Psychologia związku

Psychologia związku

Każda z par przechodzi podobne etapy w swoim związku. Zwykle pierwsze miesiące bycia razem, to czas zauroczenia i euforii. Ukochana osoba wydaje się być od dawna poszukiwanym ideałem, którego nie chce się odstępować nawet na krok.

Z czasem sytuacja ulega zmianie i jest to naturalna kolej rzeczy – zaczynamy dostrzegać wady partnera. Zauważamy nie tylko to, co nas łączy, ale także to, co nas dzieli. Do głosu zaczyna dochodzić też proza życia i codzienne obowiązki, które często utrudniają znalezienie czasu na „bycie we dwoje”. Czy oznacza to, że skazani jesteśmy na przytłoczenie przez szarą rzeczywistość i odsunięcie się od siebie? Oczywiście nie! Wiele zależy jednak od nas samych.

Odpowiedni partner...

W fazie zauroczenia wiele osób ma tendencję do idealizowania swojego partnera
i nadawania mu cech, których tak naprawdę nigdy on nie posiadał. Co więcej, niektórzy są gotowi przysiąc, że pod wpływem ukochanej osoby i w nich nastąpiły zmiany - zaczęli dzielić pasje i zainteresowania, z którymi wcześniej nie mieli nic wspólnego. Czasem rzeczywiście związek pozwala na poszerzenie horyzontów, warto się jednak zastanowić czy wszystkie zmiany, jakich doświadczamy my, nie są efektem chwili? Często, gdy faza zauroczenia i fascynacji przemija, partnerzy powracają do swoich wcześniejszych przyzwyczajeń i nagle odkrywają, że ich potrzeby są ze sobą zupełnie sprzeczne... Warto zatem już na początku związku skupić się na wzajemnym poznawaniu swoich oczekiwań, priorytetów i upodobań. Bo choć zwykło się mówić, że przeciwieństwa się przyciągają, to sprawdza się to zwykle wyłącznie na krótką metę. Jeśli okaże się bowiem, że więcej nas dzieli niż łączy, stworzenie trwałego związku może być naprawdę trudnym zadaniem.


Poznajemy się nawzajem

Wzajemne odkrywanie swoich cech i upodobań, nie kończy się po kilku tygodniach czy miesiącach, ani nawet po latach. Każdy dzień może dostarczyć nam nowych informacji o partnerze, a każda nowa sytuacja, w jakiej będziemy z nim uczestniczyć, pozwoli nam na lepsze poznanie ukochanej osoby.

psychologia związkuNajważniejsza jest rozmowa, która w pierwszym etapie związku przychodzi zwykle z łatwością – wiele par na początku znajomości potrafi rozmawiać ze sobą nie tylko w ciągu dnia, ale i przez całe noce. Z czasem rozmowy te stają się coraz krótsze i bardziej zdawkowe, a tematy konwersacji zaczynają ograniczać się do spraw przyziemnych, takich jak praca czy konieczność opłacenia rachunków. Brak czasu i przytłoczenie obowiązkami zniechęca do długich dyskusji.

Tymczasem rozmowa to klucz do udanego związku. Wzajemna fascynacja z czasem i tak przygaśnie, a życie erotyczne zejdzie na dalszy plan. Jeśli dotąd związek cementowały wyłącznie relacje natury czysto fizycznej, może pojawić się problem. Bycie ze sobą opiera się bowiem przede wszystkim na umiejętności komunikacji.
Jak ze sobą rozmawiać? Jak najczęściej! Uważnie wysłuchując drugiej strony. W dyskusji nie koncentrujmy się wyłącznie na własnych potrzebach i emocjach – uczucia partnera i informacje, jakie chce nam przekazać, są równie ważne.

Dobrze jest też porozmawiać czasem nie tylko o sprawach bieżących, ale też o planach na przyszłość. Snucie wspólnych marzeń (nawet tych nie do końca realnych) potrafi mocno zbliżyć do siebie partnerów. Zaplanujcie urlop, pomyślcie o jakiejś zmianie w mieszkaniu. Wybierzcie się na romantyczną kolację i przy kieliszku wina powspominajcie początek waszej znajomości. Bazując na zdobytych doświadczeniach, porozmawiajcie o wspólnej przyszłości.

Nie co dzień oczywiście uda wam się zorganizować kolację przy świecach, nie każdy dzień też jest dobry do snucia wspomnień i refleksji. Czasem jesteście zmęczeni całym dniem i wasze rozmowy ograniczają się wyłącznie do tematów przyziemnych. I w tym przypadku istotna jest jednak forma rozmowy. Ograniczcie do minimum liczbę wygłaszanych poleceń i komunikatów – jeśli oczekujecie od partnera, by coś dla was zrobił, po prostu go o to poproście. O wiele lepiej brzmi przecież zdanie „Kochanie, czy mógłbyś wyrzucić śmieci?” od wydania krótkiego polecenia „Wyrzuć śmieci”, kojarzącego się wręcz z rozkazem. Nie zapominajcie też o magicznym słowie „Dziękuję”, które jest formą docenienia partnera – nawet jeśli owa wdzięczność dotyczy tak trywialnej czynności jak np. pozmywanie naczyń po obiedzie. Warto dziękować ukochanej osobie za to, co dla was robi, tak samo jak dobrze jest docenić choćby umycie okien czy wyprasowanie koszul. To wszystko oczywiście drobiazgi, ale właśnie z drobiazgów budowana jest wasza codzienność.

psychologia związku


Jak spędzać ze sobą czas?

Podobnie jak w przypadku rozmowy tak i w kwestii spędzania ze sobą czasu, w trakcie trwania związku następują zmiany. Bywanie w restauracjach, wyjścia do kina, czy choćby wspólne wylegiwanie się w weekendy, stają się coraz rzadsze. Na plan pierwszy powracają obowiązki, a czas, jaki mamy dla siebie nawzajem ulega coraz większemu skróceniu. W skrajnych przypadkach dochodzi do tego, że mieszkając w jednym domu, partnerzy mijają się – każde z nich jest bowiem zaabsorbowane własnymi zajęciami. Tak być oczywiście nie powinno.

Jeśli macie wspólne zainteresowania, problem można rozwiązać łatwiej. Wygospodarujcie nieco czasu, by wspólnie oddać się swojemu hobby. Nie jest ważne, czy jesteście pasjonatami kręgli, gry w bilard czy też emocji dostarcza wam filatelistyka. Ważne, byście wspólnie oddawali się łączącej was pasji.

młoda para


Jeżeli nie dzielicie zainteresowań, przypomnijcie sobie jak spędzaliście czas na początku związku, co sprawiało wam największą przyjemność. Może warto choć częściowo powrócić do tamtych przyzwyczajeń? Wybierzcie się na spotkanie w gronie wspólnych znajomych, od czasu do czasu znajdźcie czas na wyjście do kina lub do kawiarni – przypomnijcie sobie, co was łączy, szukajcie pasji i zajęć, które zbliżą was do siebie i pozwolą na ich dzielenie.

Nie popadajcie w rutynę

Rutyna to największy wróg związku. Nie pozwólcie, by wkradła się w wasze życie. Szukajcie nowych sposobów wspólnego spędzania czasu, zaskakujcie się wzajemnie drobiazgami. Czas, jaki spędzacie razem, pod wspólnym dachem, ma należeć przede wszystkim do was. Praca i spoczywające na was obowiązki są ważne, ale czy ważniejsze od waszych relacji? Wspierajcie się, okazujcie sobie zrozumienie i po prostu się kochajcie. W trudnych chwilach weźcie głęboki oddech i przypomnijcie sobie za co pokochaliście człowieka, który jest teraz tak ważną częścią waszego życia. Skupcie się na tym, co was łączy i za co jesteście sobie wdzięczni. W czasie kłótni (które zdarzają się w każdym związku), nie powracajcie do dawnych konfliktów, nie wyciągajcie „brudów z przeszłości” - skupcie się na problemie, który związany jest z aktualną sytuacją i szukajcie sposobów na jego rozwiązanie.

Jeśli w waszych relacjach źle się dzieje i oddalacie się od siebie nawzajem, zastanówcie się co się zmieniło – wy, wasz partner? A może poróżniliście się w priorytetach i oczekiwaniach względem siebie i wspólnego życia? Porozmawiajcie o tym. A jeśli trzeba, wybierzcie się do specjalisty, który pomoże wam odnaleźć przyczynę pojawiających się w waszym związku problemów.

psychologia związku przed i po ślubiePamiętajcie, że związek to wspólna praca, ciągłe zabieganie o partnera, odkrywanie go (i siebie!) na nowo. Nie spoczywajcie na laurach, a wasze wspólne życie będzie naprawdę udane. Bądźcie ze sobą, spędzajcie razem czas – robiąc to, co wam obojgu sprawia największą przyjemność. Pamiętajcie o docenianiu swojego partnera, okazywaniu mu uczuć i przypominaniu o tym, jak bardzo jest dla was ważny. Dzięki temu, nawet w trudnych chwilach, będziecie mieć pewność, że możecie na sobie nawzajem polegać – przedyskutować trudne sytuacje i znaleźć sposób na lepsze jutro. Razem.

 

Poprzedni artykułNastępny artykułArchiwum


MOTYW PRZEWODNI ŚLUBU I WESELA [ROZWIŃ ]

MIEJSCE NA WESELE [ROZWIŃ ]
DEKORACJE ŚLUBNE I KWIATY [ROZWIŃ ]

UPOMINKI DLA GOŚCI WESELNYCH [ROZWIŃ ]
SUKNIE ŚLUBNE I DODATKI [ROZWIŃ ]

OBRĄCZKI I BIŻUTERIA ŚLUBNA [ROZWIŃ ]

ZAPYTAJ KONSULTANTA ŚLUBNEGO [ROZWIŃ ]
CIEKAWY POMYSŁ NA... [ROZWIŃ ]
DZIECI NA WESELU [ROZWIŃ ]
ZAPROSZENIA ŚLUBNE I PAPETERIA [ROZWIŃ ]
ŚLUB I WESELE W PLENERZE [ROZWIŃ ]
ŚLUB W TEORII [ROZWIŃ ]
SESJA ŚLUBNA I FILM ŚLUBNY [ROZWIŃ ]
ŚLUBNE FORMALNOŚCI [ROZWIŃ ]
ATRAKCJE WESELNE [ROZWIŃ ]
MUZYKA NA ŚLUBIE I WESELU [ROZWIŃ ]
TORT WESELNY I INNE SŁODKOŚCI [ROZWIŃ ]
PREZENTY ŚLUBNE [ROZWIŃ ]
GARNITURY I INNE [ROZWIŃ ]
ALKOHOLE WESELNE [ROZWIŃ ]
INNE [ROZWIŃ ]
DIY [ROZWIŃ ]
ŚLUB I WESELE [ROZWIŃ ]
2012

grudzień

Trendy innowacyjne 2013 w zaproszeniach ślubnych

Wesele nad morzem – romantycznie w Dworku SPA Osada Wędrowca

Najnowsze trendy na wieczory panieńskie

Smoking – klasyka i ekstrawagancja

listopad

Wesele w zimie - dlaczego warto?

październik

Jak wybrać suknię ślubną? Czyli Agata wychodzi za mąż.

Coraz częściej Młode Pary natrafiają na dylemat...

Pierwszy Taniec - Tysiące białych motyli

Kim jest barista na weselu i jaka jest jego rola?

wrzesień

Na ślub zapraszamy tylko indywidualnie

Najlepsza, oryginalna lista prezentów ślubnych w sklepach Camptoir de Famille

sierpień

Konfetti, czyli wystrzałowa atrakcja na weselu

Kawowy motyw ślubny

Fotografia ślubna. Z czego wynika cena? cz.4

Fotografia ślubna. Z czego wynika cena? cz.3

Fotografia ślubna. Z czego wynika cena? cz.2

Fotografia ślubna. Z czego wynika cena? cz.1

Wyjątkowe prezenty dla nowożeńców

Podziękowania ślubne dla rodziców

Artystyczna fotografia ślubna - Jeff Kent Jose Villa - Wydawnictwo Galaktyka

czerwiec

Podziękowania dla rodziców

Ślubne stylizacje: Malowana Panna Młoda

maj

Ślub w Euro?

Ślubne dodatki, a ślubny bukiet

Na czym polega współpraca z fotografem w dniu ślubu?

kwiecien

Ślub w święta – świetny pomysł czy koszmar organizacyjny?

marzec

Przypinki ślubne...

luty

Wybór agencji ślubnej / konsultanta ślubnego od a do z

O co warto zapytać fotografa przed podpisaniem umowy?

Wiosenne śluby - wiosenna poligrafia

Notatnik Panny Młodej

Czy przy okazji ślubu warto skorzystać z usług zawodowego fotografa?

styczeń

Nie wiesz jak spędzić wieczór panieński?

2011

grudzień

Zaplanuj rozmieszczenie gości

Śluby świata - Niemcy

listopad

Piłka nożna motywem przewodnim wesela?

Ślubne strony internetowe

Coś zwariowanego dla zwariowanej Pary Młodej - Szalona Budka!

październik

Słodkie bufety

wrzesień

Prezenty dla rodziców

Cygańskie zwyczaje weselne

sierpień

Something borrowed – czyli co pożyczyć na ślub

Pomysły na weselne winietki

Ślub pod chupą

lipiec

Kwiatowe ciasteczka!

Księga gości - dlaczego i czemu nie?

Ślub za granicą

Zapłacimy za Twój ślub!

czerwiec

Figurki na tort weselny

Jak wybrać dobrego barmana?

maj

Zespoły coverowe - sceniczny look...

Gdzie znaleźć dobrego barmana?

Jakie animacje warto przygotować dla dzieci na wesele?

Ślub za granicą - za i przeciw

Oryginalne zaręczyny – pomysłów kilka część pierwsza

kwiecien

Wesele polskie vs wesele angielskie

Odjazdowe pomysły na sesję ślubną

Jak wybrać dj-a?

A czemu nie garden party?

Ślub poza murami USC – szykują się zmiany

Czy warto zatrudnić barmana na wesele?

Jak wygląda pokaz tandemowy?

Zespół weselny – z samplami czy bez?

O zespołach cz. II – zespoły tematyczne

Zanim zdecydujemy się na barmana….

marzec

Ślubny concierge

Zespół zespołowi nierówny – jak wybrać najlepszy?

Ślubny savoir-vivre

Urban wedding – między tradycją a nowoczesnością

Jak zorganizować ślub w plenerze? Teoria i praktyka

luty

Ślub humanistyczny i religijny

Konsultant ślubny po polsku

Wesele z barmanem?

Jaką ilość alkoholu należy zamówić na wesele?

Ile gram ciasta i tortu zamówić na wesele?

Kurs II - Ślubne zaproszenia krok po kroku

styczeń

Atrakcje na weselu – oby nie za dużo

Organizacja wesela w plenerze w praktyce

Księga gości - fajny pomysł uwiecznienia najważniejszego dnia w naszym życiu


WYDARZENIA [ROZWIŃ ]
2013

grudzień

Sklep Jubilerski SEZAM zapraszamy Nowożeńców 2013 do udziału w KONKURSIE

listopad

Jest już w Gdyni Autorski Wzorcowy Salon Mody KONASZEWSKI…

ONA & ON - Targi Ślubne Lublin

VII Pomorska Gala Ślubna

październik

Totalna wyprzedaż - jednodniowa akcja Salonu Bellissima z Wrocławia

czerwiec

Ponad 50 projektantów mody czeka na Ciebie z mega zniżkami nawet do 70% off

maj

Bezpłatne spersonalizowane próbki zaproszeń ślubnych od Sendmoments Polska

Soplica zasponsoruje Twoje wesele

Zaproszenie na Premierę Kolekcji 2014 Giovanna Sposa

kwiecien

Piękna czy bestia? Szalone Panny Młode na CBS Reality

Uwaga Nowy Konkurs!!! Wygraj kurs tańca dla Narzeczonych w Studiu Tańca Carmen w Warszawie

WEDDING WEEKEND - Bezpłatne Warsztaty Ślubne dla Młodych Par, Warszawa

Opis wernisażu wystawy zdjęć ze wspólnych realizacji ślubno – weselnych Ślubnej Pracowni Olsztyn i “Dekoruj Kwiatem”

marzec

Dzień Otwarty dla Par Młodych w Folwarku Dajak

Warsztaty dla Narzeczonych, Sosnowiec

Kolekcja ślubna „Wedding 2013” by RINA COSSACK

Wedding Fashion Days 2013

Największe Targi na Mazowszu

luty

Designer Sample Sale “Moda w zasięgu myszy”

Nowy ślubny projekt Agaty Wojtkiewicz

Otwarcie wystawy zdjęć realizacji ślubno – weselnych Ślubnej Pracowni Olsztyn i “Dekoruj Kwiatem”

Weselne dni otwarte w Hotelu Scandic Gdańsk

Jedyne takie Walentynki w restauracji Senso!

Pozwól się zachwycić – kreacje marki Moonlight odwiedzą całą Polskę

styczeń

Agata Wojtkiewicz doradzi pannom młodym podczas Open Wedding Day

Mon Cheri rusza w Polskę – 11 okazji na zapoznanie się z marką

Targi Ślubne Łódź 2013 Online - Prawdziwe targi w elektronicznej wersji

2012

grudzień

Wyjedź w podróż marzeń z La Mariee!

Wieczorowe kreacje Mon Cheri na sylwestra i karnawał w outletowej cenie

La Mariee - największy salon sukien ślubnych w Warszawie już otwarty

Łódzkie warsztaty „White – wszystko o ślubach” za nami – pora na Warszawę

Zapraszamy na świąteczne Designer Sample Sale w saltandpepper.pl - Moda w zasięgu myszy

Otwarcie największego salonu ślubnego w Stolicy

Sylwester z Agentem 007 - Instytut Glamour

listopad

Ślubny weekend specjalnie dla Narzeczonych - Polska Gala Ślubna

Panny Młode dmuchają - After Wedding Party

Od soboty salon sukien ślubnych La Mariee także w Łodzi

Agata Wojtkiewicz zaprasza na trzecią edycję warsztatów „White – wszystko o ślubach”

Z ziemi włoskiej do polskiej... Alta Moda Sposa Italia wkracza na polski rynek mody ślubnej.

Andrzejki w stylu ZUMBA - Instytut Glamour

IX edycja Wielkiej Poznańskiej Gali Ślubnej

Powstaje największy salon ślubny Warszawy

Zaproszenie na VI Pomorską Galę Ślubną

październik

Premiera Kolekcji Annais Bridal

PSKŚ do października przyjmuje nowych członków

Uwaga Konkurs! Wygraj aparat Polaroid!

Totalna wyprzedaż - coroczna akcja w salonie Bellissima

MEGA Targi Ślubne TORWAR 2012

wrzesień

Polska premiera kolekcji Mon Cheri 2013 w Białymstoku!

I Mazurska Gala Ślubna

Designer Sample Sale w saltandpepper.pl “Moda w zasięgu myszy”

Ślubny wrześniowy weekend w MT Polska

sierpień

KONKURS - Wykonaj własny pierścionek zaręczynowy i wygraj złoty z brylantem

Ekscytujący konkurs Mon Cheri Polska. Do wygrania dowolna suknia ślubna!

lipiec

6 lipca - Światowy Dzień Pocałunku

KUZYNI - 20 podwójnych zaproszeń na przedpremierowy pokaz filmu!

czerwiec

Do wygrania 3 wizyty w Instytucie Piękna Dolce Vita w Gdyni

Colin i Justin: ślubni agenci!

maj

Romantycznie i koronkowo - jest zapowiedź kolekcji ślubnej na sezon 2013 od Mon Cheri

Szaleństwo weselnych tortów - słodka seria od maja w KUCHNI+

kwiecien

Gala Ślubna w Poznaniu - relacja i podziekowania

Trunk Show w Domu Mody Ślubnej Ksymena, 13-14 kwietnia

luty

Gala Ślubna – Największe Ślubne Show w Wielkopolsce – 4 marca Poznań Hala Arena

Chcesz zostać Konsultantem Ślubnym?

Wygraj obrączki za 1 zł!

Gala Ślubna – Leszno 5.02.2012

styczeń

Prezentujemy Affinity - Suknie Ślubne na rok 2012

Polska Gala Ślubna - 14-15 stycznia 2012 - Pałac Kultury i Nauki w Warszawie


WASZE ŚLUBY [ROZWIŃ ]
PRASA [ROZWIŃ ]
PODRÓŻ POŚLUBNA [ROZWIŃ ]
ZDROWIE I URODA [ROZWIŃ ]
2010

czerwiec

Pierwsze 12 tygodni ciąży

maj

Jak się przygotować do zajścia w ciążę?

kwiecien

Zostań Testerką i otrzymaj Bieliznę Wyszczuplającą w prezencie!

Kolekcja sukien ślubnych Sposarsi

marzec

Suknie Ślubne z Kolekcji Simple od Annais Bridal by Anna Ismenska

Suknie Ślubne z Kolekcji Modern od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. 2

Suknie Ślubne z Kolekcji Romance od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. 1

Suknie Ślubne z Kolekcji Romance od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. II

Suknie Ślubne z Kolekcji Romance od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. 3

Suknie Ślubne z Kolekcji Modern od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. I

Suknie Ślubne z kolekcji Bridal od Verise Bridal

Suknie Wieczorowe od Verise Collection

Suknie dla Matki Panny Młodej

Suknie Ślubne z kolekcji Pret a Porter od Fabio Gritti

Suknie Ślubne z Kolekcji Fabio Gritti od Fabio Gritti

Suknie Ślubne z Kolekcji Gritti Couture od Fabio Gritti

Suknie Ślubne z Kolekcji Fabia od Fabio Gritti

Suknie ślubne z kolekcji Veromia 2010

Suknie Ślubne z Kolekcji OreaSposa 2010 od Susan Blanche

Suknie Ślubne z Kolekcji Cosmobella 2010 od Susan Blanche

Suknie Ślubne z Kolekcji Demetrios 2010 od Susan Blanche

Suknie Ślubne z Kolekcji 2010 od Happy Day

luty

W co się ubrać, aby wyglądać szczuplej? Porady dla świadkowej i gości weselnych

Kolekcja Sukien Ślubnych Cosmobella 2009 od Susan Blanche

Suknie Ślubne z Kolekcji 2009 od Happy Day

Nail Growth Miracle od Sally Hansen

styczeń

Kiedy najlepiej zajść w ciążę?

Podkład rozświetlająco-antystresowy od Avon

Pomadka Lipfinity od Max Factor

Scrub Optimals Radiance Energy - piling w pudrze od Oriflame

UNIFIANCE Podkład Matujący od La Roche Posay

Kolekcja Suknie wieczorowe Demetrios

Jak zakryć opryszczkę?

Suknie Ślubne z Kolekcji Demetrios 2009 od Susan Blanche

Psychologia związku


O mnie

Konsultant Ślubny Agnieszka Kudela

Agnieszka Kudela

Od kiedy tylko pamiętam miłość i śluby są moją pasją, którą dzisiaj chciałabym się z Wami podzielić. POZNAJ MNIE

Eksperci

Facebook

Instagram

Newsletter

Bądź na bieżąco:

Polityka prywatności

Ankieta


Po jak długim czasie trwania Waszego związku planujecie się pobrać?

ślub i wesele
atrakcje weselne
archiwum ankiet  

Wszystkie grafiki, zdjęcia i teksty podlegają ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim. Używanie ich w jakikolwiek sposób bez uprzedniego, pisemnego zezwolenia jest zabronione i może spowodować pociągnięcie do odpowiedzialności cywilnej i karnej.

Follow on BloglovinBloglovin icon Facebook icon Google+ icon