Ślubny savoir-vivre

Ślubny savoir-vivre

Jeszcze przed ślubem...

Dobre maniery obowiązują nie tylko podczas samej uroczystości zaślubin, ale jeszcze na wiele miesięcy przed nimi.

O czym Młoda Para powinna pamiętać?

1.
Zaręczyny ? choć współcześnie zaręczyny to wydarzenie kameralne, w którym najczęściej uczestniczą wyłącznie sami zainteresowani, to wypada też zorganizować oficjalne spotkanie rodzin przyszłej Młodej Pary. Wspólny obiad to nie tylko okazja do lepszego poznania się rodziców, ale także wstęp do przygotowań ślubnych, w których rodzice Młodych mają pełne prawo uczestniczyć.

2. Podział kosztów ? dyskusje o sprawach związanych z finansami nie należą do najłatwiejszych, łatwo więc w tym temacie popełnić jakieś faux pas. Aby do tego nie dopuścić, najlepiej na spokojnie przedyskutować ślubny budżet i ustalić, czy kosztami rodziny będą dzielić się po połowie, czy też przyjęty zostanie inny podział, który będzie bardziej odpowiedni dla każdej ze stron. Jeśli Młodzi wyczują narastające napięcie, powinni uciąć temat finansów i zaproponować osobne spotkanie, na którym zostanie on poruszony. Dzięki temu rozwiązaniu zyskają nieco czasu na przedyskutowanie tych kwestii między sobą i ustalą plan działania łatwiejszy do zaakceptowania przez rodziców.

3.
Zaproszenia ? Młoda Para powinna dostarczyć zaproszenia na uroczystość zaślubin najpóźniej na 3-4 tygodnie przed uroczystością. Gości, których Młodzi chcieliby także widzieć na swoim weselu, należy dodatkowo poinformować o miejscu i godzinie rozpoczęcia zabawy (wystarczy na zaproszeniu podać dodatkową informację). Co ważne, na wesele zapraszamy gości z osobami towarzyszącymi (zwłaszcza jeśli wiemy, że pozostają w stałych związkach). Osoby szczególnie ważne, takie jak np. rodzice chrzestni, powinny być zaproszone na ślub osobiście przez Młodą Parę. Z kolei goście (zwłaszcza ci zaproszeni na wesele) powinni poinformować możliwie wcześnie Młodych o tym, czy na zabawie się pojawią. Jeśli z jakiegoś powodu nie będą mogli przybyć na ślub, powinni wysłać Młodej Parze liścik z gratulacjami.

4.
Prezenty ślubne ? do ich wręczenia zobligowani są niejako ci goście, którzy zostali zaproszeni na wesele. Jeśli jednak ktoś został zaproszony tylko na ślub, a ma ochotę wręczyć upominek Młodej Parze, jest to jak najbardziej na miejscu. Problematyczna może być natomiast tzw. lista prezentów
. Coraz więcej Młodych Par decyduje się na to rozwiązanie, nie zawsze jednak znajduje ono uznanie w oczach gości. Jeśli zatem Młodzi obawiają się reakcji otoczenia na przygotowanie listy, powinni poprzestać na subtelnych aluzjach odnośnie swoich oczekiwań (podpowiedzi mogą udzielać gościom rodzice Młodych lub świadkowie).

5. Wybór świadków ?
świadkowie pełnią niezwykle ważną rolę na ślubie, powinni być zatem jak najwcześniej poinformowani o tym, że zostanie im powierzona ta odpowiedzialna funkcja. Osoby, które Młodzi widzą w roli świadków, nie powinny być zaskoczone tą informacją w ostatniej chwili, warto też pozostawić im nieco czasu do namysłu. Podjęcie się obowiązków świadka czy świadkowej to bowiem dość duże wyzwanie i ogromna odpowiedzialność.

6. Zorganizowanie
transportu i noclegów dla gości
? jeśli Młoda Para organizuje całonocną zabawę, powinna zapewnić gościom możliwość noclegu (zwłaszcza, jeśli wesele odbywa się z dala od ich miejsca zamieszkania). Konieczne jest także zorganizowanie transportu dla tych osób, które nie będą w stanie we własnym zakresie dotrzeć na miejsce wesela. Warto o tym pomyśleć odpowiednio wcześnie, ponieważ pozostawienie gości samym sobie w dniu ślubu, byłoby ogromnym błędem i poważną gafą.

7.
Dobór miejsc przy stole weselnym ? aby uniknąć nieporozumień w zakresie zajmowania miejsc przy stole weselnym, warto oznaczyć je po prostu imiennymi wizytówkami. W ten sposób każdy z gości będzie wiedział gdzie usiąść, a Młoda Para uniknie nerwowego ?usadzania? gości na ostatnią chwilę. Czym kierować się przy wyborze miejsc? Zgodnie z tradycją, miejsca przy Młodej Parze zajmować powinna najbliższa rodzina oraz chrzestni. Praktykuje się także zasadę zgodnie z którą na przemian miejsca zajmują kobiety i mężczyźni. Małżeństwa i pary powinny oczywiście siedzieć obok siebie.

W dniu ślubu...

W dniu zawarcia związku małżeńskiego, emocje sięgają zenitu i o ?wpadkę? nietrudno ? zarówno ze strony Młodych jak i poddenerwowanych gości. Na co zatem należy zwracać szczególną uwagę?

1. Przybycie po
Pannę Młodą ? po Pannę Młodą przyjeżdża zawsze Pan Młody (często po niego jedzie najpierw świadek). Przed wyjściem do kościoła rodzice narzeczonych powinni udzielić im błogosławieństwa na nową drogę życia. Po błogosławieństwie Młodzi, świadkowie i rodzina, wyruszają do kościoła (na miejscu Młoda Para powinna pojawić się mniej więcej kwadrans przed ceremonią).

2.
Samochód ? wsiadanie do samochodu i wysiadanie z niego jest dla Panny Młodej prawdziwym wyzwaniem. Drzwi (z prawej strony) zawsze powinien przytrzymać jej Pan Młody ? Panna Młoda wsiada tyłem i obraca się o 90 stopni, przytrzymując suknię. Dopiero gdy zajmie miejsce, Pan Młody może przejść na drugą stronę samochodu i zająć własne. Również przy wysiadaniu z auta, Pannie Młodej potrzebna jest pomoc ? wsparcie na ramieniu Pana Młodego znacznie ułatwia wydostanie się z samochodu.

3. Droga do ołtarza ? zgodnie z tradycją, do ołtarza Państwo Młodzi kroczą razem (Pan Młody z lewej, Panna Młoda z prawej strony). W ?wariancie amerykańskim?, w którym Panna Młoda prowadzona jest przez swojego tatę, Pan Młody czeka na przyszłą żonę przy ołtarzu.

4. Gdzie usiąść w kościele? - goście Panny Młodej powinni zająć miejsca po prawej stronie, natomiast goście Pana Młodego ? po lewej. Wspólni znajomi mogą wybrać tę stronę, która im bardziej odpowiada.

5. Życzenia ? składane są zaraz po ceremonii zaślubin, zwykle przed kościołem lub w holu Urzędu Stanu Cywilnego. Kwiaty przekazywane Młodym przy okazji składania życzeń, powinna przejmować świadkowa, natomiast prezenty i koperty ? świadek.

6.
Wesele ? na weselu Państwo Młodzi powinni porozmawiać z każdym gościem i podziękować mu za przybycie.

7.
Toasty
- umiarkowane wznoszenie toastów dotyczy zwłaszcza gospodarzy wesela, jednak rozsądek zachować powinni także goście.

Gdy jednak przytrafi się gafa...

Dobre maniery obowiązywać powinny nie tylko
w dniu ślubu i podczas przygotowań ? zwykle zresztą nie mamy problemów z taktem i odpowiednim zachowaniem. Zdarza się jednak, że pod wpływem silnych emocji zdarzy nam się popełnić jakąś gafę ? o czymś zapomnieć czy też powiedzieć ?o jedno słowo za dużo?. Jeśli nawet taka sytuacja nam się przytrafi, nie powinniśmy załamywać rąk. Zwłaszcza Młoda Para może czuć się w tym dniu ?rozgrzeszona? z popełnionych błędów. Jednak w miarę możliwości wszyscy powinni postarać się o to, by gaf w dniu ślubu popełnić jak najmniej. Nasze zachowanie świadczy bowiem o naszym stosunku do ludzi, z którymi się stykamy ? Młodych do gości i gości ? do Młodych. Warto zatem wystawić sobie jak najlepsze świadectwo.

Poprzedni artykułNastępny artykułArchiwum


MOTYW PRZEWODNI ŚLUBU I WESELA [ROZWIŃ ]

MIEJSCE NA WESELE [ROZWIŃ ]
DEKORACJE ŚLUBNE I KWIATY [ROZWIŃ ]

UPOMINKI DLA GOŚCI WESELNYCH [ROZWIŃ ]
SUKNIE ŚLUBNE I DODATKI [ROZWIŃ ]

OBRĄCZKI I BIŻUTERIA ŚLUBNA [ROZWIŃ ]

ZAPYTAJ KONSULTANTA ŚLUBNEGO [ROZWIŃ ]
CIEKAWY POMYSŁ NA... [ROZWIŃ ]
DZIECI NA WESELU [ROZWIŃ ]
ZAPROSZENIA ŚLUBNE I PAPETERIA [ROZWIŃ ]
ŚLUB I WESELE W PLENERZE [ROZWIŃ ]
ŚLUB W TEORII [ROZWIŃ ]
SESJA ŚLUBNA I FILM ŚLUBNY [ROZWIŃ ]
ŚLUBNE FORMALNOŚCI [ROZWIŃ ]
ATRAKCJE WESELNE [ROZWIŃ ]
MUZYKA NA ŚLUBIE I WESELU [ROZWIŃ ]
TORT WESELNY I INNE SŁODKOŚCI [ROZWIŃ ]
PREZENTY ŚLUBNE [ROZWIŃ ]
GARNITURY I INNE [ROZWIŃ ]
ALKOHOLE WESELNE [ROZWIŃ ]
INNE [ROZWIŃ ]
DIY [ROZWIŃ ]
ŚLUB I WESELE [ROZWIŃ ]
2012

grudzień

Trendy innowacyjne 2013 w zaproszeniach ślubnych

Wesele nad morzem – romantycznie w Dworku SPA Osada Wędrowca

Najnowsze trendy na wieczory panieńskie

Smoking – klasyka i ekstrawagancja

listopad

Wesele w zimie - dlaczego warto?

październik

Jak wybrać suknię ślubną? Czyli Agata wychodzi za mąż.

Coraz częściej Młode Pary natrafiają na dylemat...

Pierwszy Taniec - Tysiące białych motyli

Kim jest barista na weselu i jaka jest jego rola?

wrzesień

Na ślub zapraszamy tylko indywidualnie

Najlepsza, oryginalna lista prezentów ślubnych w sklepach Camptoir de Famille

sierpień

Konfetti, czyli wystrzałowa atrakcja na weselu

Kawowy motyw ślubny

Fotografia ślubna. Z czego wynika cena? cz.4

Fotografia ślubna. Z czego wynika cena? cz.3

Fotografia ślubna. Z czego wynika cena? cz.2

Fotografia ślubna. Z czego wynika cena? cz.1

Wyjątkowe prezenty dla nowożeńców

Podziękowania ślubne dla rodziców

Artystyczna fotografia ślubna - Jeff Kent Jose Villa - Wydawnictwo Galaktyka

czerwiec

Podziękowania dla rodziców

Ślubne stylizacje: Malowana Panna Młoda

maj

Ślub w Euro?

Ślubne dodatki, a ślubny bukiet

Na czym polega współpraca z fotografem w dniu ślubu?

kwiecien

Ślub w święta – świetny pomysł czy koszmar organizacyjny?

marzec

Przypinki ślubne...

luty

Wybór agencji ślubnej / konsultanta ślubnego od a do z

O co warto zapytać fotografa przed podpisaniem umowy?

Wiosenne śluby - wiosenna poligrafia

Notatnik Panny Młodej

Czy przy okazji ślubu warto skorzystać z usług zawodowego fotografa?

styczeń

Nie wiesz jak spędzić wieczór panieński?

2011

grudzień

Zaplanuj rozmieszczenie gości

Śluby świata - Niemcy

listopad

Piłka nożna motywem przewodnim wesela?

Ślubne strony internetowe

Coś zwariowanego dla zwariowanej Pary Młodej - Szalona Budka!

październik

Słodkie bufety

wrzesień

Prezenty dla rodziców

Cygańskie zwyczaje weselne

sierpień

Something borrowed – czyli co pożyczyć na ślub

Pomysły na weselne winietki

Ślub pod chupą

lipiec

Kwiatowe ciasteczka!

Księga gości - dlaczego i czemu nie?

Ślub za granicą

Zapłacimy za Twój ślub!

czerwiec

Figurki na tort weselny

Jak wybrać dobrego barmana?

maj

Zespoły coverowe - sceniczny look...

Gdzie znaleźć dobrego barmana?

Jakie animacje warto przygotować dla dzieci na wesele?

Ślub za granicą - za i przeciw

Oryginalne zaręczyny – pomysłów kilka część pierwsza

kwiecien

Wesele polskie vs wesele angielskie

Odjazdowe pomysły na sesję ślubną

Jak wybrać dj-a?

A czemu nie garden party?

Ślub poza murami USC – szykują się zmiany

Czy warto zatrudnić barmana na wesele?

Jak wygląda pokaz tandemowy?

Zespół weselny – z samplami czy bez?

O zespołach cz. II – zespoły tematyczne

Zanim zdecydujemy się na barmana….

marzec

Ślubny concierge

Zespół zespołowi nierówny – jak wybrać najlepszy?

Ślubny savoir-vivre

Urban wedding – między tradycją a nowoczesnością

Jak zorganizować ślub w plenerze? Teoria i praktyka

luty

Ślub humanistyczny i religijny

Konsultant ślubny po polsku

Wesele z barmanem?

Jaką ilość alkoholu należy zamówić na wesele?

Ile gram ciasta i tortu zamówić na wesele?

Kurs II - Ślubne zaproszenia krok po kroku

styczeń

Atrakcje na weselu – oby nie za dużo

Organizacja wesela w plenerze w praktyce

Księga gości - fajny pomysł uwiecznienia najważniejszego dnia w naszym życiu


WYDARZENIA [ROZWIŃ ]
2013

grudzień

Sklep Jubilerski SEZAM zapraszamy Nowożeńców 2013 do udziału w KONKURSIE

listopad

Jest już w Gdyni Autorski Wzorcowy Salon Mody KONASZEWSKI…

ONA & ON - Targi Ślubne Lublin

VII Pomorska Gala Ślubna

październik

Totalna wyprzedaż - jednodniowa akcja Salonu Bellissima z Wrocławia

czerwiec

Ponad 50 projektantów mody czeka na Ciebie z mega zniżkami nawet do 70% off

maj

Bezpłatne spersonalizowane próbki zaproszeń ślubnych od Sendmoments Polska

Soplica zasponsoruje Twoje wesele

Zaproszenie na Premierę Kolekcji 2014 Giovanna Sposa

kwiecien

Piękna czy bestia? Szalone Panny Młode na CBS Reality

Uwaga Nowy Konkurs!!! Wygraj kurs tańca dla Narzeczonych w Studiu Tańca Carmen w Warszawie

WEDDING WEEKEND - Bezpłatne Warsztaty Ślubne dla Młodych Par, Warszawa

Opis wernisażu wystawy zdjęć ze wspólnych realizacji ślubno – weselnych Ślubnej Pracowni Olsztyn i “Dekoruj Kwiatem”

marzec

Dzień Otwarty dla Par Młodych w Folwarku Dajak

Warsztaty dla Narzeczonych, Sosnowiec

Kolekcja ślubna „Wedding 2013” by RINA COSSACK

Wedding Fashion Days 2013

Największe Targi na Mazowszu

luty

Designer Sample Sale “Moda w zasięgu myszy”

Nowy ślubny projekt Agaty Wojtkiewicz

Otwarcie wystawy zdjęć realizacji ślubno – weselnych Ślubnej Pracowni Olsztyn i “Dekoruj Kwiatem”

Weselne dni otwarte w Hotelu Scandic Gdańsk

Jedyne takie Walentynki w restauracji Senso!

Pozwól się zachwycić – kreacje marki Moonlight odwiedzą całą Polskę

styczeń

Agata Wojtkiewicz doradzi pannom młodym podczas Open Wedding Day

Mon Cheri rusza w Polskę – 11 okazji na zapoznanie się z marką

Targi Ślubne Łódź 2013 Online - Prawdziwe targi w elektronicznej wersji

2012

grudzień

Wyjedź w podróż marzeń z La Mariee!

Wieczorowe kreacje Mon Cheri na sylwestra i karnawał w outletowej cenie

La Mariee - największy salon sukien ślubnych w Warszawie już otwarty

Łódzkie warsztaty „White – wszystko o ślubach” za nami – pora na Warszawę

Zapraszamy na świąteczne Designer Sample Sale w saltandpepper.pl - Moda w zasięgu myszy

Otwarcie największego salonu ślubnego w Stolicy

Sylwester z Agentem 007 - Instytut Glamour

listopad

Ślubny weekend specjalnie dla Narzeczonych - Polska Gala Ślubna

Panny Młode dmuchają - After Wedding Party

Od soboty salon sukien ślubnych La Mariee także w Łodzi

Agata Wojtkiewicz zaprasza na trzecią edycję warsztatów „White – wszystko o ślubach”

Z ziemi włoskiej do polskiej... Alta Moda Sposa Italia wkracza na polski rynek mody ślubnej.

Andrzejki w stylu ZUMBA - Instytut Glamour

IX edycja Wielkiej Poznańskiej Gali Ślubnej

Powstaje największy salon ślubny Warszawy

Zaproszenie na VI Pomorską Galę Ślubną

październik

Premiera Kolekcji Annais Bridal

PSKŚ do października przyjmuje nowych członków

Uwaga Konkurs! Wygraj aparat Polaroid!

Totalna wyprzedaż - coroczna akcja w salonie Bellissima

MEGA Targi Ślubne TORWAR 2012

wrzesień

Polska premiera kolekcji Mon Cheri 2013 w Białymstoku!

I Mazurska Gala Ślubna

Designer Sample Sale w saltandpepper.pl “Moda w zasięgu myszy”

Ślubny wrześniowy weekend w MT Polska

sierpień

KONKURS - Wykonaj własny pierścionek zaręczynowy i wygraj złoty z brylantem

Ekscytujący konkurs Mon Cheri Polska. Do wygrania dowolna suknia ślubna!

lipiec

6 lipca - Światowy Dzień Pocałunku

KUZYNI - 20 podwójnych zaproszeń na przedpremierowy pokaz filmu!

czerwiec

Do wygrania 3 wizyty w Instytucie Piękna Dolce Vita w Gdyni

Colin i Justin: ślubni agenci!

maj

Romantycznie i koronkowo - jest zapowiedź kolekcji ślubnej na sezon 2013 od Mon Cheri

Szaleństwo weselnych tortów - słodka seria od maja w KUCHNI+

kwiecien

Gala Ślubna w Poznaniu - relacja i podziekowania

Trunk Show w Domu Mody Ślubnej Ksymena, 13-14 kwietnia

luty

Gala Ślubna – Największe Ślubne Show w Wielkopolsce – 4 marca Poznań Hala Arena

Chcesz zostać Konsultantem Ślubnym?

Wygraj obrączki za 1 zł!

Gala Ślubna – Leszno 5.02.2012

styczeń

Prezentujemy Affinity - Suknie Ślubne na rok 2012

Polska Gala Ślubna - 14-15 stycznia 2012 - Pałac Kultury i Nauki w Warszawie


WASZE ŚLUBY [ROZWIŃ ]
PRASA [ROZWIŃ ]
PODRÓŻ POŚLUBNA [ROZWIŃ ]
ZDROWIE I URODA [ROZWIŃ ]
2010

czerwiec

Pierwsze 12 tygodni ciąży

maj

Jak się przygotować do zajścia w ciążę?

kwiecien

Zostań Testerką i otrzymaj Bieliznę Wyszczuplającą w prezencie!

Kolekcja sukien ślubnych Sposarsi

marzec

Suknie Ślubne z Kolekcji Simple od Annais Bridal by Anna Ismenska

Suknie Ślubne z Kolekcji Modern od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. 2

Suknie Ślubne z Kolekcji Romance od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. 1

Suknie Ślubne z Kolekcji Romance od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. II

Suknie Ślubne z Kolekcji Romance od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. 3

Suknie Ślubne z Kolekcji Modern od Annais Bridal by Anna Ismenska | cz. I

Suknie Ślubne z kolekcji Bridal od Verise Bridal

Suknie Wieczorowe od Verise Collection

Suknie dla Matki Panny Młodej

Suknie Ślubne z kolekcji Pret a Porter od Fabio Gritti

Suknie Ślubne z Kolekcji Fabio Gritti od Fabio Gritti

Suknie Ślubne z Kolekcji Gritti Couture od Fabio Gritti

Suknie Ślubne z Kolekcji Fabia od Fabio Gritti

Suknie ślubne z kolekcji Veromia 2010

Suknie Ślubne z Kolekcji OreaSposa 2010 od Susan Blanche

Suknie Ślubne z Kolekcji Cosmobella 2010 od Susan Blanche

Suknie Ślubne z Kolekcji Demetrios 2010 od Susan Blanche

Suknie Ślubne z Kolekcji 2010 od Happy Day

luty

W co się ubrać, aby wyglądać szczuplej? Porady dla świadkowej i gości weselnych

Kolekcja Sukien Ślubnych Cosmobella 2009 od Susan Blanche

Suknie Ślubne z Kolekcji 2009 od Happy Day

Nail Growth Miracle od Sally Hansen

styczeń

Kiedy najlepiej zajść w ciążę?

Podkład rozświetlająco-antystresowy od Avon

Pomadka Lipfinity od Max Factor

Scrub Optimals Radiance Energy - piling w pudrze od Oriflame

UNIFIANCE Podkład Matujący od La Roche Posay

Kolekcja Suknie wieczorowe Demetrios

Jak zakryć opryszczkę?

Suknie Ślubne z Kolekcji Demetrios 2009 od Susan Blanche

Psychologia związku


O mnie

Konsultant Ślubny Agnieszka Kudela

Agnieszka Kudela

Od kiedy tylko pamiętam miłość i śluby są moją pasją, którą dzisiaj chciałabym się z Wami podzielić. POZNAJ MNIE

Eksperci

Facebook

Instagram

Newsletter

Bądź na bieżąco:

Polityka prywatności

Ankieta


Po jak długim czasie trwania Waszego związku planujecie się pobrać?

ślub i wesele
atrakcje weselne
archiwum ankiet  

Wszystkie grafiki, zdjęcia i teksty podlegają ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim. Używanie ich w jakikolwiek sposób bez uprzedniego, pisemnego zezwolenia jest zabronione i może spowodować pociągnięcie do odpowiedzialności cywilnej i karnej.

Follow on BloglovinBloglovin icon Facebook icon Google+ icon