Ślub i wesele w plenerze

Ślub i wesele w plenerze

Ślub w plenerze to niezwykle romantyczna i atrakcyjna forma powiedzenia sakramentalnego „TAK” – coraz częściej wybierana przez młode pary. Otoczenie przepięknie kwitnących kwiatów, soczysta zieleń trawy i drzew, śpiew ptaków... to marzenie niejednej pary. Ale czy jest ono realne do spełnienia, czy też będzie musiało pozostać jedynie w sferze marzeń – to już zależy jedynie od Was, Waszej determinacji, zaradności i... niestety bardzo dużej liczby innych czynników, z którymi będziecie musieli się uporać.

Ślub cywilny w plenerze

Jeśli bierzecie ślub cywilny, jego organizacja z punktu widzenia prawa nie powinna być większym problemem, gdyż zgodnie z prawem o aktach stanu cywilnego pkt. 3 „Jeżeli zachodzą uzasadnione przyczyny, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego może przyjąć oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński poza lokalem stanu cywilnego”.  Jeszcze niedawno za uzasadnioną przyczynę uważano jedynie brak możliwości przybycia do Urzędu Stanu Cywilnego spowodowany chorobą, kalectwem czy np. pozbawieniem wolności, jednak powoli ulega to zmianie i coraz częściej także pragnienie młodej pary do zawarcia związku w niestandardowym otoczeniu (począwszy od ogrodów, parków, pałacyków, zamków, aż po pokłady statków, czy nawet balony) może uchodzić za taką przyczynę. Powinniście jednak pamiętać o tym, aby udać się do USC ze znacznie większym wyprzedzeniem czasowym niż w przypadku tradycyjnego ślubu, gdyż musicie uzyskać specjalną zgodę kierownika urzędu na oddelegowanie urzędnika na Wasz ślub. W podaniu powinniście jak najdokładniej uzasadnić powód, dla którego pragniecie odmiennego ślubu, a także opisać miejsce, w którym chcecie zorganizować ceremonię i dołączyć zgodę właściciela terenu na jej urządzenie.


wesele w plenerzeMusicie niestety być także przygotowani na odmowę – z pewnością USC nie wyrazi zgody na udzielenie ślubu w miejscu nieodpowiednim i uwłaczającym godności i powadze urzędu (jak np. nocny klub czy kasyno), ponadto nie każdy kierownik jest elastyczny i nie wszystkie urzędy dopuszczają możliwość udzielenia ślubu poza obrębem USC. W takiej sytuacji będziecie musieli spróbować gdzie indziej. W przypadku uzyskania odpowiedzi odmownej można pokusić się także
o zlecenie przygotowania ceremonii wedding plannerowi – daje to większe szanse na sukces, gdyż firmy zajmujące się organizacją ślubów „od podszewki” wiedzą najczęściej z kim i gdzie rozmawiać, aby osiągnąć zamierzony cel.

Ślub kościelny w plenerze 

Organizacja  ślubu kościelnego lub konkordatowego w plenerze jest zdecydowanie trudniejsza. Prawo kanoniczne nadal zabrania udzielania sakramentów małżeńskich poza kościołem i aby zorganizować ceremonię zaślubin gdzie indziej, trzeba uzyskać specjalną zgodę biskupa. Jest to trudne, ale nie niemożliwe, chociaż zajmuje dość dużo czasu.

W argumentacji warto wziąć pod uwagę zapis Kodeksu Prawa Kanonicznego:
Kan. 1118 Małżeństwo pomiędzy katolikami lub między strona katolicką i niekatolicką ochrzczoną, winno być zawierane w kościele parafialnym; w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca (biskupa) lub proboszcza.
Miejscowy ordynariusz (biskup) może zezwolić na zawarcie małżeństwa w innym odpowiednim miejscu.


ślub w plenerzeDoprecyzowania wymaga sformułowanie „odpowiednie miejsce” -  należy zorientować się czy miejsce nie ujmuje nic z powagi ceremonii ani samej instytucji Kościoła, a także czy w wybranym przez Was miejscu jest możliwość odprawienia mszy świętej. Wasze szanse wzrosną, jeśli będzie tam np. kapliczka. Dopiero wtedy należy zorientować się pod jaką parafię podlega wybrane miejsce, spotkać się z proboszczem i wszystko omówić.

-  My nie mieliśmy żadnego problemu aby zorganizować ślub poza terenem kościoła. Wymarzyliśmy sobie ślub w Pałacu w Lubostroniu. – wspomina Karolina – Poprosiliśmy o pomoc naszego księdza. To on wystąpił z pisemną prośbą w naszym imieniu do biskupa. I uzyskał ją już po miesiącu!

W pałacu nie było ani kaplicy, ani innego „poświęconego” miejsca, w związku z czym ślub odbył się w ogrodzie i bez mszy świętej. Była za to komunia święta, którą nasz ksiądz przywiózł ze sobą z kościoła. Musieliśmy jedynie zadbać o jego przejazd na ślub i z powrotem do parafii.


weseleWidać więc, że zorganizowanie ślubu kościelnego w plenerze nie jest sprawą z góry skazaną na niepowodzenie - trzeba porozmawiać z księdzem w parafii i poprosić o pomoc. Wiele zależy od tego, czy zechce on pomóc - niestety nawet jeśli będzie chętny do udzielenia wsparcia, nadal nie mamy gwarancji, że jego interwencja odniesie skutek. Warto jednak próbować.

Formalności

Jakie dokumenty są potrzebne do zorganizowania ślubu w plenerze? Z całą pewnością niezbędne będą:
- zgoda właściciela terenu - jeśli ma to być park miejski zgoda musi być od odpowiedniego urzędnika z władz miasta, jeśli jest to np. Ogród Botaniczny, zgody musi udzielić dyrektor/kierownik ogrodu. Podobna sytuacja dotyczy pałacyków, zamków, hoteli itp.
 Zgodę należy dołączyć do wniosku adresowanego do USC. Najlepiej też mieć ją podczas rozmowy z księdzem w swojej parafii (jeśli chcemy wziąć ślub konkordatowy)
- dokumenty z USC – warto wspomnieć, że do kosztu zorganizowania tradycyjnego ślubu w USC należy doliczyć jedynie koszt dojazdu urzędnika na miejsce uroczystości i z powrotem.

wesele w plenerzeW przypadku ślubu konkordatowego sytuacja dotycząca kosztów wygląda różnie, o szczegóły zawsze należy dopytać bezpośrednio w parafii.
- dodatkowe pozwolenia – w niektórych przypadkach może pojawić się konieczność zdobycia dodatkowych pozwoleń na zorganizowanie ślubu: od straży miejskiej (np. w przypadku parku miejskiego) czy też policji. Koszty takich pozwoleń mogą się wahać od 50 do 250 zł i są ustalane indywidualnie w zależności od: lokalizacji, typu obiektu, liczby przewidywanych osób. Jednak niejednokrotnie pozwolenia te nie będą wymagane i wystarczy poinformować odpowiednie instytucje o wydarzeniu. 

Co dalej?

Kiedy mamy już wszystkie pozwolenia i załatwiliśmy formalności, należy przystąpić do organizowania samej ceremonii i jej oprawy. O czym należy pamiętać?

Ślub i przyjęcie w plenerze można zorganizować tak naprawdę jedynie latem i wczesną jesienią: od czerwca do września. Jeśli ma to być ślub na terenie otwartym (bez żadnego zadaszenia - czyli nie jest to np. pałacyk wynajęty na tą okazję) warto zadbać o jakąś osłonę na wypadek złej pogody, np. wynająć i postawić namiot. W przypadku, gdy nie ma podłączenia do elektryczności należy też zadbać o przenośne generatory prądu, zaplanować ich lokalizację (nie powinny zakłócać uroczystości ani być zbyt widoczne) oraz wszystkie podłączenia (wynajęty przez nas generator może być za słaby w stosunku do zaplanowanego obciążenia).

Dużo wcześniej należy zorganizować transport i zaplanować rozstawienie stołów i krzeseł dla gości. Miejsce wybrane dla młodej pary, urzędnika USC lub księdza oraz świadków musi być dobrze widoczne dla wszystkich zaproszonych. Niebagatelną kwestią jest także oświetlenie (czy tylko naturalne czy też sztuczne) oraz nagłośnienie, gdyż słowa wypowiadanej przysięgi powinny być słyszane przez wszystkich.


ślub w plenerzeKoszta

Zorganizowanie wymarzonego ślubu i wesela w plenerze jest o wiele bardziej pracochłonne i zdecydowanie bardziej kosztowne, niż ślub tradycyjny. Pewne koszta pozostają niezmienne: nagłośnienie, zespół muzyczny, catering. Jednak sam koszt wynajęcia namiotu to od 10 000 zł w górę (w zależności od liczby osób, które ma pomieścić, materiału z jakiego jest zrobiony, a nawet podłogi). Do tego należy doliczyć koszt wynajęcia krzeseł i stołów (w zależności od liczby - od 600 zł), koszt transportu (od 500 zł) oraz wynajmu generatorów prądotwórczych (od 500 zł). Jeśli organizujemy ślub w miejscu bez sieci sanitarnej należy zadbać o obecność toalet i wynająć np. przenośne toalety typu Toi Toi (na imprezę tego typu należy wynająć przynajmniej dwie).

W zależności od firmy jest to koszt ok. 150/200 zł za sztukę.

Czy warto? Moim zdaniem tak! Realizacja najskrytszych marzeń i zorganizowanie ślubu jak z bajki warte jest swojej ceny. Należy tylko pamiętać o zasadzie złotego środka, aby nie zaistniała sytuacja przerostu formy nad treścią. Przede wszystkim liczy się atmosfera i Wasze uczucia, chęć wypowiedzenia sakramentalnego „TAK” w otoczeniu najbliższych i rodziny.


Poprzedni artykułNastępny artykułArchiwum


MOTYW PRZEWODNI ŚLUBU I WESELA [ROZWIŃ ]

MIEJSCE NA WESELE [ROZWIŃ ]
DEKORACJE ŚLUBNE I KWIATY [ROZWIŃ ]

UPOMINKI DLA GOŚCI WESELNYCH [ROZWIŃ ]
SUKNIE ŚLUBNE I DODATKI [ROZWIŃ ]

OBRĄCZKI I BIŻUTERIA ŚLUBNA [ROZWIŃ ]

ZAPYTAJ KONSULTANTA ŚLUBNEGO [ROZWIŃ ]
CIEKAWY POMYSŁ NA... [ROZWIŃ ]
DZIECI NA WESELU [ROZWIŃ ]
ZAPROSZENIA ŚLUBNE I PAPETERIA [ROZWIŃ ]
ŚLUB I WESELE W PLENERZE [ROZWIŃ ]
ŚLUB W TEORII [ROZWIŃ ]
SESJA ŚLUBNA I FILM ŚLUBNY [ROZWIŃ ]
ŚLUBNE FORMALNOŚCI [ROZWIŃ ]
ATRAKCJE WESELNE [ROZWIŃ ]
MUZYKA NA ŚLUBIE I WESELU [ROZWIŃ ]
TORT WESELNY I INNE SŁODKOŚCI [ROZWIŃ ]
PREZENTY ŚLUBNE [ROZWIŃ ]
GARNITURY I INNE [ROZWIŃ ]
ALKOHOLE WESELNE [ROZWIŃ ]
INNE [ROZWIŃ ]
DIY [ROZWIŃ ]
ŚLUB I WESELE [ROZWIŃ ]
2012

grudzień

Trendy innowacyjne 2013 w zaproszeniach ślubnych

Wesele nad morzem – romantycznie w Dworku SPA Osada Wędrowca

Najnowsze trendy na wieczory panieńskie

Smoking – klasyka i ekstrawagancja

listopad

Wesele w zimie - dlaczego warto?

październik

Jak wybrać suknię ślubną? Czyli Agata wychodzi za mąż.

Coraz częściej Młode Pary natrafiają na dylemat...

Pierwszy Taniec - Tysiące białych motyli

Kim jest barista na weselu i jaka jest jego rola?

wrzesień

Na ślub zapraszamy tylko indywidualnie

Najlepsza, oryginalna lista prezentów ślubnych w sklepach Camptoir de Famille

sierpień

Konfetti, czyli wystrzałowa atrakcja na weselu

Kawowy motyw ślubny

Fotografia ślubna. Z czego wynika cena? cz.4

Fotografia ślubna. Z czego wynika cena? cz.3

Fotografia ślubna. Z czego wynika cena? cz.2

Fotografia ślubna. Z czego wynika cena? cz.1

Wyjątkowe prezenty dla nowożeńców

Podziękowania ślubne dla rodziców

Artystyczna fotografia ślubna - Jeff Kent Jose Villa - Wydawnictwo Galaktyka

czerwiec

Podziękowania dla rodziców

Ślubne stylizacje: Malowana Panna Młoda

maj

Ślub w Euro?

Ślubne dodatki, a ślubny bukiet

Na czym polega współpraca z fotografem w dniu ślubu?

kwiecien

Ślub w święta – świetny pomysł czy koszmar organizacyjny?

marzec

Przypinki ślubne...

luty

Wybór agencji ślubnej / konsultanta ślubnego od a do z

O co warto zapytać fotografa przed podpisaniem umowy?

Wiosenne śluby - wiosenna poligrafia

Notatnik Panny Młodej

Czy przy okazji ślubu warto skorzystać z usług zawodowego fotografa?

styczeń

Nie wiesz jak spędzić wieczór panieński?

2011

grudzień

Zaplanuj rozmieszczenie gości

Śluby świata - Niemcy

listopad

Piłka nożna motywem przewodnim wesela?

Ślubne strony internetowe

Coś zwariowanego dla zwariowanej Pary Młodej - Szalona Budka!

październik

Słodkie bufety

wrzesień

Prezenty dla rodziców

Cygańskie zwyczaje weselne

sierpień

Something borrowed – czyli co pożyczyć na ślub

Pomysły na weselne winietki

Ślub pod chupą

lipiec

Kwiatowe ciasteczka!

Księga gości - dlaczego i czemu nie?

Ślub za granicą

Zapłacimy za Twój ślub!

czerwiec

Figurki na tort weselny

Jak wybrać dobrego barmana?

maj

Zespoły coverowe - sceniczny look...

Gdzie znaleźć dobrego barmana?

Jakie animacje warto przygotować dla dzieci na wesele?

Ślub za granicą - za i przeciw

Oryginalne zaręczyny – pomysłów kilka część pierwsza

kwiecien

Wesele polskie vs wesele angielskie

Odjazdowe pomysły na sesję ślubną

Jak wybrać dj-a?

A czemu nie garden party?

Ślub poza murami USC – szykują się zmiany

Czy warto zatrudnić barmana na wesele?

Jak wygląda pokaz tandemowy?

Zespół weselny – z samplami czy bez?

O zespołach cz. II – zespoły tematyczne

Zanim zdecydujemy się na barmana….

marzec

Ślubny concierge

Zespół zespołowi nierówny – jak wybrać najlepszy?

Ślubny savoir-vivre

Urban wedding – między tradycją a nowoczesnością

Jak zorganizować ślub w plenerze? Teoria i praktyka

luty

Ślub humanistyczny i religijny

Konsultant ślubny po polsku

Wesele z barmanem?

Jaką ilość alkoholu należy zamówić na wesele?

Ile gram ciasta i tortu zamówić na wesele?

Kurs II - Ślubne zaproszenia krok po kroku

styczeń

Atrakcje na weselu – oby nie za dużo

Organizacja wesela w plenerze w praktyce

Księga gości - fajny pomysł uwiecznienia najważniejszego dnia w naszym życiu


WYDARZENIA [ROZWIŃ ]
2013

grudzień

Sklep Jubilerski SEZAM zapraszamy Nowożeńców 2013 do udziału w KONKURSIE

listopad

Jest już w Gdyni Autorski Wzorcowy Salon Mody KONASZEWSKI…

ONA & ON - Targi Ślubne Lublin

VII Pomorska Gala Ślubna

październik

Totalna wyprzedaż - jednodniowa akcja Salonu Bellissima z Wrocławia

czerwiec

Ponad 50 projektantów mody czeka na Ciebie z mega zniżkami nawet do 70% off

maj

Bezpłatne spersonalizowane próbki zaproszeń ślubnych od Sendmoments Polska

Soplica zasponsoruje Twoje wesele

Zaproszenie na Premierę Kolekcji 2014 Giovanna Sposa

kwiecien

Piękna czy bestia? Szalone Panny Młode na CBS Reality

Uwaga Nowy Konkurs!!! Wygraj kurs tańca dla Narzeczonych w Studiu Tańca Carmen w Warszawie

WEDDING WEEKEND - Bezpłatne Warsztaty Ślubne dla Młodych Par, Warszawa

Opis wernisażu wystawy zdjęć ze wspólnych realizacji ślubno – weselnych Ślubnej Pracowni Olsztyn i “Dekoruj Kwiatem”

marzec

Dzień Otwarty dla Par Młodych w Folwarku Dajak

Warsztaty dla Narzeczonych, Sosnowiec

Kolekcja ślubna „Wedding 2013” by RINA COSSACK

Wedding Fashion Days 2013

Największe Targi na Mazowszu

luty

Designer Sample Sale “Moda w zasięgu myszy”

Nowy ślubny projekt Agaty Wojtkiewicz

Otwarcie wystawy zdjęć realizacji ślubno – weselnych Ślubnej Pracowni Olsztyn i “Dekoruj Kwiatem”

Weselne dni otwarte w Hotelu Scandic Gdańsk

Jedyne takie Walentynki w restauracji Senso!

Pozwól się zachwycić – kreacje marki Moonlight odwiedzą całą Polskę

styczeń

Agata Wojtkiewicz doradzi pannom młodym podczas Open Wedding Day

Mon Cheri rusza w Polskę – 11 okazji na zapoznanie się z marką

Targi Ślubne Łódź 2013 Online - Prawdziwe targi w elektronicznej wersji

2012

grudzień

Wyjedź w podróż marzeń z La Mariee!

Wieczorowe kreacje Mon Cheri na sylwestra i karnawał w outletowej cenie

La Mariee - największy salon sukien ślubnych w Warszawie już otwarty

Łódzkie warsztaty „White – wszystko o ślubach” za nami – pora na Warszawę

Zapraszamy na świąteczne Designer Sample Sale w saltandpepper.pl - Moda w zasięgu myszy

Otwarcie największego salonu ślubnego w Stolicy

Sylwester z Agentem 007 - Instytut Glamour

listopad

Ślubny weekend specjalnie dla Narzeczonych - Polska Gala Ślubna

Panny Młode dmuchają - After Wedding Party

Od soboty salon sukien ślubnych La Mariee także w Łodzi

Agata Wojtkiewicz zaprasza na trzecią edycję warsztatów „White – wszystko o ślubach”

Z ziemi włoskiej do polskiej... Alta Moda Sposa Italia wkracza na polski rynek mody ślubnej.

Andrzejki w stylu ZUMBA - Instytut Glamour

IX edycja Wielkiej Poznańskiej Gali Ślubnej

Powstaje największy salon ślubny Warszawy

Zaproszenie na VI Pomorską Galę Ślubną

październik

Premiera Kolekcji Annais Bridal

PSKŚ do października przyjmuje nowych członków

Uwaga Konkurs! Wygraj aparat Polaroid!

Totalna wyprzedaż - coroczna akcja w salonie Bellissima

MEGA Targi Ślubne TORWAR 2012

wrzesień

Polska premiera kolekcji Mon Cheri 2013 w Białymstoku!

I Mazurska Gala Ślubna

Designer Sample Sale w saltandpepper.pl “Moda w zasięgu myszy”

Ślubny wrześniowy weekend w MT Polska

sierpień

KONKURS - Wykonaj własny pierścionek zaręczynowy i wygraj złoty z brylantem

Ekscytujący konkurs Mon Cheri Polska. Do wygrania dowolna suknia ślubna!

lipiec

6 lipca - Światowy Dzień Pocałunku

KUZYNI - 20 podwójnych zaproszeń na przedpremierowy pokaz filmu!

czerwiec

Do wygrania 3 wizyty w Instytucie Piękna Dolce Vita w Gdyni

Colin i Justin: ślubni agenci!

maj

Romantycznie i koronkowo - jest zapowiedź kolekcji ślubnej na sezon 2013 od Mon Cheri

Szaleństwo weselnych tortów - słodka seria od maja w KUCHNI+

kwiecien

Gala Ślubna w Poznaniu - relacja i podziekowania

Trunk Show w Domu Mody Ślubnej Ksymena, 13-14 kwietnia

luty

Gala Ślubna – Największe Ślubne Show w Wielkopolsce – 4 marca Poznań Hala Arena

Chcesz zostać Konsultantem Ślubnym?

Wygraj obrączki za 1 zł!

Gala Ślubna – Leszno 5.02.2012

styczeń

Prezentujemy Affinity - Suknie Ślubne na rok 2012

Polska Gala Ślubna - 14-15 stycznia 2012 - Pałac Kultury i Nauki w Warszawie


WASZE ŚLUBY [ROZWIŃ ]
PRASA [ROZWIŃ ]
PODRÓŻ POŚLUBNA [ROZWIŃ ]
ZDROWIE I URODA [ROZWIŃ ]
2010

czerwiec

Pierwsze 12 tygodni ciąży

maj

Jak się przygotować do zajścia w ciążę?

kwiecien

Zostań Testerką i otrzymaj Bieliznę Wyszczuplającą w prezencie!

Kolekcja sukien ślubnych Sposarsi

marzec

Suknie Ślubne z Kolekcji Simple od Annais Bridal by Anna Ismenska

Suknie Ślubne z Kolekcji Modern od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. 2

Suknie Ślubne z Kolekcji Romance od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. 1

Suknie Ślubne z Kolekcji Romance od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. II

Suknie Ślubne z Kolekcji Romance od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. 3

Suknie Ślubne z Kolekcji Modern od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. I

Suknie Ślubne z kolekcji Bridal od Verise Bridal

Suknie Wieczorowe od Verise Collection

Suknie dla Matki Panny Młodej

Suknie Ślubne z kolekcji Pret a Porter od Fabio Gritti

Suknie Ślubne z Kolekcji Fabio Gritti od Fabio Gritti

Suknie Ślubne z Kolekcji Gritti Couture od Fabio Gritti

Suknie Ślubne z Kolekcji Fabia od Fabio Gritti

Suknie ślubne z kolekcji Veromia 2010

Suknie Ślubne z Kolekcji OreaSposa 2010 od Susan Blanche

Suknie Ślubne z Kolekcji Cosmobella 2010 od Susan Blanche

Suknie Ślubne z Kolekcji Demetrios 2010 od Susan Blanche

Suknie Ślubne z Kolekcji 2010 od Happy Day

luty

W co się ubrać, aby wyglądać szczuplej? Porady dla świadkowej i gości weselnych

Kolekcja Sukien Ślubnych Cosmobella 2009 od Susan Blanche

Suknie Ślubne z Kolekcji 2009 od Happy Day

Nail Growth Miracle od Sally Hansen

styczeń

Kiedy najlepiej zajść w ciążę?

Podkład rozświetlająco-antystresowy od Avon

Pomadka Lipfinity od Max Factor

Scrub Optimals Radiance Energy - piling w pudrze od Oriflame

UNIFIANCE Podkład Matujący od La Roche Posay

Kolekcja Suknie wieczorowe Demetrios

Jak zakryć opryszczkę?

Suknie Ślubne z Kolekcji Demetrios 2009 od Susan Blanche

Psychologia związku


O mnie

Konsultant Ślubny Agnieszka Kudela

Agnieszka Kudela

Od kiedy tylko pamiętam miłość i śluby są moją pasją, którą dzisiaj chciałabym się z Wami podzielić. POZNAJ MNIE

Eksperci

Facebook

Instagram

Newsletter

Bądź na bieżąco:

Polityka prywatności

Ankieta


Po jak długim czasie trwania Waszego związku planujecie się pobrać?

ślub i wesele
atrakcje weselne
archiwum ankiet  

Wszystkie grafiki, zdjęcia i teksty podlegają ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim. Używanie ich w jakikolwiek sposób bez uprzedniego, pisemnego zezwolenia jest zabronione i może spowodować pociągnięcie do odpowiedzialności cywilnej i karnej.

Follow on BloglovinBloglovin icon Facebook icon Google+ icon