Problem z presją rodziców dopytujących o... wnuki

Problem z presją rodziców dopytujących o... wnuki

Część młodych małżeństw wkrótce po ślubie ogłasza, że spodziewa się dziecka. Coraz częściej jednak myśli związane z potomkiem, znacznie intensywniej dotyczą przyszłych dziadków, niż rodziców.

Zamęczanie par pytaniami „Kiedy wreszcie dziecko?” to od pewnego czasu prawdziwa zmora małżeństw – zarówno tych z krótszym, jak i dłuższym stażem. Co gorsza pomysłów na udzielanie odpowiedzi zaczyna w pewnym momencie brakować – bo skoro racjonalne argumenty do dopytujących nie trafiają, to co pozostaje? 

Ma być koniecznie dziewczynka!

Przyszli dziadkowie potrafią rozpocząć „zabiegi dyplomatyczne” związane z dopytywaniem się o wnuki już w kilka tygodni po ślubie.
- Akurat wróciliśmy z
podróży poślubnej - wspomina Marta - Pierwszy telefon od  teściowej zadzwonił wieczorem w dniu, w którym wróciliśmy do domu. Niemal bez wstępów spytała, czy podróż była „owocna” i że liczy na urodzenie się dziewczynki! Kompletnie osłupiałam, bo w ogóle nie planowaliśmy tak szybkiego zachodzenia w ciążę!

Najczęściej rodzina rozpoczyna „szturm” na przyszłych rodziców w mniej więcej rok po ich ślubie. Im więcej czasu mija od dnia zawarcia związku, tym pytania o wnuki stają się częstsze i bardziej natrętne.
- To jest jakiś obłęd - przyznaje z niechęcią Justyna - Przy każdej okazji teściowie wypominają nam brak dziecka. Od pewnego czasu z obawą biorę udział w spotkaniach rodzinnych, święta są dla mnie koszmarem. Wiem, że przy okazji dzielenia się opłatkiem usłyszę tylko jedno życzenie: rychłego zajścia w ciążę... A teściowa doda, że ona sobie życzy wnuczki, bo wnuka już urodziła jej starsza córka.

Konflikt „interesów”...

Często teściowie i rodzice, a także ciotki i wujkowie, posądzają młodych małżonków o egoizm. Wychodzą z założenia, że skoro nie spieszy im się do dziecka, to najprawdopodobniej ulegli modzie na późne rodzicielstwo i zamiast kultywować wartości rodzinne, skupiają się na konsumpcji i „używaniu życia”. Tymczasem przyszli dziadkowie nie robią się z dnia na dzień młodsi i z przerażeniem wyobrażają sobie sytuację, w której wnuków doczekają się dopiero na późną starość. Mało kto potrafi wprost przyznać się do swoich lęków, najchętniej rodzice i teściowie zasłaniają się argumentami w stylu „bo tak powinno być”, „kiedyś to było nie do pomyślenia, żeby tyle czasu czekać”, „zobaczycie, że jeszcze będziecie mieć problem z posiadaniem dziecka, jeśli będziecie ciągle to odkładać”.

Tymczasem młodzi małżonkowie zwlekają zwykle z powodów czysto racjonalnych. Zdają sobie sprawę z faktu, że posiadanie dziecka to nie tylko przyjemność, ale przede wszystkim obowiązki, a co najważniejsze – koszty.
- Nie wyobrażam sobie, żeby zajść w ciążę i nie być jednocześnie spokojną o przyszłość malucha, choćby o tę najbliższą - irytuje się Justyna - Dlaczego teściowa nie może tego zrozumieć? Jeśli teraz z trudem starcza nam na wynajem kawalerki, to jakim cudem mamy utrzymać dziecko? I gdzie? W tych wynajmowanych czterech kątach?

Podobne pytania stawia sobie wiele małżeństw. Niektóre z uwagi na trudną sytuację mieszkają wciąż „kątem” u rodziców.
- Mieszkamy z moją mamą - opowiada Ewa - Od ślubu minęły już ponad dwa lata, zarabiamy dobrze, ale dziś „dobrze” nie jest równoznaczne ze stwierdzeniem „stać nas na własne mieszkanie”. Niestety do mojej teściowej nie dociera, że wychowywanie dziecka, z którym de facto mieszkalibyśmy w trójkę w jednym, małym pokoju, nie jest szczytem moich marzeń.

Przyszli dziadkowie z dużym oporem przyjmują argumenty młodych, zwykle nie dając im wiary. Ich lęk przed tym, że wnuka doczekają się w tak podeszłym wieku, że nie będą mieć siły bawić się z nim czy zabrać go na spacer, skutecznie głuszy wszelkie głosy rozsądku.

Jak radzić sobie z presją?

Na pewno nie ma sensu poddawać się „dla świętego spokoju”, nie można też pozwolić na wmówienie sobie, że odwlekanie decyzji o dziecku to przejaw skrajnego egoizmu. Potrzebę posiadania malucha powinni poczuć przede wszystkim sami „zainteresowani”, a nie ich rodzice. Co więcej, poczucie bezpieczeństwa jest dla przyszłych rodziców (zwłaszcza mam) na wagę złota. Dziewięć miesięcy stresu i bicia się z myślami „czy na pewno damy radę” nie służy maluchowi
w brzuchu ani samej przyszłej mamie.

Jak zatem przekonać otoczenie, by odpuściło presję? Przede wszystkim skończmy z ogólnikami. Wydawać by się mogło, że ucinanie pytań takimi hasłami jak „Nie teraz”, „Później”, „Zobaczymy” jest najlepszym wyjściem z sytuacji. Jednak udzielanie takich odpowiedzi spowoduje kolejną lawinę pytań. Jeśli przy jakiejś okazji teściowie lub rodzice zaczną kolejny raz „maltretować” nas w sprawie wnuka, nie uciekajmy od dyskusji. Ten jeden raz przeprowadźmy ją rzetelnie i uczciwie, przedstawiając wszystkie argumenty jakimi dysponujemy.

Nie bójmy się też spytać drugiej strony o przyczyny, ze względu na które tak silnie naciskają. Jeśli po takiej poważnej wymianie zdań pytania nie ustaną, wystarczy odpowiadać „Od naszej rozmowy na ten temat nic się niestety nie zmieniło. Na pewno damy wam znać, gdy będzie inaczej” - po takiej odpowiedzi zmieniamy temat, a ewentualne aluzje pomijamy milczeniem. W pewnym momencie do przyszłych dziadków dotrze, że naciskaniem niczego nie osiągną i może wówczas wrócą myślami do przytoczonych przez nas argumentów.

Nie chcemy – bo nie!

A co jeśli nasza sytuacja materialna nie jest przeszkodzą w posiadaniu dziecka, ale zwyczajnie nie czujemy się jeszcze gotowi na rodzicielstwo? W takim przypadku również warto powiedzieć prawdę. To nie dziadkowie mają czuć się gotowi na pełnienie swojej roli, to przede wszystkim rodzice muszą być przekonani o własnej dojrzałości. Jeśli jesteśmy wciąż na etapie „cieszenia się sobą” czy „korzystania z życia” - powiedzmy o tym. Zachodzenie w ciążę z uwagi na presję, nie będzie służyć nikomu – nawet dziadkom, choć im może się wydawać inaczej. Często powtarzają oni, że gdy dziecko już się urodzi, reszta świata przestaje się liczyć. Zwykle rzeczywiście tak jest, ale to nie reguła! 

Na wszystko musi przyjść czas, a decyzję o tym czy i kiedy zostaniemy rodzicami, musimy podjąć sami. Choć presja otoczenia potrafi być naprawdę męcząca i często jej efekt jest odwrotny od zamierzonego, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Zagryźć zęby i rozmawiać, rozmawiać. A gdy rzeczowe dyskusje nie przynoszą rezultatów, zwyczajnie „robić swoje”. Gdy przyjdzie właściwy czas, to my będziemy o tym wiedzieć – a nie reszta świata.

 

Poprzedni artykułNastępny artykułArchiwum


MOTYW PRZEWODNI ŚLUBU I WESELA [ROZWIŃ ]

MIEJSCE NA WESELE [ROZWIŃ ]
DEKORACJE ŚLUBNE I KWIATY [ROZWIŃ ]

UPOMINKI DLA GOŚCI WESELNYCH [ROZWIŃ ]
SUKNIE ŚLUBNE I DODATKI [ROZWIŃ ]

OBRĄCZKI I BIŻUTERIA ŚLUBNA [ROZWIŃ ]

ZAPYTAJ KONSULTANTA ŚLUBNEGO [ROZWIŃ ]
CIEKAWY POMYSŁ NA... [ROZWIŃ ]
DZIECI NA WESELU [ROZWIŃ ]
ZAPROSZENIA ŚLUBNE I PAPETERIA [ROZWIŃ ]
ŚLUB I WESELE W PLENERZE [ROZWIŃ ]
ŚLUB W TEORII [ROZWIŃ ]
SESJA ŚLUBNA I FILM ŚLUBNY [ROZWIŃ ]
ŚLUBNE FORMALNOŚCI [ROZWIŃ ]
ATRAKCJE WESELNE [ROZWIŃ ]
MUZYKA NA ŚLUBIE I WESELU [ROZWIŃ ]
TORT WESELNY I INNE SŁODKOŚCI [ROZWIŃ ]
PREZENTY ŚLUBNE [ROZWIŃ ]
GARNITURY I INNE [ROZWIŃ ]
ALKOHOLE WESELNE [ROZWIŃ ]
INNE [ROZWIŃ ]
DIY [ROZWIŃ ]
ŚLUB I WESELE [ROZWIŃ ]
2012

grudzień

Trendy innowacyjne 2013 w zaproszeniach ślubnych

Wesele nad morzem – romantycznie w Dworku SPA Osada Wędrowca

Najnowsze trendy na wieczory panieńskie

Smoking – klasyka i ekstrawagancja

listopad

Wesele w zimie - dlaczego warto?

październik

Jak wybrać suknię ślubną? Czyli Agata wychodzi za mąż.

Coraz częściej Młode Pary natrafiają na dylemat...

Pierwszy Taniec - Tysiące białych motyli

Kim jest barista na weselu i jaka jest jego rola?

wrzesień

Na ślub zapraszamy tylko indywidualnie

Najlepsza, oryginalna lista prezentów ślubnych w sklepach Camptoir de Famille

sierpień

Konfetti, czyli wystrzałowa atrakcja na weselu

Kawowy motyw ślubny

Fotografia ślubna. Z czego wynika cena? cz.4

Fotografia ślubna. Z czego wynika cena? cz.3

Fotografia ślubna. Z czego wynika cena? cz.2

Fotografia ślubna. Z czego wynika cena? cz.1

Wyjątkowe prezenty dla nowożeńców

Podziękowania ślubne dla rodziców

Artystyczna fotografia ślubna - Jeff Kent Jose Villa - Wydawnictwo Galaktyka

czerwiec

Podziękowania dla rodziców

Ślubne stylizacje: Malowana Panna Młoda

maj

Ślub w Euro?

Ślubne dodatki, a ślubny bukiet

Na czym polega współpraca z fotografem w dniu ślubu?

kwiecien

Ślub w święta – świetny pomysł czy koszmar organizacyjny?

marzec

Przypinki ślubne...

luty

Wybór agencji ślubnej / konsultanta ślubnego od a do z

O co warto zapytać fotografa przed podpisaniem umowy?

Wiosenne śluby - wiosenna poligrafia

Notatnik Panny Młodej

Czy przy okazji ślubu warto skorzystać z usług zawodowego fotografa?

styczeń

Nie wiesz jak spędzić wieczór panieński?

2011

grudzień

Zaplanuj rozmieszczenie gości

Śluby świata - Niemcy

listopad

Piłka nożna motywem przewodnim wesela?

Ślubne strony internetowe

Coś zwariowanego dla zwariowanej Pary Młodej - Szalona Budka!

październik

Słodkie bufety

wrzesień

Prezenty dla rodziców

Cygańskie zwyczaje weselne

sierpień

Something borrowed – czyli co pożyczyć na ślub

Pomysły na weselne winietki

Ślub pod chupą

lipiec

Kwiatowe ciasteczka!

Księga gości - dlaczego i czemu nie?

Ślub za granicą

Zapłacimy za Twój ślub!

czerwiec

Figurki na tort weselny

Jak wybrać dobrego barmana?

maj

Zespoły coverowe - sceniczny look...

Gdzie znaleźć dobrego barmana?

Jakie animacje warto przygotować dla dzieci na wesele?

Ślub za granicą - za i przeciw

Oryginalne zaręczyny – pomysłów kilka część pierwsza

kwiecien

Wesele polskie vs wesele angielskie

Odjazdowe pomysły na sesję ślubną

Jak wybrać dj-a?

A czemu nie garden party?

Ślub poza murami USC – szykują się zmiany

Czy warto zatrudnić barmana na wesele?

Jak wygląda pokaz tandemowy?

Zespół weselny – z samplami czy bez?

O zespołach cz. II – zespoły tematyczne

Zanim zdecydujemy się na barmana….

marzec

Ślubny concierge

Zespół zespołowi nierówny – jak wybrać najlepszy?

Ślubny savoir-vivre

Urban wedding – między tradycją a nowoczesnością

Jak zorganizować ślub w plenerze? Teoria i praktyka

luty

Ślub humanistyczny i religijny

Konsultant ślubny po polsku

Wesele z barmanem?

Jaką ilość alkoholu należy zamówić na wesele?

Ile gram ciasta i tortu zamówić na wesele?

Kurs II - Ślubne zaproszenia krok po kroku

styczeń

Atrakcje na weselu – oby nie za dużo

Organizacja wesela w plenerze w praktyce

Księga gości - fajny pomysł uwiecznienia najważniejszego dnia w naszym życiu


WYDARZENIA [ROZWIŃ ]
2013

grudzień

Sklep Jubilerski SEZAM zapraszamy Nowożeńców 2013 do udziału w KONKURSIE

listopad

Jest już w Gdyni Autorski Wzorcowy Salon Mody KONASZEWSKI…

ONA & ON - Targi Ślubne Lublin

VII Pomorska Gala Ślubna

październik

Totalna wyprzedaż - jednodniowa akcja Salonu Bellissima z Wrocławia

czerwiec

Ponad 50 projektantów mody czeka na Ciebie z mega zniżkami nawet do 70% off

maj

Bezpłatne spersonalizowane próbki zaproszeń ślubnych od Sendmoments Polska

Soplica zasponsoruje Twoje wesele

Zaproszenie na Premierę Kolekcji 2014 Giovanna Sposa

kwiecien

Piękna czy bestia? Szalone Panny Młode na CBS Reality

Uwaga Nowy Konkurs!!! Wygraj kurs tańca dla Narzeczonych w Studiu Tańca Carmen w Warszawie

WEDDING WEEKEND - Bezpłatne Warsztaty Ślubne dla Młodych Par, Warszawa

Opis wernisażu wystawy zdjęć ze wspólnych realizacji ślubno – weselnych Ślubnej Pracowni Olsztyn i “Dekoruj Kwiatem”

marzec

Dzień Otwarty dla Par Młodych w Folwarku Dajak

Warsztaty dla Narzeczonych, Sosnowiec

Kolekcja ślubna „Wedding 2013” by RINA COSSACK

Wedding Fashion Days 2013

Największe Targi na Mazowszu

luty

Designer Sample Sale “Moda w zasięgu myszy”

Nowy ślubny projekt Agaty Wojtkiewicz

Otwarcie wystawy zdjęć realizacji ślubno – weselnych Ślubnej Pracowni Olsztyn i “Dekoruj Kwiatem”

Weselne dni otwarte w Hotelu Scandic Gdańsk

Jedyne takie Walentynki w restauracji Senso!

Pozwól się zachwycić – kreacje marki Moonlight odwiedzą całą Polskę

styczeń

Agata Wojtkiewicz doradzi pannom młodym podczas Open Wedding Day

Mon Cheri rusza w Polskę – 11 okazji na zapoznanie się z marką

Targi Ślubne Łódź 2013 Online - Prawdziwe targi w elektronicznej wersji

2012

grudzień

Wyjedź w podróż marzeń z La Mariee!

Wieczorowe kreacje Mon Cheri na sylwestra i karnawał w outletowej cenie

La Mariee - największy salon sukien ślubnych w Warszawie już otwarty

Łódzkie warsztaty „White – wszystko o ślubach” za nami – pora na Warszawę

Zapraszamy na świąteczne Designer Sample Sale w saltandpepper.pl - Moda w zasięgu myszy

Otwarcie największego salonu ślubnego w Stolicy

Sylwester z Agentem 007 - Instytut Glamour

listopad

Ślubny weekend specjalnie dla Narzeczonych - Polska Gala Ślubna

Panny Młode dmuchają - After Wedding Party

Od soboty salon sukien ślubnych La Mariee także w Łodzi

Agata Wojtkiewicz zaprasza na trzecią edycję warsztatów „White – wszystko o ślubach”

Z ziemi włoskiej do polskiej... Alta Moda Sposa Italia wkracza na polski rynek mody ślubnej.

Andrzejki w stylu ZUMBA - Instytut Glamour

IX edycja Wielkiej Poznańskiej Gali Ślubnej

Powstaje największy salon ślubny Warszawy

Zaproszenie na VI Pomorską Galę Ślubną

październik

Premiera Kolekcji Annais Bridal

PSKŚ do października przyjmuje nowych członków

Uwaga Konkurs! Wygraj aparat Polaroid!

Totalna wyprzedaż - coroczna akcja w salonie Bellissima

MEGA Targi Ślubne TORWAR 2012

wrzesień

Polska premiera kolekcji Mon Cheri 2013 w Białymstoku!

I Mazurska Gala Ślubna

Designer Sample Sale w saltandpepper.pl “Moda w zasięgu myszy”

Ślubny wrześniowy weekend w MT Polska

sierpień

KONKURS - Wykonaj własny pierścionek zaręczynowy i wygraj złoty z brylantem

Ekscytujący konkurs Mon Cheri Polska. Do wygrania dowolna suknia ślubna!

lipiec

6 lipca - Światowy Dzień Pocałunku

KUZYNI - 20 podwójnych zaproszeń na przedpremierowy pokaz filmu!

czerwiec

Do wygrania 3 wizyty w Instytucie Piękna Dolce Vita w Gdyni

Colin i Justin: ślubni agenci!

maj

Romantycznie i koronkowo - jest zapowiedź kolekcji ślubnej na sezon 2013 od Mon Cheri

Szaleństwo weselnych tortów - słodka seria od maja w KUCHNI+

kwiecien

Gala Ślubna w Poznaniu - relacja i podziekowania

Trunk Show w Domu Mody Ślubnej Ksymena, 13-14 kwietnia

luty

Gala Ślubna – Największe Ślubne Show w Wielkopolsce – 4 marca Poznań Hala Arena

Chcesz zostać Konsultantem Ślubnym?

Wygraj obrączki za 1 zł!

Gala Ślubna – Leszno 5.02.2012

styczeń

Prezentujemy Affinity - Suknie Ślubne na rok 2012

Polska Gala Ślubna - 14-15 stycznia 2012 - Pałac Kultury i Nauki w Warszawie


WASZE ŚLUBY [ROZWIŃ ]
PRASA [ROZWIŃ ]
PODRÓŻ POŚLUBNA [ROZWIŃ ]
ZDROWIE I URODA [ROZWIŃ ]
2010

czerwiec

Pierwsze 12 tygodni ciąży

maj

Jak się przygotować do zajścia w ciążę?

kwiecien

Zostań Testerką i otrzymaj Bieliznę Wyszczuplającą w prezencie!

Kolekcja sukien ślubnych Sposarsi

marzec

Suknie Ślubne z Kolekcji Simple od Annais Bridal by Anna Ismenska

Suknie Ślubne z Kolekcji Modern od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. 2

Suknie Ślubne z Kolekcji Romance od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. 1

Suknie Ślubne z Kolekcji Romance od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. II

Suknie Ślubne z Kolekcji Romance od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. 3

Suknie Ślubne z Kolekcji Modern od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. I

Suknie Ślubne z kolekcji Bridal od Verise Bridal

Suknie Wieczorowe od Verise Collection

Suknie dla Matki Panny Młodej

Suknie Ślubne z kolekcji Pret a Porter od Fabio Gritti

Suknie Ślubne z Kolekcji Fabio Gritti od Fabio Gritti

Suknie Ślubne z Kolekcji Gritti Couture od Fabio Gritti

Suknie Ślubne z Kolekcji Fabia od Fabio Gritti

Suknie ślubne z kolekcji Veromia 2010

Suknie Ślubne z Kolekcji OreaSposa 2010 od Susan Blanche

Suknie Ślubne z Kolekcji Cosmobella 2010 od Susan Blanche

Suknie Ślubne z Kolekcji Demetrios 2010 od Susan Blanche

Suknie Ślubne z Kolekcji 2010 od Happy Day

luty

W co się ubrać, aby wyglądać szczuplej? Porady dla świadkowej i gości weselnych

Kolekcja Sukien Ślubnych Cosmobella 2009 od Susan Blanche

Suknie Ślubne z Kolekcji 2009 od Happy Day

Nail Growth Miracle od Sally Hansen

styczeń

Kiedy najlepiej zajść w ciążę?

Podkład rozświetlająco-antystresowy od Avon

Pomadka Lipfinity od Max Factor

Scrub Optimals Radiance Energy - piling w pudrze od Oriflame

UNIFIANCE Podkład Matujący od La Roche Posay

Kolekcja Suknie wieczorowe Demetrios

Jak zakryć opryszczkę?

Suknie Ślubne z Kolekcji Demetrios 2009 od Susan Blanche

Psychologia związku


O mnie

Konsultant Ślubny Agnieszka Kudela

Agnieszka Kudela

Od kiedy tylko pamiętam miłość i śluby są moją pasją, którą dzisiaj chciałabym się z Wami podzielić. POZNAJ MNIE

Eksperci

Facebook

Instagram

Newsletter

Bądź na bieżąco:

Polityka prywatności

Ankieta


Po jak długim czasie trwania Waszego związku planujecie się pobrać?

ślub i wesele
atrakcje weselne
archiwum ankiet  

Wszystkie grafiki, zdjęcia i teksty podlegają ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim. Używanie ich w jakikolwiek sposób bez uprzedniego, pisemnego zezwolenia jest zabronione i może spowodować pociągnięcie do odpowiedzialności cywilnej i karnej.

Follow on BloglovinBloglovin icon Facebook icon Google+ icon