OreaSposa 2010 od Susan Blanche

Suknie Ślubne z Kolekcji Cosmobella 2010 od Susan Blanche

Suknie Ślubne z Kolekcji Demetrios 2010 od Susan Blanche

Suknie Ślubne z Kolekcji 2010 od Happy Day

luty

W co się ubrać, aby wyglądać szczuplej? Porady dla świadkowej i gości weselnych

Kolekcja Sukien Ślubnych Cosmobella 2009 od Susan Blanche

Suknie Ślubne z Kolekcji 2009 od Happy Day

Nail Growth Miracle od Sally Hansen

styczeń

Kiedy najlepiej zajść w ciążę?

Podkład rozświetlająco-antystresowy od Avon

Pomadka Lipfinity od Max Factor

Scrub Optimals Radiance Energy - piling w pudrze od Oriflame

UNIFIANCE Podkład Matujący od La Roche Posay

Kolekcja Suknie wieczorowe Demetrios

Jak zakryć opryszczkę?

Suknie Ślubne z Kolekcji Demetrios 2009 od Susan Blanche

Psychologia związku


O mnie

Konsultant Ślubny Agnieszka Kudela

Agnieszka Kudela

Od kiedy tylko pamiętam miłość i śluby są moją pasją, którą dzisiaj chciałabym się z Wami podzielić. POZNAJ MNIE

Eksperci

Facebook

Instagram

Newsletter

Bądź na bieżąco:

Polityka prywatności

Ankieta


Po jak długim czasie trwania Waszego związku planujecie się pobrać?

ślub i wesele
atrakcje weselne
archiwum ankiet  

Wszystkie grafiki, zdjęcia i teksty podlegają ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim. Używanie ich w jakikolwiek sposób bez uprzedniego, pisemnego zezwolenia jest zabronione i może spowodować pociągnięcie do odpowiedzialności cywilnej i karnej.

Follow on BloglovinBloglovin icon Facebook icon Google+ icon